حمیدرضا عظیمیان در این همایش و در «میزگرد تخصصی تعامل متقابل دو حوزۀ سنگ‌آهن و فولاد، هم‌افزایی و چالش‌ها» گفت: در بهمن‌ماه سال گذشته فولاد مبارکه دارای دو ذخیرۀ کنسانترۀ سنگ‌آهن و گندله و اسلب بود که با کاهش ورود مواد اولیه به مبارکه و به‌منظور جلوگیری از توقف تولید، این دو ذخیره مصرف شده و اگر این روند اصلاح نشود، به‌دلیل عدم تولید فولاد مبارکه و سایر فولادسازان، بحران تفاوت قیمت و افزایش قیمت ایجاد خواهد شد.
مدیرعامل فولادمبارکه با تأکید بر این‌که در تمام دنیا ارزش‌افزودۀ معدن بیش از فولاد است، گفت: جای تأمل است که چرا معدنی‌ها فولادساز شده‌اند و تأمین‌کنندگان سنگ‌آهن خودشان در حال حاضر مصرف‌کنندۀ سنگ‌آهن‌ هستند و این امر باعث شده فولادساز هم به سمت معدن‌کاری برود. وی افزود: ما در شرایط صددرصد تحریمی، الکترود موردنیاز را تأمین کرده‌ایم. ما هیچ‌گاه اعتراض و گلایه‌ای از کمبود قطعۀ یدکی و کالاهای استراتژیک نداشته‌ایم، اما از نبود مواد اولیۀ داخلی (سنگ‌آهن) به‌شدت در رنجیم و کسی نیست به این سؤال پاسخ دهد که فولاد مبارکه باید از کجا مواد اولیۀ موردنیاز خود را تأمین کند. وی ادامه داد: این شرکت 50 درصد فولاد کشور را تولید می‌کند و در نظر دارد هم‌زمان و همراه با افزایش تقاضا هم در کمیت و هم در کیفیت سهم 50 درصدی خود را در بازار ایران حفظ کند؛ یعنی همواره بتواند نیاز کشور را در بخش‌های مختلف خودروسازی، نفت و گاز، لوازم‌خانگی، صنایع ساختمان، لوله و پروفیل و همه بخش‌هایی که نیاز به مقاطع عریض دارند، پاسخ‌گو باشد.
عظیمیان تاکید کرد: در آینده نیز فولاد مبارکه با تقاضاهای جدید مواجه خواهد بود. این تقاضاها عمدتا در حوزۀ فولادهای باکیفیت و با استحکام بیشتر، وزن کمتر، قیمت مناسب و ضدخوردگی خواهند بود و فولاد مبارکه برای اینکه بتواند به این نیاز پاسخ دهد، تلاش مضاعف، بهینه‌سازی، به‌روزرسانی فرایند و ارتقای تکنولوژی و ظرفیت‌های خطوط تولید را در دستور کار خود قرار داده است.
مدیرعامل فولادمبارکه در خاتمه گفت: برای اجرای طرح نورد گرم شمارۀ 2 فولاد مبارکه که 5/4 میلیون تن ظرفیت دارد، با یک شرکت خارجی به توافق رسیده‌ایم. بنا بر توافقات انجام‌شده 54 درصد پروژه به دست پیمانکاران و سازندگان داخلی انجام می‌شود و 46 درصد به دست پیمانکار خارجی. اجرای این پروژه به‌طور مستقیم برای 1000 نفر در داخل شرکت فولاد مبارکه فرصت شغلی ایجاد خواهد کرد. با اجرای این طرح، کلیۀ نیازهای صنایع مختلف کشور و انواع ورق در ابعاد و کیفیت‌های مختلف تأمین خواهد شد. با راه‌اندازی این خط تولید صدها کارخانه در سراسر کشور فعال خواهد شد.