با حضور معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ‌ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران و جمعی از مسئولان استان، مدیران و کارکنان پالایشگاه اصفهان، مراسم معارفه "محسن قديري" و تكريم "مرتضي ابراهيمي" مديرعامل سابق این شرکت برگزار شد.
به گزارش اقتصاد بازار، جلیل سالاری معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش با گرامیداشت یاد شهدا و بیان اینکه همگی به برکت خون این عزیزان، همیشه رهرو ولایت خواهیم بود، به نقش مهم شرکت پالایش نفت اصفهان در زمان جنگ تحمیلی اشاره و اظهارکرد: باتوجه به مشکلات سوخت رسانی درآن دوران، پالایشگاه با تغییرکاربری و افزایش ظرفیت تولید، در حوزه تأمین سوخت کشور جایگاه بسیار مهمی داشت که البته هنوز هم یکی از بهترین شرکت های پالایشی کشور محسوب می شود.
سالاری با اشاره به اینکه پالایشگاه اصفهان در سال ۸۶ به عنوان سودآورترین شرکت پالایشی، نخستین شرکتی بود که در لیست واگذاری قرارگرفت، گفت: متأسفانه این واگذاری منجر به مغفول ماندن بخشی از پروژه¬های ارزشمند پالایشگاه همانند تبدیل نفت کوره به محصولات باارزش تر شد؛ این درحالی است که پالایشگاه شازند امام خمینی (ره) که سهام آن در اختیار دولت بود، توانسته با اجرای طرح های توسعه ای تعریف شده مشابه پالایشگاه اصفهان ضمن کاهش تولید نفت کوره از ۲۸ به ۸ درصد و تأمین خوراک واحدهای پایین دستی مانند پتروشیمی، استانداردهای روز دنیا را پوشش دهد. از شرکت پالایش نفت اصفهان نیز که صنعت راهبردی ملی است انتظار می رود بتواند فرای بحث سهامداری از شرایط سوخت محور به سود محور تبدیل شود و ضمن تأمین نیازهای سوخت کشور، با افزایش کیفیت محصولات مطابق استانداردهای روز دنیا، ایجاد ارزش افزوده نموده و در بازارهای منطقه ای حضوری پررنگ تر داشته باشد.
وی با اشاره به گام برداشتن شرکت پالایش نفت اصفهان به سمت پتروپالایش شدن، افزود: این شرکت با استفاده از ظرفیت های صنایع همجوار و تلفیق وتولید و انتقال تکنولوژی می تواند بسیار تأثیرگذارتر از گذشته باشد.
معاون وزیر نفت بر تسریع پروژه های توسعه ای شرکت پالایش نفت اصفهان تأکید کرد و گفت: با توجه به رشد شتابان در حوزه مصرف، ضرورت دارد به موازات اجرای پروژه ها، در جهت احداث پالایشگاه های جدید همسو با نیاز کشور حرکت کنیم و در این راستا خوشبختانه در بودجه سال ۱۴۰۱ مقدمات مجوز احداث پالایشگاهی از محل منابع دولتی و توان بخش خصوصی با نام شهید سردارحاج قاسم سلیمانی به ظرفیت ۳۰۰ هزار بشکه نفت خام در روز انجام شده است.
مدیرعامل شرکت‌ ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در بخش دیگری از سخنان خویش به فعالیت های ارزشمند مرتضی ابراهیمی در زمان مدیریت پالایشگاه اصفهان اشاره کرده و ابراز امیدواری نمود، دکتر قدیری به عنوان مدیرعامل کنونی با توجه به توانمندی ها و تجارب ارزنده خود در صنعت نفت، با همدلی کارکنان و متخصصان در بازه زمانی کوتاه به پروژه های شرکت پالایش نفت اصفهان شتاب دهد و در این مسیر با بهره گیری از ظرفیت های علمی و ایجاد ارزش افزوده بتوانیم فرمایش مقام معظم رهبری را مبنی بر جلوگیری از خام فروشی عملی سازیم.
وی با اشاره به لزوم توجه به مسائل خام فروشی و چالش های مربوط به آن گفت: این موضوع نیازمند اجرای ضرورت هایی است که به تبع آن باید در حوزه های مهندسی، دانش فنی، ساخت داخل، تأمین منابع مالی و روش¬های مربوط به آن توجه خاصی مبذول شود.
سالاری، پدیده جانشین پروری و جانشین محوری و پرورش متخصصان جوان را یک ضرورت دانست و اعلام کرد: انشاا… با حفظ تولید و بهینه سازی مصرف انرژی، چالش های پیش روی شرکت مانند کمبود آب را مرتفع کنیم.
محسن قدیری مدیرعامل شرکت پالایش نفت اصفهان، طی سخنانی ضمن قدردانی از مدیرعامل سابق شرکت در اجرای پروژه ها و مانا بودن اثرات فعالیت مثمرثمر ایشان، اظهار امیدواری کرد: با برنامه ریزی های علمی و راهبردی دقیق انجام گرفته در کنارافزایش انگیزه و توانمندی نیروی انسانی ارزشمند شرکت، پالایشگاه اصفهان چابک تر از گذشته حرکت کرده و سرآمد منطقه گردد.
وی با بیان اینکه ضمن شناسایی نقاط قوت و قابل بهبود شرکت، برنامه های مطلوبی برای پیشبرد کارها طراحی کرده ایم، ادامه داد: ما با حفظ حقوق سهامداران، با بهره گیری از حمایت های معاون محترم وزیر، طبق طرح های اتاق فکری که ایجاد می کنیم، همگام با کارکنان عزیز هزینه های غیرضروری را کاهش خواهیم داد و با پشتکار سطح بلوغ سازمان را افزایش می دهیم.
در پایان این مراسم از تلاشهای مرتضی ابراهیمی قدردانی شد. .
زیارت قبور شهدای بی نشان تدفین شده درپالایشگاه اصفهان و گلباران یادمان شهدای این شرکت از برنامه های این روز بود.