اتاق ایران آنلاین نوشت: ترکیه به یکی از بزرگ‌ترین شرکای تجاری روسیه تبدیل شده است. وزارت توسعه اقتصادی روسیه در ماه جاری اعلام کرد که انتظار دارد تجارت دوجانبه با ترکیه در سال 2022 بیش از 60 میلیارد دلار باشد.

به گزارش راشاتودی، تجارت بین مسکو و آنکارا به‌سرعت در ‌حال گسترش است و حجم کالاهای صادر‌شده به روسیه در ماه سپتامبر به رکورد ماهانه 1.1‌ میلیارد دلار رسیده است. بر اساس گزارش روزنامه تجاری RBC، به نقل از داده‌های مؤسسه آمار ترکیه، این میزان 2.3 برابر بیشتر از ماه مشابه در سال 2021 است که صادرات ترکیه به روسیه بالغ بر 504 میلیون دلار بود. داده‌ها نشان می‌دهد در سال 2021، ترکیه در میان کشورهای عرضه‌کننده کالا به روسیه، بالاتر از ایالات متحده، فرانسه، ژاپن، لهستان و ایتالیا در رتبه یازدهم قرار گرفت اما تابستان امسال در بین پنج صادرکننده برتر قرار گرفته بود.

به گزارش RBC، جهش صادرات ترکیه به روسیه آن را هم‌تراز با آلمان قرار داده است. در ‌ماه‌های می ‌تا آگوست یورواستات دریافت که صادرات آلمان به روسیه به‌طور متوسط ​​حدود 1.2 میلیارد دلار در ماه و 1.14 میلیارد دلار در ماه سپتامبر بوده است که اندکی کمتر از ترکیه است. با‌این‌حال، در این گزارش آمده است‌ اگر ترکیه برلین را پشت ‌سر بگذارد، پس از چین و بلاروس، سومین صادرکننده بزرگ کالا به روسیه خواهد شد.

وزارت توسعه اقتصادی روسیه در ماه جاری اعلام کرد که انتظار دارد تجارت دوجانبه با ترکیه در سال 2022 بیش از 60 میلیارد دلار باشد. در اوایل سال جاری، مسکو و آنکارا نقشه راه همکاری اقتصادی را امضا کردند که بر اساس آن حجم تجارت دوجانبه به صد میلیارد دلار در سال خواهد رسید.دو کشور همچنین توافق کردند روبل روسیه را به‌عنوان ارز تسویه حساب معرفی کنند، از‌جمله استفاده از آن برای پرداخت برای تأمین گاز طبیعی روسیه.