پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد بازار

امروز: یکشنبه 2 مهر 1402, 9 ربیع‌الاول 1445, Sunday 24 September 2023

اخبار ویژه

اقتصاد بین الملل

«نه» چینی‌ها به اعتماد دستوری
دستورالعمل ۳۱ ماده‏‏‌ای دولت چین با واکنش معنادار کارآفرینان روبه‌رو شد
«نه» چینی‌ها به اعتماد دستوری

اقتصاد شهری

بازار

علیه بازار
ردیه‌ای بر طرح کشف قیمت بنزین در نظام عرضه و تقاضا
علیه بازار

گردشگری

سهم‏‏‌خواهی از طبیعت «شمال»
ویلاسازها به «قله ممنوعه» رسیدند؛ تبعات حذف منابع طبیعی بررسی شد
سهم‏‏‌خواهی از طبیعت «شمال»

بازرگانی

5 ميليون تن رسوب كالا در گمرك به دليل نبود ارز
آيا آزادسازي ارزهاي بلوكه‌شده اين مشكل را حل مي‌كند؟
5 ميليون تن رسوب كالا در گمرك به دليل نبود ارز
کد خبر: 22260
منتشر شده در پنج شنبه, 04 خرداد 1402 08:48
تعداد دیدگاه: 0
سکه در مرز دو کانال ۳۱ و ۳۲ ایستاد

روز گذشته نرخ شاخص ارزی در معاملات غیر‌رسمی بازار ارز تهران دچار افت قیمت نسبی شد و به پله دوم کانال ۵۲‌هزار تومانی رسید. مشاهدات حاکی از آن است که روز گذشته سومین روز نوسان نرخ دلار آزاد در سطوح قیمتی کانال ۵۲‌هزار تومانی است. به عقیده عده‌ای از تحلیلگران ارزی، تداوم حضور نرخ دلار در کانال ۵۲ می‌تواند ناشی از توافق کوتاه‌مدت طرفین عرضه و تقاضا باشد. همچنین این افراد سطوح قیمتی حال حاضر دلار را نقطه ثقل انتظارات تورمی در بازار می‌دانند.  

 

6 copy

این در حالی است که پس از انتشار سیگنال‌های سیاسی منفی از سوی مسوولان اتحادیه اروپا در رابطه با افزایش سطح تحریم‌های سیاسی در روز‌های اخیر، خبر دیگری مبنی بر آینده احتمالی روابط ایران با قدرت‌های جهانی منتشر نشده و پیش‌بینی می‌شود در صورت انتشار هر سیگنال مثبت یا منفی در این زمینه، نرخ ارز مجددا تحرکات خود را آغاز کند. در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار غیر‌رسمی در واپسین معاملات نقدی روز گذشته با حدود 160 تومان کاهش قیمت نسبت به آخرین نرخ روز سه‌شنبه به رقم 52‌هزار و 160 تومان رسید. گفتنی است که نرخ سکه طلا نیز در بازار روز گذشته نوسان قیمتی چشمگیری از خود به جا نگذاشت و در محدوده مرز دو کانال قیمتی 31 و 32میلیون تومانی قیمت خورد.

 

 تقابل نیرو‌های همسان در بازار

دیروز چهارشنبه 3 خرداد ماه روند نرخ شاخص ارزی در معاملات غیر‌رسمی بازار ارز تهران با نوسان چشمگیری همراه نبود. هر برگ از این اسکناس آمریکایی که واپسین معاملات نقدی خود در بازار روز سه‌شنبه را در رقم 52‌هزار و 320 تومان به پایان رسانده بود، در نخستین معاملات صبح روز گذشته با حدود 40 تومان کاهش در رقم 52‌هزار و 280 تومان آغاز کرد.

در ادامه معاملات روز گذشته نرخ این ارز مجددا دچار افت شد و درنهایت با حدود 160 تومان کاهش نسبت به نرخ روز پیشین در رقم 52‌هزار و 160تومان به فعالیت روزانه خود پایان بخشید.

تحلیلگران، سنگر حال حاضر نرخ شاخص ارزی را مستحکم نمی‌دانند اما بر این باورند که نیمه نخست کانال 52‌هزار تومانی می‌تواند محل توافقی نیرو‌های بازار باشد. این افراد ضمن اشاره به سیگنال‌های سیاسی جدید منتشر شده در روز‌های اخیر بر این باورند که کانال 52‌هزار تومانی از استحکام کافی جهت مقابله با اخبار جدید برخوردار نیست اما هم‌اکنون و در فضای بی‌خبری، هیچ یک از طرفین عرضه و تقاضای بازار از برتری کافی جهت ایجاد روند جدید برخوردار نیستند و برآیند این دو نیرو منجر به حضور نرخ اسکناس آمریکایی در کانال 52‌هزار تومانی شده است.

روز گذشته دو ارز شاخص دیگر بازار نیز نوسانات چشمگیری نداشتند. هر برگ اسکناس یورو اروپا نسبت به‌روز پیشین 90 تومان کاهش یافت و پوند انگلستان نیز 40تومان رشد قیمت را تجربه کرد.

 کاهش تب و تاب بازار سکه

دیروز همزمان با افت دامنه نوسان نرخ ارز در معاملات غیر‌رسمی، سکه طلا نیز نوسان چشمگیری از خود به جا نگذاشت و در مرز دو کانال قیمتی 31 و 32 میلیون تومانی قیمت خورد. هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در واپسین معاملات نقدی روز گذشته با حدود 100‌هزار تومان کاهش نسبت به نرخ روز سه‌شنبه در رقم 31میلیون و 980‌هزار تومان به فعالیت خود پایان بخشید.

گفتنی است که نرخ حباب این کالای سرمایه‌ای نیز در بازار روز گذشته در کانال قیمتی 7 میلیون و 700‌هزار تومانی محاسبه شد.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین اخبار

تحلیل