پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد بازار

امروز: پنجشنبه 12 تیر 1399, 11 ذی‌القعده 1441, Thursday 2 July 2020
سازمان جهانی توریسم «نتیجه یک ماه قرنطینه سراسری» را اعلام کرد:

همه‌گیری ویروس کرونا در سراسر جهان، گردشگری بین‌المللی را طی چهار ماه اول ۲۰۲۰ تقریبا به نصف کاهش داده و میزان خسارت وارده بر آن نزدیک به ۲۰۰ میلیارد دلار برآورد شده است. با اعلام قرنطینه سراسری و لغو کلیه سفرها در ماه آوریل گردشگری بین‌المللی ۹۷ درصد کاهش یافت و دنیا ۳۰ روز بدون توریست را سپری کرد.
حیدرآبادهند چهاردهمین خواهرخوانده شهر اصفهان می شود؛

آی.تی، کشاورزی، داروسازی و ماشین‌سازی بخش اصلی اقتصاد شهر حیدرآباد را تشکیل می‌دهند
ماندانا خرم: هفته گذشته لایحه خواهرخواندگی دو شهر اصفهان و حیدرآباد هند که چندی پیش از سوی شهرداری اصفهان برای بررسی به شورای شهر ارسال شده بود با رای اکثریت اعضای این شورا تصویب و یک گام رو به جلو برای عقد کامل این قرارداد برداشته شد؛ پیمانی که اولین صحبت‌های پیرامون آن به برگزاری هفته فرهنگی ایران در بهمن سال 92 در حیدرآباد که به «اصفهان‌نو» نیز مشهور است باز می‌گردد تا برای اولین‌بار شهری از...
بازوی پژوهشی مجلس با غلط ارزیابی کردن سیاست دولت در بازار توریسم نسخه نجات از کرونا را معرفی کرد

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در بررسی‌های خود برای نجات بازار توریسم از بحران کرونا سناریوهایی مبنی بر خروج از رکود گردشگری در کشور مطرح کرده است.
یک مقام دولتی با دفاع از طرح «آخر هفته دو روزه» مطرح کرد:

تعطیلات پراکنده و مناسبتی در تقویم رسمی کشور اگر چه در ظاهر مجموع روزهای غیرکاری را افزایش داده اما کاربرد موثری برای گذران با کیفیت اوقات فراغت خانوارها را ندارد. مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایلام در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» درباره تعطیلات مناسبتی نچسب (غیرکاربردی) برای سفر و تفریح اعلام کرد: «دو روزه شدن تعطیلات آخر هفته» می‌تواند به توسعه گردشگری داخلی کمک فراوانی کند و بازار...
هرچند برخی کشورها در حال بازگشایی مرزهایشان روی گردشگران خارجی‌اند، پیش‌بینی می‌شود تعداد گردشگران در سال ۲۰۲۰ تا ۸۰ درصد کاهش یابد. در ایران تلاش‌ها برای حمایت از کسب‌وکارهای حوزه گردشگری آغاز شده و پروازهای ورودی به کشور پس از امضای پروتکل‌های بهداشتی از سر گرفته خواهد شد.
علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در گفت‌وگو با رادیو جوان گفت: «یکی از خصوصیات صنعت گردشگری این است که خیلی زود بازسازی و ترمیم می‌شود، خوشبختانه این مهم در ایران زودتر از پیش‌بینی‌ها اتفاق افتاد و با آغاز سفرهای داخلی، شاهد رونق مجدد صنعت گردشگری در ایران هستیم.» به‌گزارش میراث‌آریا، مونسان با اشاره به تاثیر کرونا بر صنعت گردشگری، تصریح کرد: «با شیوع کرونا یکی از...
گفت‌وگو با رئیس کمیسیون بانوان اتاق تعاون؛

مشکلات بیمه‌نشدن فعالان صنایع دستی در ایام کرونازده خود را بیشتر نشان داد
رونق بازار گردشگری به نوروز ۱۴۰۰ موکول خواهد شد؟

ترس عموم خانوارها از خطر ابتلا به کرونا در جریان سفرهای توریستی، زمان پایان رکود در بازار گردشگری را به تاخیر می‌اندازد. فعالان بازار گردشگری و مسوولان دولت در این حوزه با برآوردی که نسبت به جو عمومی درباره آینده سفرهای پررونق انجام داده‌اند، پایان رکود سنگین سفرها تا قبل از سال آینده را بعید می‌دانند.
«ایکائو» زیان شرکت‌های هواپیمایی جهان از کرونا را اعلام کرد

طبق آخرین آمارهای سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی(ایکائو) تاثیرات کووید-۱۹ بر تعداد مسافران بین‌المللی، تعداد پروازها و درآمد شرکت‌های هواپیمایی در سال ۲۰۲۰ نسبت به بازه زمانی پیش از شیوع کرونا با کاهش چشمگیری همراه خواهد بود. این تاثیرات بستگی به مدت زمان و اقدامات گسترده در جهت مهار و کنترل شیوع کرونا، میزان اطمینان گردشگران به سفرهای هوایی، شرایط اقتصادی و... دارد.
حفظ اصالت در عین نوآوری باعث احیای صنایع‌دستی می شود؛

استفاده از علم روز در تولید هنرهای سنتی به‌معنای گرفتن اصالت از آنها نیست
ماندانا خرم: صفحه انجمن زنان کارآفرین ایران به مناسبت روز جهانی صنایع‌دستی گفت وگوی زنده‌ای با نفیسه عروجی مدیرعامل شرکت زیبادوخت سپاهان انجام داد. نفیسه عروجی که بیش از یک دهه است در حوزه صنایع‌دستی فعال است در این گفت وگو توضیح داد چگونه توانسته‌ است با ایجاد نوآوری و حفظ اصالت ضمن ایجاد کارآفرینی برای زنان روستایی باعث احیا برخی از رشته‌های صنایع‌دستی بخصوص در بخش پوشاک و دست‌بافت‌ها شود....
روز ۲۱ خرداد ماه ۱۳۹۹ (۱۰ ژوئن) همزمان با روز جهانی صنایع دستی، وبگاه ویکی فرش دانشنامه تخصصی فرش و قالی رونمایی شد. این دانشنامه آنلاین در زبان فارسی با نام ویکی فرش، سرگذشت هنر ـ صنعت فرش را از گذشته های دور تا به امروز در سراسر جهان به ویژه ایران، آناتولی (ترکیه امروزین)، افغانستان، هند، پاکستان، قفقاز و آسیای میانه بررسی می کند.
مدیرکل میراث فرهنگی‌ اصفهان:

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان گفت: صنایع‌دستی باید از حالت صرف تزئینی خارج و با تنوع و خلاقیت محصولات آن، به شکل کاربردی وارد زندگی مردم شود.
در نشست هم اندیشی تشکل های حرفه ای گردشگری استان اصفهان مطرح شد:

در نشست هم اندیشی تشکل های حرفه ای گردشگری استان اصفهان به میزبانی اتاق بازرگانی اصفهان با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان برگزار شد، مقرر گردید به منظور هم افزایی و همگرایی ذینفعان حوزه گردشگری، کانون گردشگری استان ایجاد شود. به گزارش اقتصاد بازار، علی کرباسی زاده، مشاور عالی اتاق بازرگانی اصفهان در این نشست با تاکید بر اینکه با شیوع کرونا بیشترین آسیب به بخش گردشگری...
یک راه‌حل برای دو بازار مرتبط با گردشگری ارائه شد

یک راه‌حل برای رونق دو بازار مرتبط با گردشگری در ایران معرفی شد. رضا تبریزی، متخصص بازاریابی و فروش و عضو کلینیک برند انجمن مدیران صنایع شعبه خراسان در این باره به «دنیای‌اقتصاد» اعلام کرد بازار صنایع‌دستی با یک چالش ریشه‌ای تحت عنوان ضعف در فرآیند فروش و بازاریابی روبه‌رو است که این چالش سرمنشا مشکلات تولیدکنندگان این بازار و همچنین به شکل غیرمستقیم بر بازار جذب توریست تاثیر گذاشته است.
دوگانگی اطلاعات و مشاهدات بازار گردشگری رمزگشایی شد

پس از مشاهده توریست‌های خارجی در خیابان‌های تهران دوگانگی اطلاعاتی و مشاهدات در بازار گردشگری ایران به‌وجود آمد که با در جریان قرار گرفتن علت حضور توریست‌های خارجی توسط فعالان این عرصه از این دوگانگی رمزگشایی شد.
رسانه آمریکایی ظهور ۷ قطب جدید توریسم در جهان را پیش‌بینی کرد

صنعت گردشگری جهان در بحبوحه بحرانی بی‌سابقه گیر افتاده است. با این حال بسیاری از ملت‌ها برای رونق گردشگری پس از بحران خود را آماده می‌کنند. در این رابطه رسانه آمریکایی «فوربس» درگزارشی هفت کشوری را معرفی کرده که پتانسیل تبدیل به قطب گردشگری را در جهان پساکرونا دارند. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد»، براساس این گزارش، گرچه هنوز این کشورها از تبدیل شدن به یک مقصد تراز اول...
نقض حريم از سوی حريم‌بانان

ژئوپارک جهاني قشم به‌عنوان تنها ژئوپارک خاورميانه و شاخ آفريقا هم‌اکنون زير تيغ سرمايه‌داراني است که کمر به حذف ژئوپارک و صدمه به حريم شماره ۱۷۱ ميراث طبيعي ملي بسته‌اند. حدود پنج ماه از آغاز عمليات اجرائي احداث سايت پرورش ميگو در نزديکي روستاي «کاني» در جزيره قشم مي‌گذرد؛ روستايي در غرب جزيره و در نزديکي غار نمکدان.
هفته گذشته مجوز نخستین مجتمع گردشگری معدنی کشور در استان زنجان از سوی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی استان صادر و در آینده نزدیک این مجتمع معدنی پذیرای علاقه‌مندان و بازدیدکنندگان خواهد شد.
واکنش شهرهای توریستی به مسافرت‌های عید فطر

مسافرت‌های تفریحی بین‌استانی، بعد از سه ماه توقف ناشی از «خودداری خانوارها از سفر به دلیل کرونا»، سرانجام هفته گذشته به مناسبت تعطیلات عید فطر آغاز شد اما طعم تلخ سری اول مسافرت‌ها در عصر کرونا به احتمال زیاد بر تصمیم سایر افراد برای تعطیلی آخر هفته پیش رو اثر خواهد گذاشت.
مقاومت مقاصد گردشگری در برابر ورود «کرونا» بررسی شد

همه‌گیری ویروس کرونا در سراسر جهان منجر به ایجاد محدودیت سفر در تمامی کشورهای جهان شد، به‌طوری‌که ۷۲ درصد از کشورها، مرزهای ملی خود را به‌طور کامل روی جهانگردان بین‌المللی بسته‌اند. با ایجاد وضعیت اضطراری در سراسر جهان، دولت‌ها به‌منظور کنترل و مهار ویروس کرونا، سازوکارهای گسترده‌ای برای ورود و خروج مسافران درنظر گرفته‌اند که منجر به محدودیت فعالیت سیستم‌های حمل‌ونقل و ایجاد چارچوب‌هایی برای لغو...