پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد بازار

امروز: پنجشنبه 31 خرداد 1403, 13 ذی‌الحجه 1445, Thursday 20 June 2024
ای مجمع تشخیص مصلحت نظام به «عدم ابطال سند غیررسمی ملکی»

چالش دست‌کم ۵ساله نهادهای حاکمیتی برسر «نحوه تعیین تکلیف اعتبار مبایعه‌نامه‌های ملکی»، سرانجام با مصوبه‌ای در مجمع تشخیص مصلحت نظام، برای دستگاه‌های مرتبط، حل و فصل شد؛ اما آیا «چالش یک ملک، دو سند» برای خریداران و فروشندگان هم مرتفع می‌شود؟ مجمع تشخیص، ماده جنجالی از «طرح الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول» یعنی ماده یک را تعیین‌تکلیف کرد. این طرح از سال ۹۵ تا کنون به خاطر یک عبارت در...

چرا وزیر راه و شهرسازی به دنبال حذف بازار مدرن و شفاف کالایی است؟
سیمان و فولاد، دو متهم جدید از سوی دولت هستند که قیمت مسکن را بالا نگه داشته‌اند و حالا وزیر راه و شهرسازی تصمیم دارد با خروج آنها از بورس کالا به نهضت ملی مسکن سر و سامان دهد و اما به عقیده صاحب‌نظران عرصه ساختمان‌سازی این دو محصول در نهایت دو تا دو‌ونیم درصد سهم در قیمت کل مسکن تاثیر دارند. دو سال از وعده ساخت یک میلیون مسکن در سال که ابراهیم رئیسی مطرح کرده و چند ماهی از قول مهرداد بذرپاش...
توقف انتشار آمار مسکن از سوی مرکز آمار و بانک مرکزی از وخیم‌تر شدن اوضاع خبر می‌دهد

بعد از رکود بی‌مانند مسکن در سال ۱۴۰۱، مراکز آماری کشور انتشار آمار مربوط به قیمت، اجاره‌بها و صدور پروانه ساختمانی را متوقف کردند. مرکز آمار آخرین آمارنامه صدور پروانه‌های ساختمانی را بهمن سال گذشته منتشر کرد که حاوی اطلاعات مربوط به فصل تابستان 1401 است و بانک مرکزی از آذر سال گذشته، هیچ گزارشی از تحولات قیمت و تعداد معاملات مسکن منتشر نکرده است.
س‌کل بانک مرکزی:

به گفته محمدرضا فرزین؛ نرخ سود تسهیلات ساخت مسکن از 23 به 18درصد کاهش یافت.
وزیر راه و شهرسازی گفت: هر قطعه زمین در طرح جوانی جمعیت ۲۰۰ میلیون تومان برای دولت هزینه زیربنایی دارد.
چرا مسکن از تسهیلات بانکی محروم ماند؟

سهم بخش مسکن از وام‌های بانکی باز هم سقوط کرد و از ۶/ ۵ درصد به ۸/ ۳ درصد رسید. سیاستگذار تصور می‌کند، علت محروم ماندن خریداران خانه و سازندگان مسکن از تسهیلات بانکی، بی‌اعتبار گذاشتن این بخش از سوی شبکه بانکی است؛ اما فارغ از چالش کهنه «عدم تعادل بین منابع کوتاه‌مدت بانک‌ها و مصارف بلندمدت همچون وام مسکن»، این سقوط ناشی از تداوم دو بحران در بخش مسکن است؛ سریال ۵ساله رشد قیمت آپارتمان و جاماندگی...
در حال حاضر نسخه آزمایشی سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور راه اندازی شده که در گام نخست امکان دریافت کد رهگیری رایگان قرارداد اجاره توسط مستاجران و صاحب‌خانه‌ها فراهم شده و لازمه استفاده از خدمات این سامانه ثبت نام در سامانه ملی املاک و اسکان است.
سامانه ملی املاک و اسکان کشور با هدف امکان ثبت و استعلام قراردادهای ثبت شده و کاهش هزینه‌ها اقدام به راه‌اندازی نسخه آزمایشی سامانه ثبت اجاره مسکن کرد که براساس آن امکان ثبت قرارداد اجاره و دریافت کد رهگیری بدون مراجعه به بنگاه معاملات املاک، به صورت رایگان فراهم شده است.
در پاییز ۱۴۰۱ صدور پروانه ساخت مسکن تنها ۲۳ درصد رشد داشته ولی قیمت‌ها بدون قاعده روزانه جابه‌جا می‌شود

براساس تعاریف بین‌المللی، اگر سهم مسکن از سبد هزینه‌های خانوار به بیش از 30 درصد برسد خانوار دچار فقر مسکن شده و مجبور خواهد بود از هزینه‌های زیستی و رفاهی و حتی خوراک خود برای پرداخت اجاره‌بها بگذرد. گرچه آمارهای جدید منتشر نشده اما تا انتهای سال 1400 در مناطق شهری کشور حدود 36 تا 37 درصد و در شهری همچون تهران حول‌و‌حوش 48 تا 49 درصد از هزینه‌های مستاجران مربوط به اجاره بهای مسکن بوده است.
چیزی به دو سالگی دولت سیزدهم نمانده است؛ دولتی که با وعده ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی روی کار آمد، وعده‌ای با هدف ساماندهی بازار مسکن کشور که به سرعت به یکی از اساسی‌ترین مطالبات مردم از مسوولان تبدیل شد.
رکوردشکنی نرخ تورم اجاره‌بها، به رشد حاشیه‌نشینی در کشور دامن زده است

حدود یک‌سوم جمعیت استان نفتی ایران یعنی خوزستان، حاشیه‌نشین هستند. حدود یک‌چهارم استان البرز و نزدیک به یک‌پنجم ساکنان خراسان رضوی را حاشیه‌نشینان تشکیل می‌دهند. حاشیه‌نشینانی که محصول بازار ناکارآمد مسکن هستند و این روزها با پیشی‌گرفتن تورم اجاره‌بهای مسکن از تورم عمومی و ثبت رکوردهای پی‌درپی، مستأجران دیگری بر لبه پرتگاه حاشیه‌نشینی قرار گرفته‌اند.
جزئیات طرح جدید کنترل و ساماندهی اجاره‌بها بررسی شد

دو‌ماه‌و‌نیم دیگر فصل جابه‌جایی مستاجران فرا می‌رسد. پیش‌بینی‌ها حاکی از افزایش اجاره‌بها در سال جاری است؛ افزایشی که با فرارسیدن فصل نقل و انتقالات تشدید نیز خواهد شد. در چنین شرایطی پیشنهادی با هدف ساماندهی بازار اجاره از سوی نمایندگان مجلس مطرح شده است. حذف مشاوران املاک از پروسه اجاره مهم‌ترین بخش پیشنهاد نمایندگان مجلس به حساب می‌آید. تصمیمی جنجالی که ممکن است منجر به ایجاد اصطکاک زیادی...
تورم ملکی پارسال برآورد شد؛

غیبت سه‌ماهه «آمارهای بانک مرکزی از قیمت مسکن» باعث شده است عملا دماسنج این بازار از کار بیفتد و ابهام طیف فعالان ملکی نسبت به شرایط، دوچندان شود. «دنیای‌اقتصاد» با هدف «اطلاع‌رسانی موثر به سیاستگذار» از بابت آنچه در بازار مسکن می‌گذرد، سطح میانگین «قیمت‌های پیشنهادی» فروش آپارتمان در محله‌های مختلف ۲۲منطقه پایتخت را مورد سنجش و بررسی قرار داد تا مشخص شود طی یک‌سال ۱۴۰۱، تورم مسکن در چه سطحی...
طرح جديد مجلس براي ساماندهي بازار اجاره:

يك كارشناس مسكن: حذف بنگاه‌هاي ملكي منجر به بهم ريختگي چند برابري بازار مسكن مي‌شود
مجلس طرحي را با عنوان «كنترل و ساماندهي اجاره‌بها» در دستور كار قرار داده كه قصد دارد با حذف دلالان و به ويژه مشاوران املاك، بازار مسكن را كنترل كند. در اين طرح تشويق‌هاي مالياتي در نظر گرفته شده تا مالكان به صورت دو يا چند ساله منازل خود را اجاره دهند و بهره‌گيري از تكنولوژي‌هاي نوين براي كشف قيمت املاك يكي ديگر از ويژگي‌هاي اين طرح است.
هر چند در روزهای گذشته به واسطه کاهش قیمت ارز، بازار خرید و فروش ملک نیز با کاهش تقاضای محسوس روبه‌رو شد، اما همچنان مسکن مقصد مناسبی برای برخی سرمایه‌گذاران محسوب می‌شود. بنا بر آمارهای مرکز آمار ایران، حجم معاملات در بازار مسکن در ماه‌های اخیر افزایش یافته است، جهش تقاضا در بازار مسکن در حالی است که قدرت خرید در کشور پایین آمده ‌است.
اقساط سنگین طرح نهضت ملی مسکن باعث ریزش گسترده متقاضیان شد

قساط ماهانه پروژه نهضت ملی مسکن که طرح کابینه سیزدهم برای خانه‌دارشدن اقشار فقیر است، به حدود ۹ میلیون تومان رسید! آن‌هم در شرایطی که دولت اعلام کرده سال آینده حداقل حقوق کارگران فقط حدود هفت‌میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است.
بررسی تاثير رشد نرخ تورم بر بازار مسكن

مرکز آمار ایران به تازگی شاخص قیمت مصرف‌کننده در دی‌ماه ۱۴۰۱ را منتشر کرد. نرخ تورم سالانه دی‌ماه ۱۴۰۱ برای خانوارهای کشور به ۳/۴۶ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۳/۱ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.
گزارش تازه مركز آمار نشان مي‌دهد

متوسط قيمت دلاري مسكن از متري هزار دلار فراتر رفت
2 روز بعد از انتشار آمار تازه از معاملات مسكن در پايتخت توسط بانك مركزي، حالا مركز آمار ايران نيز اطلاعات تازه‌اي از تحولات بازار مسكن تهران طي آذرماه سال جاري منتشر كرده است. برخلاف بانك مركزي كه عنوان كرده بود معاملات مسكن در تهران از 10 هزار واحد مسكوني فراتر رفته. گزارش مركز آمار مي‌گويد در آذرماه 9هزار و 508 واحد مسكوني معامله شده كه نزديك به 29 درصد نسبت به آبان‌ماه رشد كرده است.
همزمان با بالا رفتن معاملات و بازگشت رونق به بازار؛

متوسط قيمت يك مترمربع واحد مسكوني در تهران در سه ماه پاييز، 5 ميليون تومان رشد كرد
روز گذشته گزارش تازه بانك مركزي از روند تحولات بازار مسكن پايتخت در آذر ماه امسال منتشر شد كه در نگاه اول يك پيام كلي دارد: تعداد معاملات مسكن دوباره افزايش يافته و به بيش از ۱۰ هزار واحد مسكوني رسيده است. اين عدد از آن جهت اهميت دارد كه محدوده رونق معاملاتي محسوب مي‌شود. هر جا كه رونق باشد، دلال‌ها هم هستند و قيمت‌ها را بالا و پايين مي‌برند. بنابراين پس از هجوم نقدينگي به بازارهاي دارايي نظير...
این روزها با رکود در بازار معاملات املاک روبه‌رو هستیم. از طرفی تمایل و انگیزه برای ساخت‌و‌ساز نیز به شدت کاهش پیدا کرده است؛ موضوعی که دلیلی جز افزایش پی‌در‌پی نرخ نهاده‌های ساختمانی، دستمزدها، خدمات و صدور مجوزها ندارد. میل به افزایش در هر کدام از این بخش‌ها به شدت وجود دارد. طبیعتا این روزها کاهش منابع مالی در قالب بی‌میلی بانک‌ها به حمایت مالی از حوزه ساخت‌و‌ساز به عنوان یک واقعیت عینی...

آخرین اخبار