پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد بازار

امروز: شنبه 16 اسفند 1399, 22 رجب 1442, Saturday 6 March 2021
کد خبر: 15690
منتشر شده در پنج شنبه, 30 بهمن 1399 01:47
تعداد دیدگاه: 0

رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: ظرفیت صادرات به کشورهای همسایه ۱۱۰۰ میلیارد دلار می‌تواند باشد که اگر تنها ۲۰ درصد از این بازار را داشته باشیم، صادرات ما به کشورهای همسایه مبلغ قابل توجهی خواهد شد.  

به گزارش خبرگزاری فارس، حمید زادبوم در هفتمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی (تجارت منطقه‌ای؛ اولویت راهبردی) گفت: تحریم‌ها به گونه‌ای است که ما را در تجارت بین‌المللی محدود می‌کند و طبیعتا برای دستیابی به اهداف، تحریم راه نقل و انتقال پول‌، حمل و نقل کالا، صادرات و واردات به روش‌های مختلف بسته می‌شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظهار کرد: به همین خاطر بهترین راه برای توسعه تجارت، تمرکز بر کشورهای همسایه است، هر چند می‌دانیم تمرکز روی چند کشور همسایه هم دارای ریسک خواهد بود.

وی بیان کرد: در سال ۹۷ بعد از خروج آمریکا از برجام و فشار بر جمهوری اسلامی ایران، سازمان توسعه تجارت برنامه تعامل بیشتر با همسایگان را طراحی کرد و در آن سال حدود ۲۴ میلیارد دلار از کل صادرات کشور به کشورهای همسایه انجام شد.

زادبوم با بیان اینکه بر اساس پژوهش‌های موسسه مطالعات بازرگانی، صادرات به کشورهای همسایه بیش از ۱۱۰۰ میلیارد دلار می‌تواند بازار داشته باشد، گفت: اگر تنها ۲۰ درصد از این بازار را داشته باشیم، صادرات ما به کشورهای همسایه مبلغ قابل توجهی خواهد شد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه در چند سال اخیر صادرات غیرنفتی ایران حدود ۴۴ تا ۴۵ میلیارد دلار بوده است، گفت: البته این پتانسیل وجود دارد که صادرات را افزایش دهیم و برای افزایش آن می‌توان به منابع داخلی کشور اتکا کرد و آنها را به تولید تبدیل کرده و صادر کنیم.

وی اظهار کرد: فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان نگران بازار محصولات خود نباشند، زیرا بازار آنها در پشت گوش ما است.

زادبوم اضافه کرد: باید کاری کنیم که تجار و صادرکنندگان احساس آرامش کنند.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران تصریح کرد: صادرات برق ما به پاکستان ۱۰۰ مگاوات است، این در حالی است که آنها علاقه‌مندند این میزان را به ۵۰۰ مگاوات افزایش دهند و لذا توانیر در حال سرمایه‌گذاری است تا صادرات برق به پاکستان به ۵۰۰ مگاوات افزایش یابد.

وی در ادامه گفت:‌ با ۶ کشور موافقت‌نامه ترجیحی داریم و با سوریه نیز موافقت‌نامه تجارت آزاد داریم و با صربستان برای تجارت آزاد در حال مذاکره هستیم و باید ت