خروج پول حقیقی از بورس تهران
روز یکشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی منفی شد و 800‌میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد. دیروز نماد خودرو بیشترین خروج پول حقیقی را داشت که ارزش آن 48‌میلیارد تومان بود. پس از خودرو، نمادهای فولاد و فملی بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند، در سوی دیگر بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای فزر، مبین و پکرمان تعلق داشت.

نمادهای اثرگذار بر شاخص کل
دیروز فولاد، نوری و فملی نمادهای قرمزپوش بورس بودند که بیشترین اثر را در افت شاخص کل بورس داشتند. در سوی دیگر افق، پکرمان و ستران از نمادهای سبز بودند که اثر مثبت بر شاخص داشتند. در فرابورس نیز نمادهای آریا، خاور و بپاس بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص داشتند و وهور، فزر و سپیدار نمادهایی هستند که اثر افزایشی بر شاخص کل فرابورس داشتند. در بین نمادهای پرتراکنش بورس دیروز نماد ذوب بیشترین تراکنش را داشت و شستا و خودرو در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز شفام، خاور و آردینه بیشترین تراکنش را داشتند.

ارزش معاملات سهام
دیروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 8‌هزار و 439‌میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 928‌میلیارد تومان بود که 11‌درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز تشکیل می‌دهد. ارزش معاملات خرد نیز با ریزش 9‌درصدی نسبت به روز معاملاتی قبل به رقم 3‌هزار و 558‌میلیارد تومان رسید.

تحلیل روز یکشنبه بازار
معاملات بورس دیروز از همان ابتدای کار تحت تاثیر نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری بود، به طوری که سهامداران ترجیح دادند در شرایط فعلی سرمایه خود را از بازار سهام خارج کنند. این روند موجب خروج سنگین 942‌میلیارد تومانی پول حقیقی از بازار سهام شد. معاملات بورس دیروز به نحوی رقم خورد که شاخص کل در خلاف جهت کندل روز معاملاتی گذشته خود حرکت کرد، به طوری که در پایان بورس دیروز، شاخص کل با سقوط 23‌هزار و 110واحدی که معادل 1/1‌درصد این شاخص است روبه‌رو شد. بر این اساس شاخص کل در پایان معاملات دیروز در سطح 2میلیون و 72‌هزار واحدی ایستاد. در طرف دیگر، قیمت معاملات سهم‌های کوچک بازار سهام نیز کاهش سنگینی پیدا کرده، به طوری که شاخص هم‌وزن بازار در پایان بورس دیروز 10‌هزار و 410‌واحد که معادل 53/1درصد این شاخص است کاهش ارتفاع داد و به سطح 668هزار واحد رسید. باید گفت در بورس دیروز تنها شاخص صندوق‌های درآمد ثابت مثبت بوده است. گفتنی است تابلوی بورس اوراق بهادار تهران در روز گذشته، حجم معاملات را 9/7میلیارد برگه سهم و ارزش معاملات خرد (سهام، حق‌تقدم و صندوق‌های سهامی) را 3هزار و 559میلیارد تومان نشان داد. به نظر می‌رسد منفی دیروز بازار در واکنش به نتیجه انتخابات و ترس سهامداران از بسته‌تر شدن فضای اقتصادی و سیاسی رخ داده باشد چراکه روز گذشته، بازار سهام نسبت به بازگشت دامنه به روال عادی یعنی منفی و مثبت 6‌درصد، واکنش مثبت داشت و حتی ورود پول حقیقی را ثبت کرد.

ورود و خروج پول حقیقی
تراز پول حقیقی در سهام، برخلاف روز ماقبل، دیروز منفی بود، به طوری که در پایان بورس دیروز حدود 942‌میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شده است. موضوع دیگری که باید بازگو کرد این است که تا لحظه تنظیم این گزارش، حدود 37‌میلیارد تومان پول حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت خارج شده است.

بیشترین ارزش معاملات
در جریان معاملات دیروز سه سهم ثفارس، فولاد و شستا بیشترین ارزش معاملات و سهم‌های ذوب، شستا و وبملت به ترتیب بیشترین حجم معاملات را ثبت کرده‌اند. سهم فملی نیز بیشترین ارزش بازار را در اختیار خود گرفت.

ورود پول هوشمند
بیشترین خالص خرید حقیقی به سهم‌های فزر، مبین و پکرمان تعلق گرفت. در جریان معاملات دیروز سهم‌های رکیش، فگستر و تپسی ورود پول هوشمند داشتند، در سوی دیگر فیلترهای بورسی نشان می‌دهد که پول هوشمند از نمادهای حفارس، فسپا و خزامیا خارج شده است. شایان ذکر است بیشترین سرانه خرید حقیقی در سهم‌های ثباغ، ثفارس و پکرمان رقم خورد. سآبیک در جریان معاملات دیروز بیشترین فشار تقاضا را ثبت کرد، در مقابل بیشترین فشار عرضه در نماد سشرق بود.
بررسی معاملات روز بعد از انتخابات نشان داد که معامله‌گرها قبل از خرید سناریوهای احتمالی را بررسی کردند زیرا در ابتدای بازار تقاضا خیلی خوب بود و بعد عرضه‌ها افزایش یافت. این مساله نشانه

ادامه ابهام در چشم‌انداز بازار است.
نکته اول اینکه انتخابات به دور دوم کشیده شد و مشارکت حوالی ۴۰‌درصد بود. در حال حاضر جوی در جامعه ایجاد شده که در صورتی که هر کدام از کاندیداها پیروز شوند اثر متفاوتی در اقتصادی به وجود می‌آورد. حتی قیمت دلار هم در روزهای اخیر رشدی هزار تومانی داشته است. این موضوع به تردید تریدرها افزوده است. بازار یک هفته سخت و دشوار را پیش‌رو دارد. نکته مهم این است که همه کاندیداها در بلند‌مدت و میان‌مدت می‌توانند اثری مثبت یا منفی در بازار داشته باشند. خیلی نمی‌توان به اثر تفاوت رییس‌جمهور بر بازار در میان‌مدت و بلندمدت وزن داد. چون سیاست‌های اقتصادی در راستای حمایت از تولید از سوی هر جناح سیاسی اتفاق می‌افتد اما نکته مهم این است که در حال حاضر سهامداران نگران ادامه مسیر قبل هستند. حسن کاظم‌زاده تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به اینکه بازار سهام یک روز متعادل مثبت را پشت‌سر گذاشته است، گفت: روز شنبه ارزش معاملات خرد هم به 3900‌میلیارد تومان رسید که نسبت به روزهای هفته قبل افزایش پیدا کرده است اما اگر دامنه نوسان بازتر را در نظر بگیریم، این افزایش قابل توجه نیست. نتیجه انتخابات به گونه‌ای است که بازار سهام نه از آن اطمینان کامل دارد که با خیالت راحت بخرد. نه به گونه‌ای است که نگران شدید بشود و به سمت منفی رنج بزند. او با تاکید بر اینکه در یک هفته منتهی به انتخابات، معامله‌گرها سکوت خواهند کرد، تصریح کرد: افت قابل توجه رای احتمالا به تورم و بدتر شدن وضعیت معیشت مردم در سه سال گذشته ربط داشته باشد. از سوی دیگر رشد پایین بخش کشاورزی در سه سال گذشته باعث شد آرای ساکنان روستاها تغییر کند، بنابراین پیش‌بینی نتیجه انتخابات سخت‌تر شده است.

چرا برخی سهامداران فروشنده هستند؟
برخی سهامداران روز شنبه فروشنده بودند. دلیل منفی‌ها یا نوسان بازار بنیادی نیست که دامنه نوسان به داد او برسد. به نظر این یک هفته نیز چالش سهامداران ادامه خواهد داشت. حس ترسی که به بازار منتقل شده حس ابهام است. مناظره ترامپ و بایدن و تبعات آن، حاشیه‌های ادامه‌دار موضوع آژانس و برجام، خبرهای جنگ اسراییل و لبنان و همچنین انتشار گزارش‌های تکمیلی ماهانه و صورت‌های مالی و برخی مجامع از مهم‌ترین اخبار هستند که روند بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهند. پویان مظفری کارشناس بازار سهام با تاکید بر اینکه بازار سرمایه اولین روز باز شدن دامنه نوسان خود را تجربه کرد و با رشد ارزش معاملات روبه‌رو شد، گفت: در فضایی که انتخابات به دور دوم کشیده شد انتظار می‌رود بازار در این برهه نوسان محدود داشته باشد. دیروز ارزش معاملات خرد بازار سهام به 179/2‌میلیارد تومان رسید که از این مبلغ 82میلیارد تومان خروج پول حقیقی بود.
او افزود: با رفتن انتخابات به دور دوم فضای بازار سرمایه هم با ابهام همراه شد و همین موضوع باعث شد که ابتدای بازار سمت خرید قوی باشد و انتهای بازار سمت فروش قوی باشد.
مظفری درباره دیگر سیگنال‌ها به بازار سهام تصریح کرد: با انجام مناظرات بین بایدن و ترامپ، فضای آمریکا به نفع ترامپ تغییر جهت داد. در همین فضا دلار و درهم با رشد همراه شدند و دلار بالای 60‌هزار تومان را تثبیت کرد و دیروز بالای 61‌هزار تومان را هم توانست تثبیت کند. او با تاکید بر اینکه گزارش‌های ماهانه برخی شرکت‌ها بسیار بهتر از انتظارات بودند، گفت: این گزارش‌ها را باید دقیق بررسی کرد چراکه در صورت رشد یا ریزش بازار پس از انتخابات این گزارش‌های خوب هستند که می‌توانند به سهامداران کمک کنند. اگر بازار بریزد سهم‌های ارزنده فرصت رشد می‌دهند. اگر بازار بالا برود سهم‌های ارزنده سود داده شده را پس نمی‌گیرند.

بورس به فاکتورهای سیاسی واکنش نشان می‌دهد
بازار سرمایه در حال حاضر تنها تحت تاثیر فاکتورهای سیاسی واکنش نشان می‌دهد. به همین دلیل حتی اتفاقات سیاسی در آمریکا نیز روی هیجان بازار موثر است. برای نمونه در مناظره بایدن و ترامپ آنقدر عملکرد بایدن بد بود که بسیاری از حالا ترامپ را رییس‌جمهور بعدی آمریکا می‌دانند. این موضوع می‌تواند بسیاری از آمال و آرزوهای سهامداران را تحت تاثیر قرار دهد، بنابراین احتیاط جنبه بسیاری از معاملات سهامداران شده و نوسان ۶ کمی کار را سخت‌تر خواهد کرد.
این یک هفته علاوه بر درگیر شدن دوباره فضای کشور در موضوع مسائل سیاسی، بازار یک هفته نسبتا سخت و سردرگم و احتمالا کمی با چاشنی فشار فروش بیشتر را داشته باشد. البته برخی می‌توانند در منفی ناشی از جو سیاسی ریسک‌های خوبی کرده و فرصت‌های خوبی را هم شکار کنند اما دلالان دلار و سکه و به طور کلی بازارهای سفته‌بازی خوشحال از هفته قبل پیش می‌روند چراکه احتمال تشدید فشارهای تحریم و تنش سیاسی را میدهند. هرچند تورم ایجاد شده ناشی از تحولات دلاری و تورمی بازار را سرخط می‌آورد و جلو می‌اندازد اما هفته‌ها و ماه‌های سختی را از سهامداران خواهد گرفت.