احداث واحد بنتونیت

در فولاد هرمزگان

حسین کفعمی مدیرعامل آتیه فولاد نقش جهان در مراسم افتتاح پروژه تولید پودر میکرونیزه بنتونیت فولاد سنگان با بیان اینکه شرکت فولاد آتیه نقش جهان یکی از شرکت های وابسته به فولاد مبارکه می باشد، گفت: پروژه بنتونیت فولاد مبارکه با ظرفیت ۲۰۰ هزار تن در سال برعهده این شرکت بوده و با توصیه مهندس عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه این طرح در سنگان عملیاتی و آماده بهره برداری شده است. وی افزود: یکی از ویژگی های این طرح این است که ظرف ۴ ماه به بهره برداری رسیده است؛یعنی از بهمن ماه آغاز و در تیر ماه به نتیجه رسید که کار سرعتی و با استفاده از ظرفیت های بومی خراسان و اصفهان بود.

کفعمی خاطرنشان کرد: سرمایه این طرح ۱۴ میلیارد تومان بود که چنانچه این طرح امسال آغاز می شد قطعا به جهت مسائل تورمی و افزایش هزینه ها میزان سرمایه گذاری حتی به بیش از ۲۰ میلیارد تومان نیز می رسید. بازگشت سرمایه این طرح با توجه به طرح توجیهی یک سال و ۹ ماه می باشد که نشان می دهد به لحاظ اقتصادی طرحی توجیه پذیر می باشد.

وی ادامه داد: این طرح در کنار فولاد سنگان چند ویژگی مهم دارد که یکی از آنها رفع مشکل تامین مواد اولیه صنایع فولاد به بنتونیت می باشد. ویژگی دیگر این طرح، بحث حمل و نقل است. یکی از نگرانی های کارخانجات بنتونیت مسائل زیست محیطی می باشد که خوشبختانه این کارخانه استانداردهای محیط زیستی را به خوبی رعایت کرده و هیچگونه نگرانی از این جهت ندارد. همچنین صرفه جویی در مسائل آب و برق در این طرح قابل توجه است.

کفعمی مصرف بنتونیت در هر تن گندله در کل دنیا را حدود ۱۷ کیلوگرم عنوان کرد و گفت: با این طرح مصرف به حدود ۹ کیلوگرم کاهش یافته است که این امر از ویژگی های دیگر طرح است. با تست های آزمایشگاهی که انجام گرفته بهترین محصول را به فولاد مبارکه تحویل خواهیم داد.

وی در خاتمه ضمن تقدیر و تشکر از مهندس عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه و دکتر امرایی مدیرعامل فولاد سنگان گفت: در کنار فولاد هرمزگان نیز واحد دیگر تولید بنتونیت را عملیاتی خواهیم کرد تا بحث تامین مواد اولیه واحدهای گندله سازی های کشور را برطرف نماییم.

آب و حمل و نقل

مشکلات منطقه سنگان

در ادامه این مراسم دکتر نگهبان نماینده مردم خواف در مجلس شورای اسلامی در نشست خبری فولاد سنگان مطرح کرد: امسال ردیف بودجه خاصی برای احداث فرودگاه در منطقه، ساخت زیر ساخت های سنگان و جاده سازی در نظر گرفته شده است. وی افزود: در منطقه سنگان در دو حوزه آب و حمل و نقل مشکلات اساسی داریم.

نگهبان در خاتمه تشکر ویژه ای از مهندس عظیمیان و فولاد سنگان به جهت سرمایه گذاری در حوزه مسائل اجتماعی به ویژه مدرسه سازی و اشتغال داشت.

 

کنسانتره فولاد مبارکه

تا پایان سال

دکتر رسولیان، معاون استاندار خراسان رضوی نیز در نشست خبری فولاد سنگان گفت: در ابتدای سال ۹۲ طرح های فولادی سنگان قرار بود ۲.۶ میلیون تن باشد. وی گفت: عسلویه شرق کشور اکنون دارای ۹.۵ میلیون تن کنسانتره و ۱۰ میلیون تن گندله است. رسولیان خاطرنشان کرد: در پایان سال کنسانتره فولاد مبارکه افتتاح خواهد شد. وی تصریح کرد: ۷ طرح بزرگ در منطقه سنگان داریم که ۴ طرح امسال به بهره برداری خواهد رسید و برای ۲۵۸۴ نفر اشتغال مستقیم ایجاد خواهد کرد.

 

مشکل تولید

مواد اولیه است

معاون خرید فولادمبارکه گفت: مشکل تولید ما همین مواد اولیه است که صادر می شود و تا وقتی که در داخل کشور به آن نیاز داریم حتی یک تن از این مواد نباید اجازه خارج شدن از کشور را داشته باشند.

محمدیاسر طیب نیا افزود: راجع به سرمایه‌گذاری در افغانستان، باید بگویم که از طرف فولادمبارکه اعلام آمادگی می کنم که در اففانستان می توانیم سرمایه گذاری داشته باشیم  منتها در این قضیه اشکالاتی وجود دارد و کمک مسئولین را می طلبد که برای رفع این مشکلات حمایت کنند.
معاون خرید فولادمبارکه با اشاره به اینکه چند سال پیش نیز در راستای بحث سرمایه گذاری در افغانستان اقدامی از طرف فولادمبارکه انجام شد و تا بحث شناسایی معادن پیش رفتیم، اضافه کرد: با سرمایه گذاران نیز صحبت شد ولی چیزی که ما را متوقف کرد بحث امنیت سرمایه گذاری در آن منطقه بود؛ زیرا وقتی جایی سرمایه گذاری می کنیم نیاز به تردد مدیران و متخصان و مهندسان است و باید یک فضای امن برقرار شود زیرا امنیت سرمایه های انسانی که باید در آن منطقه تردد داشته باشند برای ما بسیار مهم است و باید فکری برای این قضیه بشود. وی گفت: به خاطر نگاه مسئولان در این استان تشکر می کنم؛ زیرا حرکت‌های ما را هموار کردند و ما هم دغدغه های این بزرگواران را در رسالت اجتماعی خودمان برطرف خواهیم کرد و در این راستا گروه فولاد مبارکه و شرکت سنگان زیرساخت هایی که وظیفه خودشان می دانند را برای این منطقه انجام خواهند داد.
معاون خرید فولادمبارکه گفت: مشکل تولید ما همین مواد اولیه است که صادر می شود و تا وقتی که در داخل کشور به آن نیاز داریم یک تن از این مواد نباید اجازه خارج شدن از کشور را داشته باشند. برای نمونه اگر ما به نقطه ای برسیم که بگوییم  در شهریور ماه با ادامه این روند صادرات با افت تولید مواجه هستیم، این بسیار اشتباه است و باید پیش از این هدایت شود تا شاهد رونق تولید را در داخل کشور باشیم.
طیب نیا با بیان اینکه فراموش نمی کنم که ۱۹ سال پیش من از طرف ذوب آهن در این منطقه می آمدم و اینجا فقط یک معدن بود و مدیرعامل این معدن  درخواست داشت که ۲۰۰ هزار تن ذغال‌سنگش را ذوب آهن بخرد و به دلیل مشکلاتی که اینجا داشت در راستای حمایت های منطقه ای ذوب آهن اینکار را می کرد، تصریح کرد: در سال‌های بعد معادن دیگر فعال شد و در مدار قرار گرفتند و الان در نقطه ای هستیم که در این منطقه جایی نیست که سرمایه گذاری نشده باشد. وی افزود: امیدواریم که با درایت مسئولان تمام خوراکی که از کشور خارج می شود در داخل قابل جذب باشد.