پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد بازار

امروز: یکشنبه 17 آذر 1398, 10 ربیع‌الثانی 1441, Sunday 8 December 2019
کد خبر: 8329
منتشر شده در دوشنبه, 31 تیر 1398 02:31
تعداد دیدگاه: 0
ایرانگردی ارزان شد

 تعداد گردشگران خارجی در جریان سفر به ایران طی بهار امسال ۴۱ درصد افزایش پیدا کرد. گزارش «دنیای‌اقتصاد» از آمار جدید مربوط به مسافرت‌های خارجی در کشور نشان می‌دهد: طی سه ماه اول امسال ۲ میلیون و ۳۰ هزار و ۵۲۳ نفر گردشگر خارجی به نقاط مختلف ایران سفر کرده‌اند. در سه ماه اول سال گذشته این تعداد مسافر خارجی معادل یک میلیون و ۴۴۳ هزار و ۵۵۱ گردشگر بوده است. به این ترتیب، بهار امسال سفرهای خارجی به کشور از رشد قابل‌توجهی برخوردار بوده به‌طوری‌که تعداد این نوع از مسافران ۴۱ درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۹۷ افزایش یافته است. بررسی‌ها درباره علت رشد سفر به ایران طی سال‌جاری نشان می‌دهد: تحت‌تاثیر کاهش هزینه مسافرت به ایران برای خارجی‌ها ناشی از افزایش نرخ ارز، ایرانگردی برای گردشگران کشورهای مختلف، جذاب‌تر شده است.

 

بهای دلار در فاصله بهار پارسال تا بهار امسال، در بازار ارز تهران ۱۲۹درصد افزایش پیدا کرد که این به معنای آن است که قدرت خرید دلار برای خارجی‌ها در ایران در همین فاصله، بیش از دوبرابر شده است. بنابراین طبیعی است گردشگران خارجی در شرایط فعلی،‌ به مراتب بیشتر از قبل خواهان سفر به کشورمان باشند. در مقابل، اما افزایش قیمت دلار و در نتیجه گران شدن هزینه سفر به خارج، باعث اقبال ایرانی‌ها به مناطق بکر و مستعد داخل کشور برای گردش و سفر و کاهش میل به سفرهای خارجی شده است. به این ترتیب در شرایط کنونی، ایرانگردی اول به لحاظ ارزش‌های طبیعی و تاریخی مناطق جاذب سفر و دوم به لحاظ «اقتصادی»، هم برای خارجی‌ها و هم برای مسافران ایرانی مطلوب‌تر شده است. آمارهای رسمی که خبرگزاری مهر آن را منتشر کرده، حاکی است: از ابتدای سال جاری تا پایان فصل بهار، یک میلیون و ۷۵۹ هزار و ۷۴۹ مسافر ایرانی به کشورهای خارجی سفر کرده‌اند. حجم سفر به کشورهای خارجی به لحاظ تعداد مسافر در فاصله بهار سال گذشته تا بهار امسال ۵/ ۶ درصد کاهش پیدا کرده است.

بهار پارسال یک میلیون و ۸۸۲ هزار و ۴۱۴ نفر از ایران به کشورهای خارجی سفر کرده بودند. جزئیات آمار ماهانه سفر ایرانی‌ها به کشورهای خارجی مشخص می‌کند:‌ در سه ماه اول امسال بیشترین مسافرت خارجی‌ها در ماه فروردین انجام شده که البته این موضوع با توجه به تعطیلات نوروز، طبیعی به‌نظر می‌رسد. در فروردین امسال بیش از ۶۶۰ هزار نفر به کشورهای خارجی سفر کردند. هرچند در مقایسه ماهانه سفرهای خارجی ایرانی‌ها طی بهار امسال، فروردین رتبه اول را دارد اما در مقایسه نقطه‌ای، بیشترین کاهش سفر –هر ماه از بهار ۹۸ نسبت به ماه مشابه در سال ۹۷- در فروردین امسال رخ داده است. در فروردین امسال حجم سفر از ایران به کشورهای خارجی به لحاظ تعداد مسافر ۲۵ درصد افت کرد، در حالی که میزان کاهش نقطه‌ای این نوع سفر در اردیبهشت ماه ۴ درصد بوده است. در خرداد امسال اما رشد ۲۳ درصدی در سفرهای خارجی از مقصد ایران به‌چشم می‌خورد. رشد سفر خارجی در خرداد می‌تواند به کاهش نسبی نرخ دلار در ماه‌های اخیر مربوط باشد.

نوشتن دیدگاه


آخرین اخبار