زندان دلار در شهریورماه

بیشترین قیمتی که دلار در آخرین ماه تابستان ثبت کرد، مربوط به 6 شهریور بود که این ارز به محدوده 28 هزار و 100 تومان رسید. پس از ثبت چنین رکوردی، بازار با سرعت در موقعیت نزولی قرار گرفت و قیمت در 8 شهریورماه به زیر کانال 27 هزار تومانی رفت. به این ترتیب می‌توان گفت که بازار در روزهای ابتدایی شهریورماه نوسانات کاهشی و افزایشی قابل توجهی داشت ولی به مرور فضای بازار آرام‌تر شد.  دلار از 8 تا 15 شهریورماه در دامنه کوچک 26 هزار و 800 تا 27 هزار و 200 تومان زندانی شد و در نیمه دوم شهریورماه نیز توان عبور از محدوده 27 هزار و 800 تومان را از خود نشان نداد. البته در نیمه دوم شهریورماه اسکناس آمریکایی هیچ گاه هم نتوانست به زیر کانال 27 هزار تومانی برود. در هفته آخر شهریورماه نیز دلار در فاصله بین 27 هزار و 300 تا 27 هزار و 600 تومان سرگردان بود.

 

  دلار چند روز در کانال 28 نوسان کرد؟

عمده نوسانات دلار در شهریورماه در کانال 27 هزار تومانی صورت گرفت و تنها قیمت یک روز در کانال 28 هزار تومان، معاملات خود را انجام داد. دو بار نیز اسکناس آمریکایی زیر کانال 27 هزار تومانی معامله شد. با این اوصاف می‌توان گفت که دلار در آخرین ماه تابستان در کانال 27 هزار تومان آرام گرفت.  به باور تحلیل‌گران فنی، دلار در صورتی می‌تواند با ورود تقاضای جدید و عبور از کانال 27 هزار تومانی مواجه شود که از محدوده 27 هزار و 800 تومانی عبور کند. در مقابل، انتظارات کاهشی در شرایطی در بازار فعال می‌شود که محدوده 27 هزار و 200 تومان از دست برود.

  دلیل رشد دلار در انتهای شهریورماه

به گفته فعالان، یکی از مهم‌ترین عواملی که موجب شد دلار در روزهای آخر شهریورماه رشد قیمت را تجربه کند، برداشت معامله‌گران از صحبت‌های مقام‌های ایرانی و غربی درباره مذاکرات هسته‌ای بود. در حالی که در ابتدای هفته معامله‌گران تصور می‌کردند به زودی مذاکرات هسته‌ای آغاز خواهد شد، در اواسط هفته، این باور تا حدی تعدیل شد. برخی معامله‌گران عنوان می‌کردند که صحبت‌های رئیس‌جمهور ایران و آمریکا نشان می‌داد که در مواضع دو طرف نسبت به چند ماه پیش تغییری ایجاد نشده است. ایران خواستار لغو همه تحریم‌هاست و آمریکا به دنبال برگشت یکباره ایران به برجام. البته با وجود چنین انتظاراتی، همچنان امیدواری نسبت به لغو تحریم‌ها در بازار وجود دارد و همین عامل موجب شده است که خریداران درازمدت وارد بازار نشوند.