محمدیاسر طیب‌نیا، مدیرعامل شرکت فولادمبارکه گفت: فولادمبارکه با تکیه بر دستاوردهایی که یک به یک رونمایی می‌کند و برنامه‌هایی که برای آینده دارد، مصمم است در مسیر توسعه پایدار کشور گام بردارد و راه خود را با گام‌های استوارتر ادامه دهد تا همه اینها منجر به خلق آینده بهتر برای جامعه و کشور ایران شود.

 او توضیح داد: هشت طرح را در زمینه پروژه تحول دیجیتال بهره برداری خواهیم کرد، از جمله این طرح‌ها سامانه هوشمند پایش آلاینده‌های زیست محیطی است، این سامانه با استفاده از فناوری‌های پیشرفته آلودگی‌های زیست محیطی را به صورت لحظه‌ای پایش می‌کند و در صورت بروز انحراف هشدارهای لازم را می‌دهد و می‌تواند تأثیر بسزایی در شناسایی لحظه‌ای مغایرت‌های زیست‌محیطی و رفع آنها داشته باشد.

طیبب نیا بیان کرد: طرح دوم آماده بهره برداری سامانه هوشمند کنترل موتورخانه‌های حرارت مرکزی است که این پروژه به منظور مانیتورینگ و کنترل مصرف انرژی در موتورخانه‌ها طراحی شده و با استفاده از تحلیل داده‌ها، بهینه‌سازی مصرف انرژی را برای فولاد مبارکه به ارمغان می‌آورد.

او افزود: سامانه هوشمند کنترل و پایش مصرف برق سومین طرح تحول دیجیتال در دست بهره برداری در این شرکت است، بحث انرژی به خصوص انرژی برق یکی از موضوعات حیاتی فولاد مبارکه است و با همتی که صورت گرفت این شرکت علاوه بر نیروگاه ۹۱۴ مگاواتی سیکل ترکیبی که فاز اول آن با حضور رئیس جمهور شهید ابراهیم رئیسی افتتاح شد، فاز دوم آن در حال آماده‌سازی و بهره برداری است و انشاء‌الله اواخر خردادماه به مدار وارد خواهد شد.

 نیروگاه ۹۱۴ مگاواتی سیکل ترکیبی شرکت فولاد مبارکه در کمتر از ۲ سال به بهره برداری رسید.

طیب نیا گفت: نیروگاه خورشیدی در دست احداث شرکت فولاد مبارکه با استفاده از انرژی تجدیدپذیر است که ظرفیت تولید ۶۰۰ مگاوات برق را خواهد داشت و بر این اساس از سال آینده نه تنها از شبکه برق سراسری برقی نخواهیم گرفت. اما در عین حال کنترل این میزان مصرف برق برای ما مهم است و سامانه هوشمند کنترل و پایش مصرف برق برای کاهش مصرف برق و هزینه‌های مربوط به آن راه‌اندازی شد، این سامانه داده‌های مصرف را تحلیل می‌کند و در نتیجه اجرای پروژه بهینه سازی مصرف برق را در سطح کشور خواهیم داشت.

او اضافه کرد: سامانه هوشمند کنترل و پایش مصرف سیالات از دیگر پروژه‌های بهره برداری شده در طرح تحول فولادمبارکه است، این سامانه مصرف آب و انرژی را دنبال می‌کند.

مدیرعامل فولاد مبارکه گفت: سامانه هوشمند پایش وضعیت ترابری سبک را پنجمین پروژه در دست بهره برداری فولاد مبارکه است و باید توجه داشت که روزانه چند صد خودروی سبک در تردد هستند و با استفاده از فناوری‌های نوین ما به کنترل فرایندهای درخواست، تخصیص و پایش فرایندهای خودروهای سبک و مدیریت آن می‌پردازیم و با استفاده از این سامانه بهینه سازی از ناوگان سبک و کاهش هزینه‌ها را خواهیم داشت.

او یادآور شد: روزانه چندصد اتوبوس به منظور جابجایی پرسنل در همکاری با این شرکت فعال است. سامانه هوشمند ترابری سنگین به منظور ارزیابی و ردیابی موقعیت اتوبوس‌ها تعبیه شده و به کنترل و مدیریت بهتری نسبت به اتوبوس‌ها دست خواهیم یافت. بر این اساس، راه‌اندازی سامانه هوشمند پایش وضعیت حمل ونقل در داخل فنس دیگر پروژه تحول دیجیتال شرکت فولادمبارکه است و این پروژه نیز در راستای افزایش کاربردی و کاهش هزینه‌های حمل و نقل داخل شرکت را به همراه خواهد داشت.

طیب نیا، ربات مارکینگ تختال را دیگر پروژه در دست بهره برداری در طرح تحول شرکت فولادمبارکه عنوان کرد و افزود: این ربات با قابلیت کار در محیط‌های سخت ومحیط های دارای حرارت بالا که در فولاد وجود دارد، طراحی شده و به منظور شماره زنی دقیق و بهینه برای تختال‌های تولیدی در خط تولید قرار گرفته است. ربات مارکینگ تختال به همت کارشناسان داخلی طراحی و با حمایت صندوق پژوهش و فناوری خطرپذیر فولامبارکه نصب و راه‌اندازی شده است.