منوچهر نیکفر افزود: در واحد گندله‌سازی دستاوردی درخشان حاصل شد و با تولید 7 میلیون و 459 هزار تن، 102 درصد برنامه سالانه محقق گردید. در واحد ریخته‌گری با تحقق 97 درصد برنامه 6 میلیون و 317 هزار تن فولاد خام تولید شد. در واحد نورد گرم با تحقق کم‌نظیر و 106 درصدی برنامه 5میلیون و 176 هزار تن ورق گرم تولید شد. در واحد نورد سرد نیز با تولید یک میلیون و 555 هزار تن محصول 104 درصد برنامه تحقق یافت که شایستۀ قدردانی است. وی ادامه داد: این شرکت با نگاه به بازارهای جهانی همواره تلاش کرده است در عرصۀ صادرات نیز با اولویت تأمین بازار داخل، برای کشور ارزآوری مناسبی ایجاد کند.


روند روبه‌رشد تولید

نیکفر خاطرنشان کرد: روند روبه‌رشد تولید در فولاد مبارکه حاصل اجرای طرح‌های توسعه و افزایش بهره‌وری نیروی انسانی و تجهیزات شرکت بوده است؛ تا‌جایی‌که به‌طور مثال، در سال 1391، به ازای هر نفر 393 تن فولاد تولید شده و این میزان با افزایش قابل‌توجهی در سال 1397 به 581 تن افزایش یافته است.
معاون تکنولوژی فولاد مبارکه در همین خصوص و با تأکید بر این‌که شرکت فولاد مبارکه اکنون به‌عنوان یک شرکت جهان‌تراز باید در زمینۀ بهره‌وری به شرایط بهتری دست یابد گفت: برای این‌که بتوانیم با شرکت‌های پیشرو و الگو مانند اردمیر (719 تن بر نفر)، تاتا استیل (918 هزار تن بر نفر)، پوسکو (1.416 هزار تن بر نفر) و بائو استیل که یک میلیون و 479 هزار تن بر نفر است رقابت کنیم، نیاز به همت و تلاش زیادی داریم؛ در غیر این صورت رقابت‌پذیری شرکت به مخاطره خواهد افتاد.

تشریح پروژه های

بهره برداری شده

پروژه‌های به بهره‌برداری رسیده در سال 1397 و در حال اجرا در سال جاری، موضوع بخش دیگری از سخنان معاون تکنولوژی فولاد مبارکه بود. وی در این زمینه گفت: مهم‌ترین این پروژه‌ها عبارت‌اند از: 1- توسعۀ زیر سقف مجتمع فولاد سبا برای افزایش ظرفیت از 750 به یک میلیون و 650 هزار تن؛ 2- افزایش ظرفیت کارخانۀ آهک کلسینه شرکت فولادسنگ مبارکه با احداث دو کورۀ 400 تنی در دو فاز و در مجموع 800 تن در روز؛ 3- احداث نیروگاه CHP مجتمع فولاد سبا با طراحی و اجرای 7 دستگاه CHP4.2 مگاواتی؛ 4- احداث ایستگاه تقلیل فشار گاز به‌منظور تأمین گاز موردنیاز طرح‌های توسعۀ ظرفیت فولاد خام تا 7.2 میلیون تن؛ 5- احداث تصفیه‌خانۀ پساب صنعتی فولاد مبارکه با ظرفیت 3000 مترمکعب در ساعت؛ 6- بهره‌برداری از طرح جمع‌آوری، تصفیه و انتقال پساب شهرهای مجاور شرکت با ظرفیت 450 لیتر بر ثانیه.

منابع محدود

خلاقیتها نامحدودند
وی در ادامه به تشریح پروژه‌های ویژۀ اجراشده در کمیته‌های تحول شرکت پرداخت و با بیان این‌که اقدامات کمیته‌ها به واقع در راستای گفتۀ معروفِ «منابع محدود، ولی خلاقیت‌ها نامحدودند» صورت گرفته است، گفت: از محل اجرای 171 پروژه از سال 1394 تا پایان سال 1397 جمعا به میزان 10 هزار و182 میلیارد ریال صرفه‌جویی اقتصادی برای شرکت حاصل شده که شایستۀ قدردانی است.
وی در همین خصوص تأکید کرد: توجه به توانمندی‌ها و خلاقیت‌های نیروی انسانی در همۀ بخش‌ها یکی از نقاط قوت فولاد مبارکه است که در طی سالیان متمادی شرکت را به مسیر موفقیت هدایت کرده است.
شرکت‌های پیشرو ازجمله نیپون استیل، بخش قابل‌ملاحظه‌ای از درآمدهای خود را از محل بهره‌وری در نیروی انسانی و منابع به دست می‌آورند.
وی در ادامه، بر بهبود وضعیت شرکت در بخش هزینه‌های تعمیراتی و مصرف انرژی تأکید و اضافه کرد: برای رسیدن به وضعیت بهتر در حوزه‌های یادشده، باید با همکاری و برنامه‌ریزی‌های بهتر، کاهش هرچه بیشتر هزینه‌های منابع را به‌عنوان یک الزام در دستور کار قرار دهیم تا بهره‌وری منابع نیز افزایش یابد. به خاطر داشته باشیم شرکت‌های پیشرو ازجمله نیپون استیل، بخش قابل‌ملاحظه‌ای از درآمدهای خود را از محل بهره‌وری در نیروی انسانی و منابع به دست می‌آورند.

مهم‌ترین افتخارات شرکت در سال 97 
وی مهم‌ترین افتخارات شرکت در سال 97 را به این شرح برشمرد:کسب جایزۀ طلایی بنیاد کیفیت اروپا در ارزیابی EFQM اروپا؛ کسب عنوان برترین شرکت دانشی کشور و راه‌یابی به جایزۀ مدیریت دانش آسیا؛ کسب رتبۀ یازدهم شرکت برتر دانشی آسیا در کنار TOYOTA و ...؛ دستیابی به رتبۀ اول ارزش‌افزودۀ بازار در کشور؛ دست‌یابی به رتبۀ دوم در ایجاد ارزش‌افزوده در 100 شرکت برتر؛ کسب تندیس طلایی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان؛ گذر از تولید 110 میلیون تن فولاد خام از ابتدا تاکنون؛ گذر از تولید 100 میلیون تن کلاف گرم از ابتدا تاکنون؛ افزایش سودآوری شرکت به ازای هر سهم به میزان بیش از 100 درصد در سال 1397؛ افزایش سود نقدی شرکت‌های سرمایه‌پذیر به بیش از 1500 میلیارد تومان و رشد بیش از 80 درصدی در این حوزه.
 نیکفر مهم‌ترین حوزه‌های تمرکز شرکت در مسیر تعالی در سال 1398 را به این شرح اعلام کرد: ارتقای ایمنی؛ ارتقای بهره‌وری؛ تمرکز بر تولید محصولات ویژه؛ مدیریت هزینه‌ها در کلیۀ بخش‌های شرکت؛ کاهش مصارف انرژی و مواد و ضایعات؛ افزایش کیفیت و تنوع محصولات؛ ارتقای چابکی سازمانی از طریق قابلیت انطباق سازمانی با تغییرات به‌طور سریع و اثربخش؛ توسعه و توانمندسازی کارکنان و مدیران و ارتقای شاخص‌های زیست‌محیطی.
معیارهای انتخاب افراد بهره‌ور بخش دیگری از سخنان منوچهر نیکفر در بیست‌و‌ششمین جشن بهره‌وری بود. وی در این خصوص از نقش افراد در تحقق اهداف واحد، مشارکت فردی در نظام‌های بهبود و تحول، نظام پیشنهادها، پروژه‌های تحول (TQ، QCC)، مدیریت دانش، پروژه‌های تحقیقاتی، کارت سبز، ارزیابی اهداف و ممیزی‌های سیستم‌های مدیریتی، پروژه‌های ویژه و تسهیل‌گری، ایمنی واحد و عملکردهای رفتاری و انضباطی فرد به‌عنوان مهم‌ترین این معیارها نام برد.