کارکنان بلندهمت شرکت فولاد مبارکه و مجتمع فولاد سبا در سال حمایت از کالای ایرانی علی‌رغم همۀ محدودیت‌ها و تحریم‌ها از ابتدای فروردین‌ماه تا پایان آبان‌ماه، با تولید 5 میلیون و 285 هزار تن فولاد خام و 6/11 درصد رشد نسبت‌به مدت مشابه سال قبل، افتخاری دیگر آفریدند. اما این تنها خبر موفقیت فولادین در 8 ماهه نخست سال جاری نبود. مجتمع فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری، نخستین مجتمع فولاد از مجموعه فولادهای هشت گانه کشور، نیز تاکنون ۹۰۰ هزار تن آهن اسفنجی مطلوب تولید کرده، به طوری که در شش ماهه نخست امسال ۹۰ درصد از برنامه خود را محقق نموده است. این موفقیت ها در کنار چهارمین انتخاب متوالی فولادهرمزگان به عنوان برگزیده صادرات استان هرمزگان، نشان از آن دارد که مجتمع فولادمبارکه در مسیر رشد و تعالی گام بر می دارد.

مدیرعامل فولاد مبارکه، گفت: در 8 ماه سال 1397 کارکنان شرکت فولاد مبارکه با رکوردشکنی‌های پی‌درپی موفق شدند با 5 درصد رشد نسبت‌به مدت مشابه سال قبل 4 میلیون و 500 هزار تن فولاد خام تولید کنند.
مهندس حمیدرضا عظیمیان با اشاره به رشد 74 درصدی تولید در مجتمع فولاد سبا گفت: در بازۀ زمانی مذکور تلاشگران این مجتمع 785 هزار تن فولاد خام تولید کردند. وی در ادامه افزود: در شرکت فولاد هرمزگان نیز از ابتدای سال جاری تا پایان آبان‌ماه 976 هزار تن فولاد خام به دست توانمند کارکنان این شرکت تولید شد که رشد 7 درصدی داشت.
مدیرعامل فولاد مبارکه افزود: از این دستاورد ارزشمند در هشت‌ماهۀ منتهی به آبان سال جاری 4 میلیون و 564 هزار تن ورق گرم در گروه فولاد مبارکه تولید شده است و از این میزان سهم خط نورد گرم فولاد مبارکه 3 میلیون و 779 هزار تن و سهم مجتمع فولاد سبا 785 هزار تن بوده است. وی میزان تولید گروه فولاد مبارکه (شرکت فولاد مبارکه، فولاد هرمزگان و مجتمع فولاد سبا) در سال 1396 را 8 میلیون و 600 هزار تن اعلام کرد و گفت: برنامۀ گروه فولاد مبارکه در سال 1397 تولید 9 میلیون و 400 هزار تن فولاد خام است که با در نظر گرفتن نتایج عملکرد درخشان کارکنان از ابتدای سال جاری تاکنون، به‌یقین به این هدف مهم دست خواهیم یافت.
مدیرعامل فولاد مبارکه در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که میزان فروش فولاد مبارکه در هشت‌ماهۀ سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد 45 درصدی داشته است، گفت: این شرکت در مدت مذکور از فروش محصولات خود 13 هزار و 921 میلیارد تومان درآمد کسب کرد؛ همچنین در آبان‌ماه میزان فروش فولاد مبارکه به 2 هزار و 719 میلیارد تومان رسیده است. مهندس عظیمیان در خاتمۀ سخنان خود با تأکید بر این‌که تأمین نیاز بازارهای داخلی از اولویت‌های اصلی فولاد مبارکه است، تصریح کرد: در سال جاری نیز این شرکت ابتدا بازارهای داخلی را تأمین کرده و پس از آن با رویکرد حفظ بازارهای صادراتی، بخشی از محصولات خود را به بازارهای جهانی اختصاص داده است.

تاکید بر
اتمام پروژۀ فولادسازی
مدیرعامل فولاد مبارکه در جریان بازدید از شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری بر اهمیت اتمام هرچه سریعتر پروژۀ فولادسازی این شرکت تأکید کرد. مهندس حمیدرضا عظیمیان، در همین خصوص با اشاره به اینکه عملیات ساخت واحد فولادسازی و نصب تجهیزات این شرکت بیش از ۷۰ درصد پیشرفت داشته است، تصریح کرد: مطابق برنامه، پیش بینی شده است که در نیمۀ دوم سال آینده با همت کارکنان و حمایت های لازم، این بخش نیز به بهره برداری برسد.
عظیمیان، در ادامه ضمن دیدار با مدیریت و کارکنان شرکت فولاد سفیددشت خاطرنشان کرد: به بهره برداری رسیدن واحد فولادسازی این شرکت گام دیگری در مسیر تحقق هدفگذاری گروه فولاد مبارکه در جهت حفظ سهم تولید بیش از ۴۵ درصدی فولاد کشور است. وی ضمن قدردانی از عملکرد کارکنان این شرکت در تولید آهن اسفنجی گفت: با توجه به اینکه کارکنان واحد احیا مستقیم این شرکت تا پایان مهرماه حدود ۳۰۰ هزار تن آهن اسفنجی تولید کرده اند و برنامۀ سالانه این واحد نیز تولید ۶۰۰ هزار تن است، باید شرایطی فراهم کرد تا این واحد نیز هرچه سریعتر به ظرفیت اسمی خود دست یابد.
همچنین، مدیرعامل مجتمع فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری، در حاشیه این بازدید گفت: این مجتمع که نخستین مجتمع فولاد از مجموعه فولادهای هشت گانه کشور است، تاکنون ۹۰۰ هزار تن آهن اسفنجی مطلوب تولید کرده، به طوری که در شش ماهه نخست امسال ۹۰ درصد از برنامه خود را محقق کرده است. ارباب زاده افزود: زیرساخت های تولید آهن اسفنجی در این مجتمع در کنار طرح های توسعه ای آن، هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه برده است.
مدیرعامل گروه فولاد مبارکه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای تأمین آب مورد نیاز این شرکت گفت: باید هرچه سریعتر پروژه‌های احداث تصفیه خانۀ آب شرکت که تاکنون ۲۰ درصد پیشرفت داشته و همچنین انتقال پساب بروجن به شرکت و تصفیه و بازچرخانی آن در خطوط تولید به بهره برداری برسد.

فولاد هرمزگان
صادرکننده نمونه استانی
مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه با حضور استاندار هرمزگان، معاون وزیر صمت، نمایندگان مجلس و مسئولین استانی برگزار و در پایان مراسم از شرکت فولاد هرمزگان به عنوان یکی از صادرکنندگان نمونه استان تجلیل شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت فولاد هرمزگان، محمد جعفر پارسی، معاون بهره برداری شرکت فولاد هرمزگان پس از دریافت لوح و تندیس گفت: در صادرات تختال، سال ۹۶ از لحاظ حجمی ۱۰ درصد و از لحاظ ارزشی ۳۰ درصد شاهد رشد بوده ایم. وی همچنین به افراد شاغل در این شرکت اشاره کرد و افزود: در شرکت فولاد هرمزگان ۱۵۹۰ نفر مشغول به کارند که با در نظر گرفتن شرکت های پیمانکاری این رقم به حدود ۳۸۰۰ نفر می رسد.
مدیر فروش و بازاریابی شرکت فولاد هرمزگان نیز با بیان اینکه شرکت فولاد هرمزگان یک شرکت صادرات محور است، گفت: توانستیم پس از تامین نیاز داخل، بیش از ۷۰ درصد محصول خود را صادر کنیم. مهدی شکری زاده یادآور شد: در سال گذشته یک میلیون و صد هزار تُن محصولات اسلب را به بازارهای جهانی صادر کردیم.
شکری زاده ادامه داد: با توجه به اینکه شرکت فولاد هرمزگان یک شرکت صادارتی است؛ سعی کرده ایم محصولات را بر پایه صادرات تولید کنیم. وی افزود: شرکت فولاد هرمزگان گریدهای ویژه داخلی را نیز تامین می کند.
مدیرفروش و بازاریابی شرکت فولاد هرمزگان با اشاره به اینکه امسال برای چهارمین سال متوالی است که به عنوان صادر کننده برتر تجلیل شده ایم، تصریح کرد: شرکت های بزرگی از آسیا، اروپا و امریکای جنوبی مشتریان ما هستند در کشور نیز اسلب های مورد نیاز استان هایی که کارخانه نوردی دارند را تامین کرده ایم. شکری زاده اظهار داشت: با توجه به برنامه ریزی بر پایه صادرات، تمام تلاشمان را در حفظ و توسعه صادرات به بازارهای جهانی به کار می بریم.