یک‌میلیون و ٣٣‌هزار شغل در‌ سال آینده ایجاد می‌شود. محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه با اعلام این خبر گفته است كه بودجه ‌سال ٩٧ را با نگاه ویژه به تولید و اشتغال بسته‌اند. او با بیان این‌که بیکاری یکی از مهمترین ابرچالش‌های دولت است، حمایت از اشتغال را در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی دانسته است. سخنگوی دولت با بیان این‌که حقوق مقامات برای ‌سال آینده اضافه نمی‌شود، گفت: با تجهیز ۳۳۷‌هزار و ۷۰۰‌میلیارد تومان منابع، یک‌میلیون و ۳۳‌هزار شغل در‌ سال ۹۷ ایجاد می‌شود.
نوبخت با اشاره به آن‌که ٧٣‌هزار و ٤٠٠‌میلیارد تومان برای تولید و اشتغال پیش‌بینی شده، گفت: ٣٥‌هزار‌میلیارد از طریق تسهیلات بانکی، ‌١٥‌هزار‌میلیارد تومان تسهیلات صندوق توسعه ملی، ‌١٧‌هزار و ٤٠٠‌میلیارد تومان حامل‌های انرژی و بودجه عمومی و همچنین ٦‌هزار‌میلیارد تومان مانده اعتبارات اشتغال روستایی پیش‌بینی شده است.
اختصاص ٧٣‌هزار‌میلیارد تومان برای اشتغال
محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت به موضوع اشتغال در برنامه ششم و برنامه‌های اعلامی رئیس‌جمهوری و دولت هنگام انتخابات و رأی اعتماد مجلس اشاره کرد و گفت: این مسأله بدون سرمایه‌گذاری میسر نیست.
٣٣٧‌هزار و ٧٠٠‌میلیارد تومان منابع برای سرمایه‌گذاری در بودجه ٩٧ تجهیز شده که شامل دو بخش سرمایه‌گذاری طرح‌های عمرانی و منابع طرح‌های اشتغال و تولید است.
سخنگوی دولت با اشاره به اينكه ٧٣‌هزار و ٤٠٠‌میلیارد تومان برای تولید و اشتغال پیش‌بینی شده که ٣٥‌هزار‌میلیارد تومان از طریق تسهیلات بانکی، ‌١٥‌هزار‌میلیارد تومان تسهیلات صندوق توسعه ملی، ‌١٧‌هزار و ٤٠٠‌میلیارد تومان حامل‌های انرژی و بودجه عمومی و همچنین ٦‌ هزار‌میلیارد تومان مانده اعتبارات اشتغال روستایی پیش‌بینی شده است.
نوبخت در مورد سرمایه‌گذاری طرح‌های منابع عمرانی گفت: ٢٥٤‌هزار و ٣٠٠‌میلیارد تومان از این محل پیش‌بینی شده که ٦٠‌هزار و ٤٠٠‌میلیارد تومان منابع عمومی، ١٣‌هزار و ٣٠٠‌میلیارد تومان منابع خصوصی، ٥٣‌هزار و ١٠٠‌میلیارد مشارکت خصوصی، تسهیلات صندوق توسعه ملی و بانک‌ها، ٣‌هزار‌میلیارد تومان آب‌های مرزی و ١٢٤‌هزار و ٥٠٠‌میلیارد تومان شرکت‌های دولتی خواهد بود. او ادامه داد: از محل این سرمایه‌گذاری‌ها رشد ٦‌درصدی برای اقتصاد و حدود یک‌میلیون و ٣٢‌هزار شغل پیش‌بینی می‌شود.
برای افزایش قیمت سوخت با مجلس
هماهنگ می‌شویم
نوبخت در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه گفته بودید دولت مجوز افزایش حامل‌های انرژی را طبق تبصره قانون بودجه ٩٦ در‌ سال جاری دارد و با توجه به این‌که هم‌ اکنون موضوع افزایش این حامل‌ها در لایحه ‌سال ٩٧ منتفی شده آیا برنامه‌ای برای گران‌کردن سوخت در‌ سال جاری دارید، گفت: نه امسال بلکه سال‌های پیش نیز این امکان را داشتیم و وجود یک رقم در ردیف‌ها تنها ملاک نیست؛ هر کاری بخواهیم بکنیم با مجلس هماهنگ بوده و به آن عمل می‌کنیم.
حقوق مدیران در ‌سال آینده اضافه نمی‌شود
او در مورد افزایش حقوق‌های مدیران گفت: حقوق مقامات برای‌ سال آینده اضافه نخواهد شد؛ چون سقف گذاشته شده و امکان افزایش آن وجود ندارد. دولت اگر بتواند یک ریال از محل هزینه‌های جاری صرفه‌جویی کند، این کار را انجام خواهد داد. سخنگوی دولت با اشاره به این‌که رئیس‌جمهوری نگران مطالبه خواست مردم به‌ویژه جوانان به ‌منظور ایجاد شغل است، تصریح کرد: منابع مختلف را تجهیز کردیم تا بتوان شغل مورد نیاز را فراهم کرد. یکی از مباحث مورد توجه کسب‌وکارهای رایج استفاده از فضای اینترنت است که امیدواریم ادامه یابد. رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به این دغدغه فارس که اشتغال یک موضوع مهم بوده و باید طرف عرضه و بازار محصولات ناشی از ایجاد فرصت‌های شغلی در‌ سال آینده ‌محور باشد و شاخص‌های کلان اقتصاد هم وضع خوبی داشته باشد، گفت: داشتن برنامه روی کاغذ اشتغال ایجاد نمی‌کند، اما شرط لازم است و این گام را برداشتیم. با نگاه واقع‌بینانه وارد بازار کار شدیم، سیاست‌ها باید معطوف به طرف تقاضا و عرضه و محیط توأمان باشد که این مدل سه‌وجهی را مد نظر خواهیم داشت.
او در مورد افزایش نرخ ارز طی روزهای گذشته و قیمت ارز مداخله‌ای بانک مرکزی که حدود ٤‌هزار و ٣٨٠ تا ٣٩٠ تومان بوده است، گفت: سیاست دولت در رابطه با نرخ ارز تغییر نکرده و همچنان به تقویت پول ملی تأکید داریم، ‌همکاران در بانک مرکزی از طریق شورای پول و اعتبار سیاست‌گذاری می‌کنند و مواردی که پیش می‌‌آید، کنترل خواهند کرد و تا جایی که مطلع هستم تأکید بر این است که این سیاست توسط بانک مرکزی ادامه یابد.
نوبخت در مورد بانک اطلاعاتی بیکاران گفت: ابتدا باید شناخت کافی از متقاضیان بازار کار داشته باشیم، برخی از این اطلاعات در کاریابی‌ها و در معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری وجود دارد و ادارات نیز از بیکاران ثبت‌نام مي‌كنند. او با اشاره به مشکلات شرکت‌هایی نظیر آذرآب، نیشکر هفت‌تپه، هپکو و واگن پارس اظهار داشت: وزرا در این زمینه مأمور هستند، تا اقداماتی انجام دهند و قطعا پیگیری خواهد شد.
ایجاد ٦٧‌هزار شغل با تسهیلات بانکی
سخنگوی دولت به ایجاد اشتغال در بخش کشاورزی پرداخت و عنوان کرد: ٦٧‌هزار شغل جدید با ١٠٣‌هزار‌میلیارد ریال تسهیلات بانکی ایجاد خواهد شد که ٣٣‌هزار مورد آن مربوط به بخش گلخانه‌ای و ٢٠‌هزار شغل صنایع تبدیلی و ١٤‌هزار شغل دیگر در بخش پرورش ماهی در قفس و نظایر آن است. همچنین ١٧٣‌هزار نفر در صنایع گردشگری مشغول به کار خواهند شد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به ایجاد ٢٢١‌هزار فرصت شغلی در قالب طرح کارورزی تأکید کرد: همچنین اشتغال در صنایع کوچک و خوشه‌های صنعتی و ٥١‌هزار شغل در طرح‌های نیمه‌تمام صنعتی که‌ سال ٩٧ پایان می‌یابد، مد نظر است. نوبخت با بیان این‌که ٦٥‌هزار طرح نیمه‌تمام استانی و ٦‌هزار طرح ملی داریم، تصریح کرد: ٤‌هزار‌میلیارد تومان از طرح‌ها شناسایی شده که قابل واگذاری هستند و مابقی آنها از طریق مشارکت به اتمام خواهد رسید و در این راستا ٦٨‌هزار و ١٢٦‌میلیارد تومان منابع تجهیز خواهد شد. او در مورد سود سهام عدالت که در مجلس مخالفانی دارد، عنوان کرد: ٢٩٠ نماینده داریم که سلیقه‌ها متفاوت است، اما این‌که مجلس مخالف باشد، هنوز رأی و قانونی برای مخالفت وجود ندارد؛ ضمن آن‌که کاری که صورت می‌گیرد، بر اساس قانون خواهد بود. سخنگوی دولت با اشاره به تبصره ١٨ مبنی بر درآمد ١٧‌هزار و ٤٠٠‌میلیارد تومانی برای تولید اشتغال از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی تصریح کرد: این رقم در مجلس به ١٠‌هزار‌میلیارد تومان کاهش پیدا کرده و نوع محل را نیز عوض کرده است که از محل فروش اموال تملیکی تعیین شده، این‌که درنهایت چه تصویب می‌شود، منتظر هستیم. یکی از مسائل مربوط به این است که چه میزان اموال برای فروش وجود دارد، ظرفیت‌های بلااستفاده زیاد داریم که با مقداری اعتبار رونق می‌گیرد. برای امسال هم پیش‌بینی شده ٢٠‌میلیارد تومان به تولید و سرمایه در گردش واحدها اختصاص یابد.
١٥‌میلیارد دلار به صندوق توسعه ملی
واریز می‌شود
نوبخت در مورد سهم صندوق توسعه ملی گفت: ١٥‌میلیارد دلار درآمد ‌سال آینده به صندوق توسعه ملی واریز می‌شود و اگر ١٢‌درصد مصارف بودجه را از آن کم کنیم، بالغ بر ٦ تا ٦,٥‌میلیارد دلار درآمد برای تسهیلات‌دهی باقی می‌ماند.
او افزود: هفته آینده راه‌آهن کرمانشاه
افتتاح خواهد شد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه به بخش مسکن اشاره کرد و گفت: در بخش بافت فرسوده ٢٤٠‌هزار شغل پیش‌بینی شده که ١٠٠‌هزار واحد ساخته می‌شود و ٦٠‌هزار شغل هم مربوط به مسکن روستایی و اجتماعی خواهد بود. ٥٠‌هزار مورد مربوط به شهری و ٥٠‌هزار مورد برای روستاها به ترتیب با نرخ سود ٩ و ٥‌درصد عملیاتی می‌شود. نوبخت در رابطه با بخش حمل‌ونقل گفت: ٢٥‌هزار فرصت شغلی ایجاد خواهد شد، ١٥‌هزار تاکسی گاز‌سوز جدید، ٢‌هزار اتوبوس، ٢‌هزار کامیونت، ٢‌هزار میدل‌باس و مینی‌بوس، ٢‌هزار وانت و ٥٠‌هزار موتورسیکلت برقی و‌ هزار واگن درون‌شهری جایگزین خواهند شد. او در مورد نوسازی ناوگان برون‌شهری تأکید کرد: ١٠‌هزار واحد نوسازی می‌شود، ١٠٠ دستگاه لکوموتیو و ٢٠٠ واگن مسافری و ٢‌هزار واگن باری نوسازی می‌شود که از محل این کارها ٣٦‌میلیون دلار صرفه‌جویی در مصرف سوخت و ٢٨٧‌میلیون تن گاز و آلاینده کاهش می‌یابد.

منبع: شهروند