چهاردهمین نشست کمیسیون مسئولیت اجتماعی شرکتی اتاق بازرگانی اصفهان به‌منظور بررسی برنامه‌ها و اهداف کمیته‌های تخصصی برگزار شد.
 
 

 

 

 

محمدرضا گل احمد، رئیس کمیسیون مسئولیت اجتماعی شرکتی و عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی اصفهان، در این جلسه با اشاره به شکل‌گیری کمیته‌های تخصصی این کمیسیون بر ضرورت انجام اقدامات عملی توسط کمیته‌ها تأکید کرد و گفت: متأسفانه همچون سال‌های گذشته امسال نیز شاهد معضل آلودگی هوا در شهر اصفهان هستیم. این در حالی است که اقدامات مقطعی مثل تعطیلی مدارس و ادارات یک راه‌حل موقت است و باید این معضل به‌صورت ریشه‌ای حل شود و از بدتر شدن شرایط جلوگیری کرد. امیدواریم در کمیته‌ها راهکارهای عملی برای این موضوع ارائه شود که در این میان کمیته‌های محیط‌زیست و آموزش نقش مهم و پررنگی دارند.
 وی اجماع عمومی و مطالبه مردمی را یک امر مهم در تحقق اهداف زیست‌محیطی برشمرد و تصریح کرد: از لحاظ آموزشی باید اهمیت صنایع سبز را به مردم آموزش دهیم تا از این طریق مردم بتوانند از صنایع سبز حمایت کنند. بسیاری از پیشنهادهایی که در جلسات مختلف مطرح می‌شود پیش‌ازاین نیز بیان شده و حتی به تصویب هم رسیده است؛ اما وقتی مطالبه عمومی برای اجرای قوانین و ضوابط وجود نداشته باشد این مصوبات به دست فراموشی سپرده می‌شوند و یا به‌کندی پیش می‌روند. به همین خاطر اجماعی عمومی و مطالبه مردمی می‌تواند حساسیت لازم را ایجاد کند. در اتاق بازرگانی اصفهان وظیفه داریم مطالبه‌گری را از صنایع و شرکت‌های بزرگ پیگیری کنیم و با انتشار آمارها و داده‌ها، صنایع آلاینده را وادار به پاسخگویی و اقدام کنیم.
 گل احمد در ادامه به مشوق‌های مالیاتی برای شرکت‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: باید از ظرفیت‌های موجود در قوانین برای تشویق شرکت‌هایی که مسئولیت اجتماعی خود را ایفا می‌کنند، استفاده کرد. می‌توان طرحی ارائه داد که بر اساس آن به شناسایی صنایع سبز که به‌صورت داوطلبانه ملاحظات زیست‌محیطی را رعایت می‌کنند پرداخت و در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی بسته‌های تشویقی در حوزه‌های مختلف مثل امور مالیاتی و دارایی را برای حمایت از آنها به تصویب رساند.