شهریور سال 94 بود که بعد از 14 سال انتظار، کلنگ پروژه نمایشگاه بزرگ اصفهان توسط دکتر ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به زمین زده است. آن زمان وعده داده شد که فاز اول این پروژه در مدت دو سال، در شهریور 96 به بهره برداری برسد. اما امروز پروژه بزرگ نمایشگاه بزرگ اصفهان به دلیل بحران مالی و با آغاز فصل سرما به خواب رفته و گویی تعطیل است. طی دو سال گذشته شهرداری با 62 درصد و اتاق بازرگانی با 33 درصد به عنوان بزرگترین سهامداران نمایشگاه اصفهان بارها وعده دادند که پروژه بزرگ نمایشگاه اصفهان را با افزایش سرمایه در زمان و موعد مقرر به بهره برداری برسانند.

خسارات هنگفت تعطیلی پروژه
رسول محققیان مدیرعامل پیشین شرکت نمایشگاه استان اصفهان اردیبهشت امسال اعلام کرد که اجرای پروژه نمایشگاه بزرگ اصفهان، در سال ۹۵ نیز به خوبی پیش رفت و از ابتدای امسال نیز با توجه به برنامه ریزی بهره برداری آن از اواسط سال ۹۶، تعداد پیمانکاران و جبهه های کاری پروژه گسترده تر شد و اکنون پیمانکاران در سه شیفت کاری و حتی در شب فعال هستند. در حال حاضر این پروژه با داشتن بیش از پنج زیرپروژه به طور میانگین حدود ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و قرار است تا اواسط سال ۹۶ فاز نخست آن شامل ۱۵ هزار متر فضای نمایشگاهی، حدود ۸ هزار متر فضای خدمات نمایشگاهی و ۱۷ هکتار فضای سبز به بهره برداری برسد.
وی گفت که شرکت نمایشگاه برای این پروژه تاکنون در دو مرحله افزایش سرمایه داده که در مرحله نخست هفت میلیارد تومان و در مرحله دوم ۳۰ میلیارد تومان افزایش سرمایه از سوی سهامداران صورت گرفت. در حال حاضر سهام دار بزرگ این پروژه شهرداری اصفهان با ۶2 درصد و بعد از آن اتاق بازرگانی با ۳3 درصد، سهم خود را پرداخت کرده اند و قرار است در مرحله سوم افزایش سرمایه بعد از تصویب در مجمع و هیات مدیره، به ۵۰ میلیارد تومان افزایش یابد همچنین شهرداری اصفهان در بودجه سال ۹۶ خود حدود ۴۰ میلیارد تومان برای پروژه روشن دشت اعتبار پیش بینی کرده است که با تحقق این اعتبارات، پروژه طی نیمه امسال در شهریور و یا مهر ماه به بهره برداری خواهد رسید.
اما گویی این تصورات برای محققیان که ماه های پایانی کارخود را در این سمت بعد از 14 سال مدیریت شرکت نمایشگاه می گذراند خیال خامی بیش نبود چرا که بعد از آن پروژه نمایشگاه به بن بست خورد. تا جایی که محققیان 27 شهریور امسال در آخرین نشست خبری خود که گویی می دانست خداحافظی با خبرنگاران است پرده از برخی حقایق برداشت و بعدها خود اعلام کرد که صحبت های صریحش موجب ناراحتی و سرزنش دیگران شده است. مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی اصفهان در این نشست گفت: شورای شهر چهارم در سال 94 به اندازه کافی بودجه مصوب کرد و شهرداری نیز پروژه نمایشگاه را در اولویت‌های یک تا پنج شهری قرار داد، اما از اواسط سال 95 این پروژه از پنج اولویت نخست سهام‌دار بزرگ آن یعنی شهرداری به دلایل رکود مالی و دیدگاه‌های متفاوت مدیران آن، خارج شد. وی به عدم تامین مالی پروژه نمایشگاه‌های اصفهان اشاره کرد و افزود: قرار بود تا انتهای سال 95، 35 میلیارد تومان افزایش سرمایه داشته باشیم در صورتی که این امر در مرداد امسال محقق شد.
محققیان، تاکید کرد: در صورتی که اتمام پروژه نمایشگاه‌ها به طول بیانجامید باعث خسارات هنگفت خواهد شد و باید توجه داشت که پروژه نمایشگاه مانند مترو، مصلی و ورزشگاه نقش‌جهان نیست که در صورت طول کشیدن خسارت به بار نیاورد. پروژه نمایشگاه اکنون در مرحله‌ای قرار گرفته که اگر پیشرفت نداشته باشد شاهد فرسایش خاک خواهیم بود و اگر در زمستان پیش رو بارندگی داشته باشیم خسارت هنگفتی خواهیم دید و اگر پروژه نمایشگاه‌های اصفهان در زمان مناسب به بهره‌برداری نرسد از سوددهی خارج خواهد شد. وی با تاکید بر اینکه پروژه هم اکنون به مرحله ای رسیده که اگر تامین سرمایه نشود نابود خواهد شد، گفت: اگر زمان را از دست بدهیم رقبا فضای نمایشگاهی را از ما می برند و برند اصفهان با تکمیل این پروژه مرتبط است.
محققیان در خصوص پیشرفت پروژه نمایشگاه‌های اصفهان، گفت: پیشرفت پروژه تاکنون به 40 درصد رسیده و اگر زمان بهره‌برداری را شهریور 96 در نظر بگیریم اکنون به دلیل عدم تامین مالی 60 درصد از برنامه عقب هستیم. اما با توجه به برنامه جدید که زمان افتتاح پروژه را اسفند1396 و یا فروردین 97 پیش بینی می‌کند پیشرفت پروژه باید 45 درصد باشد اما انحراف هفت تا هشت درصدی از برنامه داریم که مشکل بزرگی ایجاد می کند.

نشانه اعتراض
این صحبت ها و از همه مهمتر تغییرات مدیریت شهری از شورا گرفته تا شهردار، موجب شد تا پروژه بزرگ نمایشگاه برای مدتی بلاتکلیف بماند. از یک سو گفته می شد شهرداری اصفهان امسال وضعیت مالی خوبی ندارد و از سوی دیگر زمزمه های تغییر در مدیریت نمایشگاه با ورود نوروزی شهردار جدید، به گوش می رسید. در نهایت 26 مهر ماه امسال در جلسه هیات مدیره نمایشگاه با استعفای محققیان موافقت و علی یارمحمدیان مدیرعامل جدید شرکت نمایشگاه های استان اصفهان شد. اما گویی این تغییرات خوشایند سهام دار دوم پروژه بزرگ نمایشگاه نبود تا جایی که در مراسم تکریم و معارفه مدیرعامل شرکت نمایشگاه اصفهان هیچ یک از اعضای اتاق بازرگانی اصفهان به نشانه اعتراض حضور نیافتند و گویی امروز این دعواها علنی شده است.
رئیس اتاق بازرگانی اصفهان هفته گذشته در یک همایش رسمی، اعلام کرد که اتاق بازرگانی قصد دارد تا کریدور علمی و فناوری شریک شود اما امیدواریم شراکتمان همانند پروژه نمایشگاه بزرگ اصفهان نشود که شهرداری بدون نظرخواهی از ما مدیرعامل جدید را منصوب کرد. سهل آبادی گفت: متاسفانه این اقدام شهرداری موجب شده که هیات نمایندگان اتاق بازرگانی که حدود 33 درصد سهام نمایشگاه را اختیار دارد امروز بخواهند از این پروژه کنار بکشند و یا اصلا افزایش سرمایه ندهند. وی معتقد است که اتاق بازرگانی حداقل دو دانگ در این نمایشگاه سهیم است و ای کاش شهرداری که سهام دار چهار دانگ دیگر نمایشگاه است از شریک خود برای تغییر مدیرعامل و انتخاب هر فرد دیگری اعلام نظر می کرد.

تنهایی شهردار جدید
اما گویی شهردار اصفهان که این روزها یکه تاز تغییرات در مدیریت شهری است قصد دارد خود به تنهایی مشکل را حل کند. شهردار اصفهان در بازدید اخیر خود از پروژه بزرگ نمایشگاه اصفهان اعلام کرد: پروژه توسط شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان اداره و ساخته می شود و این شرکت، یک شرکت مستقل از شهرداری است و البته بخش عمده ای از سهام آن متعلق به شهرداری اصفهان است و تصمیمات باید توسط هیات مدیره شرکت نمایشگاه های بین المللی گرفته شود. وی تصریح کرد: به طور قطع اتاق بازرگانی نیز به عنوان یکی از سهامداران بزرگ شرکت نمایشگاه در همه تصمیمات دخیل است و این مجموعه نیز باید حمایت های لازم را از این پروژه اعمال نماید.
قدرت الله نوروزی، با اشاره به اینکه پیشرفت های خوبی در پروژه نمایشگاه اصفهان صورت گرفته اما بر اساس گزارشات مسئولان برای تکمیل آن نیاز به جدیت بیشتری است، افزود: این پروژه دچار مشکلات مالی است و دیون متعددی به سازمان عمران شهرداری اصفهان و دیگر پیمانکاران دارد که این مهم در حال بررسی است تا پس از آن دیدگاه های خود را به هیات مدیره این شرکت منعکس کنم تا تصمیمات مناسب برای پیشرفت آن گرفته شود.
البته مدیرعامل جدید شرکت نمایشگاه های استان اصفهان از پیشرفت ۳۲ درصدی پروژه بزرگ نمایشگاه اصفهان در فاز اول آن خبرداد و افزود: پروژه نمایشگاه بزرگ اصفهان در روشن دشت واقع شده که طرح توسعه آن ۱۵۰ هکتار است؛ مرحله اول آن در قالب ۴۷ هکتار تعریف شده که ۱۷ هکتار از آن در فاز یک به بهره برداری خواهد رسید. علی یارمحمدیان اما با تاکید بر ضرورت تأمین منابع مالی از سوی شهرداری اصفهان و اتاق بازرگانی برای این پروژه، گفت: با تزریق بودجه سرعت ساخت و ساز پروژه نمایشگاه اصفهان بیشتر شده و با افزایش فعالیت کار پیمانکاران این پروژه در مدت یک سال به بهره برداری خواهد رسید.
به اعتقاد محققیان مدیرعامل پیشین نمایشگاه اصفهان کشورهایی چون امارات متحده و ترکیه گوی سبقت را در صنعت نمایشگاهی از ما ربوده اند و ما 30 سال گذشته را غافل بوده ایم و اکنون نیز شهر آفتاب پروژه رقیب اصفهان در این زمینه محسوب می شود که اگر پروژه نمایشگاه بزرگ کامل نشود از حیز انتفاع خارج خواهد شد. با این حال به نظر می رسد امروز استاندار جدید اصفهان باید با درایتی کدخدامنشانه موجب آشتی دو سهامدار نمایشگاه شود تا پروژه میلیاردی نمایشگاه بزرگ ابه سرنوشت ابرپروژه های تخت جمشیدی همچون مصلی و ورزشگاه نقش جهان دچار نشود./

 

منبع: ریحانه سجادی/ ماهنامه نوسان