رئیس هیئت عامل ایمیدرو گفت: اولویت ما در کشور تأمین خوراک فولاد مبارکه و همچنیــن ذوب‌آهن است و با طراحـی انجام‌شده و پیگیری‌های تیم مدیریتی فولاد مبارکه خوشبختانه شرایط تأمین مواد اولیه روزبه‌روز بهتر می‌شود. وی ضمن قدردانی از تلاش کارکنان این شرکت اظهار کرد: خوشبختانه شرکت فولاد مبارکه، در سال رونق تولید، به‌خوبی توانسته هم بازار داخل را تأمین کند و هم بازارهای صادراتی خود را تا حد ممکن حفظ نماید. فولاد مبارکه در رونق تولید، بهینه‌سازی مصارف انرژی و آب در ایران و جهان می‌درخشد و من این موفقیت را تبریک می‌گویم.

 

از صادرات سنگ‌آهن

جلوگیری شد

غریب‌پور با اشاره به مشکلاتی که برای شرکت‌های بزرگ فولادسازی کشور ازجمله فولاد مبارکه در بخش تأمین سنگ‌آهن به وجود آمده است، تصریح کرد: امسال در ایمیدرو، با هماهنگی معاونت معدنی وزارت صنایع و با حمایت‌های وزارت‌خانه، کمیتۀ سنگ تشکیل شد و خوشبختانه سازمان‌دهی خوبی در زمینۀ تأمین سنگ صورت گرفته است: اولا، شرکت‌های سنگ‌آهنــی ملـــزم به تأمیــن خــوراک فولاد مبارکه شدند و این الزام به‌عنوان دستورالعمل در کمیتۀ سنگ تدوین شد و جلسات منظمی در این زمینه در حال برگزاری است؛ ثانیا، در برخی موارد نیز از صادرات سنگ‌آهن جلوگیری شده است. از سوی دیگر فولاد مبارکه نیز با چابکی توانست از برخی مبادی خروجی اقدام به تأمین خوراک کند.
وی از ایمیدرو به‌عنوان سازمانی توسعه‌محور و زمینه‌ساز توسعۀ کشور در بخش معدن و صنایع معدنی یاد و تصریح کرد: در دنیا حدود ۶۸ تا ۶۹ مادۀ معدنی وجود دارد و از این حیث کشور ما رتبۀ دهم دنیا را به خود اختصاص داده است و این میزان ظرفیت قابل‌توجه است.
وی میزان رشد تولید فولاد ایران در هشت‌ماهۀ اول سال میلادی را 5/6 درصد اعلام کرد و گفت: این در حالی‌ است که میزان رشد فولاد در دنیا 5/3 درصد بوده است.
 

عدم تقسیم 8 هزار میلیارد تومان

از سود فولاد مبارکه

او با تأکید بر این‌که رویکرد ایمیدرو توسعه‌ای است تصریح کرد: سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران باید زمینه‌ساز افزایش ظرفیت‌ها و توسعه‌ها باشد؛ به همین سبب از سال 97 همین رفتار را درخصوص بنگاه‌های بزرگ ازجمله فـــولادمبـــارکه، مس، چادرملــــو و گل‌گهـــر و فولادخوزستان، که به‌نوعی ایمیدرو در آن‌ها سهام داشته و می‌توانسته در آن‌ها تأثیرگذار باشد، در پیش گرفت. در همین زمینه در مجمعی که در سال 97 برگزار شد، 8 هزار میلیارد تومان از سود فولاد مبارکه را تقسیم نکردیم تا این شرکت بتواند طرح‌های توسعۀ خود در جنوب کشور برای ایجاد ظرفیت 10 میلیون تن را اجرا کند.
وی با اشاره به این‌که دشمن به‌خوبی می‌داند که اگر اقتصاد کشور را دچار مشکل کند به اهداف خود دست خواهد یافت، گفت: در فاز تحریم که تأمین منابع خارجی و استفاده از اعتبارات داخلی با مشکلاتی مواجه است، باید شرایطی برای این بنگاه‌های بزرگ فراهم کرد تا بتوانند از محل منابع خود توسعه‌های مدنظر را اجرا کنند. بنابراین ازآنجاکه سود فولاد مبارکه در سال جاری به بیش از 15 هزار میلیارد تومان و سرمایۀ این شرکت به 20 هزار میلیارد تومان خواهد رسید، باید شرایطی فراهم شود تا در مجمع عمومی آتی فولاد مبارکه، این شرکت پروژه‌هایی را آماده کند و ایمیدرو نیز به‌منظور تأمین منابع موردنیاز توسعه‌ای این شرکت سود خود از سرمایه‌گذاری در فولاد مبارکه را برای توسعه آن ذخیره کند.

نیروی انسانی

ارزشمندترین سرمایۀ فولاد مبارکه
وی در بخش دیگری از سخنان خود از نیروی انسانی فولاد مبارکه به‌عنوان والاترین و ارزشمندترین سرمایۀ این شرکت یاد و خاطرنشان کرد: ارزشمندترین سرمایۀ این شرکت سرمایۀ مادی، تجهیزات، تکنولوژی، گندله، آهن‌اسفنجی، قطعات نیست؛ بلکه نیروی انسانی است که این شرکت را بنا نهادند، به بهره‌برداری رساندند، بومی‌سازی کردند و توسعه دادند و بیش‌ازپیش به روزهای اوج خواهند رساند. به همین سبب ایمیدرو نیز به‌عنوان یک نهاد توسعه‌ای از این نیروی انسانی و سرمایه‌گذاری انجام‌شده در فولاد مبارکه حمایت خواهد کرد و منابع لازم را برای دست‌یابی این شرکت به اهداف بلند خود فراهم خواهد کرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: سیاست دیگری که ایمیدرو اتخاذ کرده این است که ارز حاصل از شرکت‌های معدنی را در درون شرکت‌ها به مصرف برساند، همان‌گونه که با هماهنگی بانک مرکزی این امر برای فولاد مبارکه و سایر شرکت‌های زیرمجموعــــه در تأمیـــن اقلام موردنیاز شرکت‌ها به‌خوبی محقق شد. با این رویکرد فولاد مبارکه توانست به‌خوبی عمل کند و ارز موردنیاز خود را نیز تأمین کند.
رویکرد سوم ایمیدرو که غریب‌پور به آن اشاره کرد، توسعۀ اکتشافات بوده است. وی در این خصوص گفت: نیمۀ دوم سال 97 پهنۀ اکتشافات ایمیدرو 250 هزار کیلومتر بوده است و امسال این عرصه به 650 هزار کیلومتر افزایش یافته و ذخایر قابل‌توجهی به کشور اضافه شده است. ازاین‌رو این امیدواری وجود دارد که در آیندۀ نزدیک مشکل فولاد مبارکه و سایر فولادسازان کشور از محل همین افزایش اکتشافات حل شود.
رئیس هیئت عامل ایمیدرو تصریح کرد: ایمیدرو با نگاه توسعه‌ای در بنگاه‌های اقتصادی بزرگ سودآوری و نه سوددهی را سیاست‌گذاری کرده است. با این رویکرد معادن کوچک‌مقیاس نیز احیا می‌گردند و به معدن‌کاران کوچک وام اختصاص خواهد یافت تا مشکل فولادسازان به‌مرور حل شود، همچنان که بیش از 30 معدن کوچک فعال شده‌اند.