به گفته رییس سازمان برنامه و بودجه براساس گزارش قرارگاه بازسازی مناطق سیل‌زده 38 هزار میلیارد به ابنیه زیرساخت‌ها و اموال مردم خسارت وارد شده است. وی با بیان اینکه برای تامین منابع لازم برای بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده 23 هزار میلیارد تومان از منابع دولتی تامین می‌شود گفت: 15 هزار میلیارد باقی‌مانده از محل تسهیلات مختلف تامین خواهد شد که نظام بانکی کشور نیز برای کمک در این حوزه اعلام آمادگی کرده است. در بحث سیل اخیر 13 بانک برای بازسازی زیرساخت‌ها برای تامین تسهیلات به میزان 3 هزار میلیارد تومان اعلام آمادگی کردند وی همچنین افزود: روز گذشته در دولت برای بازسازی مناطق سیل‌زده 3900 میلیارد تومان دیگر اختصاص یافت که 1000 میلیارد برای راه و زیرساخت‌ها، 1500 برای اماکن و 1400 میلیارد تومان برای جبران خسارت به زیرساخت‌های آب و برق و گاز اختصاص داده خواهد شد. نوبخت درخصوص سیاست دولت برای تامین ارز کالاهای اساسی گفت: اولا باید مشخص شود چه کسی گفته است دولت بنای حذف ارز 4200 تومانی را دارد و در ثانی دولت همچنان سیاست تخصیص ارز 4200 تومانی به کالاهای اساسی را ادامه خواهد داد.

نوبخت با اشاره به اینکه، سیستم بانکی وظایف خود را به درستی انجام می‌دهد، گفت: تنها مشکل ما موسسات اعتباری غیرمجاز بودند که این موسسه‌ها حدود 36 هزار میلیارد تومان به دولت خسارت زدند و دولت ناچار شد برای جبران تعهدات و خساراتی که وارد کردند این مبالغ را پرداخت کند.

 وی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص قطع وابستگی بودجه به نفت گفت: بودجه طوری طراحی شده که همه تکانه‌های متکی به نفت به حداقل برسد و تلاش می‌کنیم در اصلاح ساختاری بودجه بتوانیم آنچه که مربوط به نفت است بطور مستقیم وارد بودجه نکنیم و منابع غیرنفتی یا حداقلِ منابع نفتی را وارد بودجه کنیم.

گفتنی است، مجید قاسمی، مدیرعامل بانک پاسارگاد نیز در این نشست گفت تفاهم‌نامه‌ای که برای مناطق سیل‌زده امضا شده جزو یکی از کارهایی است که بانک‌ها معمولاً انجام می‌دهند و در مقابل خدماتی که نظام بانکی در اقتصاد ارایه می‌کند چندان قابل توجه نیست. آنچه بانک‌ها انجام می‌دهند بسیار بزرگ است؛ بطوری که 90 درصد تأمین مالی اقتصاد برعهده آنهاست و 10 درصد دیگر که بازار سرمایه برعهده دارد از کانال بانک‌ها انجام می‌شود.

پس در چنین فضایی چرا باید تا این حد درگیر فشار و انتقاد و بدگویی باشد و کسی از مزایا و نقاط مثبت آنها سخن نمی‌گوید. وی با اشاره به اینکه بانک‌ها توقع دارند تعهدات آنها مورد توجه قرار بگیرد گفت: با توجه به موج تبلیغات غیر منصفانه علیه نظام بانکی، از آقای نوبخت درخواست داریم که امکان نشست با شخص رییس‌جمهور را برای بانک‌ها فراهم کند و مسائل بانکی مورد بررسی قرار گیرد. همچنین در ادامه حسین‌زاده -مدیرعامل بانک ملی و رییس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی- گفت: نظام بانکی با وجود اینکه همواره بطور غیرمنصفانه در آماج حملات قرار می‌گیرد، در بزنگاهی همچون سیل اخیر، به مسوولیت خود عمل کرده است.

پرویزیان- مدیرعامل بانک پارسیان و رییس کانون بانک‌های خصوصی- هم با اشاره به اینکه بانک‌ها همپای سایر نهادهای کشور در جریان سیل به کمک مردم آمدند، گفت: از همان زمان شروع حادثه بانک‌ها در مناطق سیل‌زده حاضر شدند و خدمات شبکه بانکی برقرار شد و سرویس‌های مورد نیاز در اختیار مردم قرار گرفت. این در حالی است که در حوزه اشتغال بانک‌ها حدود 5000 میلیارد و در مورد زیربنایی 1200 میلیارد تومان تأمین منابع کرده‌اند.

همچنین حمید پورمحمدی گفت: بانک‌ها اولین گروهی بودند که به صورت خودجوش در مناطق سیل‌زده حضور یافتند و در جلسه مشترکی بین بانک‌های دولتی و خصوصی منابعی برای این کار در نظر گرفته شد. معاون سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه منابع دولتی برای بازسازی سیل محدود است، عنوان کرد: بنابراین از بانک‌ها کمک گرفته شد و قرار شد تا اصل و سود این وام‌ها برای بازسازی مناطق سیل‌زده در قالب بودجه سنواتی بازپرداخت شود.

وی ادامه داد: هفده بانک در این حوزه فعال شده‌اند و سهم هر بانک مشخص است، بر این اساس بانک ملی٣٠٠ میلیارد تومان، بانک کشاورزی ٢٠٠ میلیارد تومان، هر یک از بانک‌های سپه، تجارت، ملت و صادرات ٢٢٥ میلیارد تومان، هر یک از بانک‌های رفاه، صنعت و معدن، توسعه صادرات، توسعه تعاون، سینا، اقتصادنوین، کارآفرین و سامان ١٠٠ میلیارد تومان، هر یک از بانک‌های پارسیان و پاسارگاد ٣٠٠ میلیارد تومان و بانک آینده ٢٠٠ میلیارد تومان برای بازسازی مناطق سیل‌زده پرداخت می‌کنند.

معاون نوبخت معتقد است: نباید به بانک‌ها تسهیلات تکلیفی داد، اما در موضوع بازسازی مناطق سیل‌زده خود بانک‌ها پیشگام شدند.

وی با بیان اینکه سال قبل از بانک‌های دولتی و خصوصی و بانک مرکزی یک ریال هم استقراض نکردیم، گفت: با وجود اینکه سال سختی را پشت سرگذاشتیم، اما یک ریال از بانک‌ها استقراض نکردیم و پایه پولی را افزایش ندادیم. امسال نیز همین روند ادامه خواهد یافت.