مدیر منطقه 4 شهرداری اصفهان ادامه داد: منطقه 4 شهرداری اصفهان از مناطق خاص و استراتژیک شهر اصفهان با وسعت 7 هزار 500 هکتار مساحت بوده که دومین منطقه شهری اصفهان از لحاظ وسعت محسوب می شود. وی سرانه فضای سبز منطقه را حدود 70 متر برای هر نفر ذکر کرد و افزود: مساحت فضای سبز در اختیار منطقه 4 شهرداری اصفهان حدود 1000 هکتار از 3 هزار و 700 هکتار مساحت در اختیار فضای سبز شهرداری اصفهان است. سال گذشته با توجه به خشکسالی منطقه حفظ و نگهداری فضای سبز با تدابیری ویژه از حوزه های مختلف مانند خدمات شهری با انجام کارهایی مانند اجاره آب، اجاره ماشین آلات برای حمل آب و با هزینه های زیاد صورت گرفت و خوشبختانه موفق به عبور از بحران شدیم؛ امروز خدا را شاکریم که هیچ یک از فضاهای سبز شهری وسیع منطقه نه تنها آسیب ندید بلکه همزمان در راستای توسعه و گسترش فضای سبز شهرداری 50 هکتار به صورت دیم در محل پردیس اشراق (کوه نخودی) به فضای سبز منطقه اضافه شد.

ابرپروژه های

منطقه 4 شهرداری

مدیر منطقه 4 شهرداری اصفهان با اشاره به ابرپروژه میدان شهدای هسته ای و خیابان های منتهی به آن، تصریح کرد: تاکنون برای آزادسازی این میدان و خیابان سلمان فارسی ۸۰ میلیارد تومان هزینه شده و البته بخشی از آزادسازی‌ ها از طریق ماده ۹ انجام شده است. در مجموع برای آزادسازی کامل این پروژه ۱۱۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است. این پروژه شامل یک میدان با وسعت 40 هزار متر مربع با شکل هندسی خاص همراه با سه خیابان اصلی منتهی به این میدان است، ادامه خیابان سلمان فارسی با طول 700 متر یکی از این خیابان هاست که نزدیک به 40 هزار مترمربع آزادسازی مربوط به آن انجام شد. وی با تاکید بر اینکه آزادسازی های میدان شهدای هسته ای با حدود 30 هزارمتر مربع و آزادسازی ادامه خیابان سلمان فارسی با 40 هزار متر مربع صورت گرفته است، اضافه کرد: در ایام دهه فجر عملیات اجرایی این پروژه ها توسط معاونت عمران با برنامه ای سه ماهه آغاز شد و حلقه ترافیکی میدان شهدای هسته ای و خیابان سلمان فارسی تا پایان اسفندماه در اختیار شهروندان قرار می گیرد و سایر امورات آن مانند فضای سبز، بدنه سازی، پیاده روسازی و ... تا پایان فروردین و اوایل اردیبهشت ماه انجام می شود. 

اخوان، ادامه خیابان ارغوانیه به طول 900 متر و خیابان روشن شهر با طول 1900 متر را از دیگر پروژه های ابرپروژه میدان شهدای هسته ای ذکر کرد و افزود: از 1900 متر خیابان روشن شهر 1500 متر آماده و روشنایی های آن احداث شده است اما 400 متر باقیمانده در داخل بافت محله پینارت قرار دارد که آزادسازی های آن به دلیل شرایط کالبدی خاص محل مشکل بوده است و امیدواریم آزادسازی های دو خیابان ذکر شده انجام و مجموعه پروژه میدان شهدای هسته ای سال آینده به طور کامل در اختیار شهروندان قرار بگیرد. وی با بیان اینکه منطقه 4 شهرداری اصفهان از دیرباز جزو مناطق برخوردار شهر اصفهان بوده است، ادامه داد: این منطقه از گذشته به عنوان محل سکونت شهروندانی که به دنبال شاخص ها، ملاک ها و معیارهای ویژه ای بودند انتخاب شده و به عنوان عروس مناطق شهر اصفهان مطرح بوده است.    

جا به جایی بازار

گل و گیاه به بلوار رضوان

اخوان با بیان اینکه متاسفانه به دلیل بارگزاری های متعدد سالیان قبل روی بازار گل و گیاه فعلی شهر اصفهان واقع در خیابان همدانیان در منطقه 4، ترافیک بسیاری در این محدوده ایجاد شده است، افزود: تصمیم مدیریت شهری با نیازسنجی و آسیب شناسی های صورت گرفته به دلیل تقاضا و عرضه گل و گیاه و ماهی های زینتی، جانمایی بازار جدید گل و گیاه در حاشیه شهر اصفهان و بلوار رضوان با مساحتی حدود 16 هکتار زمین و 20 هزار مترمربع مساحت انجام گرفته که تاکنون فاز اول آن 60 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. وی اضافه کرد: از دیگر پروژه هایی که باعث رشد و توسعه منطقه می شود محل جدید نمایشگاه بین المللی شهر اصفهان است که بسترسازی و پیشتیبانی آن با شهرداری منطقه 4 است، این پروژه از طریق شرکت نمایشگاه ها در حال مدیریت و احداث است.

مدیر منطقه 4 شهرداری اصفهان با بیان اینکه محل فعلی نمایشگاه بین المللی شهر اصفهان با توجه به جانمایی نامناسب، مطلوب شهر اصفهان نبوده، گفت: با توجه به ساخت محل جدید برای نمایشگاه به دنبال این هستیم تا در زمین محل فعلی نمایشگاه بین المللی اصفهان، پردیس فرهنگی شهر اصفهان قرینه پردیس هنر با کاربری های مورد نیاز ساخته شود. وی با اشاره به فضاهای بلاتکلیف ضلع جنوبی محور خیابان مشتاق حدفاصل میدان بزرگمهر تا پل اشکاوند، گفت: با همت و مشارکت شهروندان و مالکان برای فضاهای بلاتکلیف برنامه ریزی شده تا به عنوان مثال کارخانه خورشید به وسعت ۱۴ هزار متر مربع که سالها است بلا استفاده است با کاربری ویژه مورد استفاده قرار گیرد.  

شهرداری آماده

کاوش در تپه اشرف

اخوان در ادامه از تپه تاریخی اشرف به عنوان یکی از مناطق تاریخی و میراثی شهر اصفهان نام برد و افزود: این تپه در عرصه‌ ای به وسعت هفت هکتار از اراضی حاشیه رودخانه زاینده رود و خیابان مشتاق واقع شده که در اختیار میراث فرهنگی است. وی ادامه داد: سال گذشته با پیگیری های انجام شده یک مرحله کاوش در تپه اشرف به مدت زمان دو ماه انجام شد و البته شهرداری منطقه چهار برای ادامه و اتمام کاوش تپه اشرف آمادگی خود را اعلام و بستر لازم را فراهم می ‌کند. هر چند میراث فرهنگی اعلام کرده که اعتبار لازم برای ادامه کاوش و اقدامات بعدی را ندارد. امیدواریم با برنامه ریزی های لازم این موضوع نیز حل و فصل و این تپه از شرایط فعلی رهایی یابد.

مدیر منطقه 4 شهرداری اصفهان در ادامه با اشاره به امکانات شهرک زاینده رود، اظهار کرد: متاسفانه این منطقه در سال 85 بدون مطالعات لازم زیرساختی تحت شرایطی با چند روستای دیگر مانند پینارت، کلم خواران و... به شهرداری اصفهان الحاق شد.

بودجه ویژه برای رسیدگی به کردآباد

وی با اشاره به محله کردآباد، افزود: این محله 63 سال است که به شهر اصفهان الحاق شده اما در کمال تاسف به دلایل مختلف همچنان بافت روستایی دارد. یک خیابان سالها پیش به عنوان دسترسی محلی برای این محله پیش بینی و طراحی های آن انجام شده است، بودجه هایی از سالیان گذشته پیش بینی شده اما تاکنون اقدامی روی دسترسی های آن صورت نگرفته است، شهرداری منطقه 4 امسال به این پروژه ورود و طراحی های آن را تثبیت کرد، بودجه ای به مبلغ 5 میلیاردتومان هم برای آن در نظر گرفته شده است اما برای خیابان کردآباد بر اساس برآوردهای امروز حدود 150 میلیارد تومان نیاز است.