حسن روحانی روز گذشته هنگام تقدیم لایحه بودجه سال 1399 کشور به مجلس با بیان اینکه بودجه سال آتی، بودجه استقامت و مقابله با تحریم خواهد بود، گفت:دشمنان در طرح شکست اقتصاد ایران اسلامی ناکام مانده‌اند و دولت طبق خواست مردم و مجلس در اقتصاد کلان گام‌های قابل ملاحظه‌ای برداشته و کشور در مسیر توسعه و رونق است.
تحویل بودجه در موعد قانونی
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، روحانی با تشکر از هیأت رئیسه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، گفت: خداوند بزرگ را سپاسگزارم که همانند 2 سال گذشته در دولت دوازدهم امسال در سومین بودجه‌ای که تقدیم مجلس می‌شود، دولت توانست لایحه بودجه را در موعد قانونی مشخص آماده و تقدیم مجلس شورای اسلامی کند. روحانی همزمانی تقدیم لایحه بودجه سال 99 با ایام شعف ملت و نمایندگان آنان برای حضور در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی را به فال نیک گرفت و اظهار امیدواری کرد تا با حضور پرشور مردم بهترین‌ها برای مجلس شورای اسلامی توسط ملت شریف انتخاب شوند و مجلس یازدهم همانند مجالس گذشته بتواند مسیر و راه خود را که قرآن مشخص کرده است، اجرا و عملیاتی کند. دکتر روحانی با بیان اینکه سال گذشته و هنگام تقدیم لایحه بودجه سال 98 در سخت‌ترین شرایط تحریم بودیم، خاطرنشان کرد: در محضر شما وعده دادیم که دولت همه توان و امکان خود را به‌کار خواهد گرفت و در کنار استواری ملت بزرگ ایران و ارکان دیگر نظام از جمله مجلس شورای اسلامی، خواهد توانست بودجه را محقق سازد و تا امروز چنین بوده است.
بهره‌برداری از طرح‌ها
رئیس جمهوری ادامه داد: 9 ماه از سال 98 گذشته است و طی این 9 ماه، بودجه‌های جاری بموقع پرداخت شده و تاکنون 34 هزار میلیارد تومان از بودجه عمرانی نیز پرداخت شده است و طرح‌های مهم و اساسی که مدنظر دولت بوده، یا افتتاح شده یا تا پایان سال افتتاح خواهد شد.
ناامیدی دشمنان
روحانی اظهار داشت: در آن شرایطی که دشمنان ما، امریکایی‌ها و صهیونیست‌ها فکر می‌کردند با تحریم شدیدشان، ملت و دولت را از ساخت کشور ناتوان خواهند ساخت، از اجرای قانون بودجه مصوب تا امروز ناامید شده‌اند و در آینده هم ناامید خواهند بود.
سخت‌ترین شرایط
رئیس‌جمهوری تصریح کرد: بر مبنای آنچه خواست ملت ایران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی بوده است، دولت توانسته‌ طی 9 ماهه گذشته در اقتصاد کلان گام‌های قابل ملاحظه‌ای بردارد، با وجود اینکه شرایط بودجه‌ای و اقتصاد ما در سال گذشته تا اسفند، شرایط بسیار نامساعدی بود.
روحانی افزود: از اسفند سال گذشته تقریباً اقتصاد ما راه درست خود را آغاز کرد و در اردیبهشت امسال آثار آن را در شاخص‌های کلان اقتصادی مشاهده کردیم و همانگونه که شما مطلع هستید تورم 52 درصد نقطه به نقطه به 27 درصد و رشد اقتصادی که سال گذشته منفی بود، امروز علائم اینچنین به ما می‌گوید و برآوردها این است که اقتصاد منهای نفت ما امسال مثبت باشد و امیدوارم امسال به این هدف دست پیدا کنیم و پیش‌بینی‌های ما در سال آینده آن است که با کمک یکدیگر این راه را ادامه دهیم. روحانی ادامه داد: اینکه می‌بینیم در بخش صنعت و صنایع بورسی در ماه‌های گذشته رشد 3.7 در تولید و 14.5 در ارزش و فروش داشته، ‌معنایش این است که مسیر صحیحی در اقتصاد کشور آغاز شده است؛ در تمام بخش‌هایی که در نطق سال گذشته در محضر شما قول دادم دولت تلاش خواهد کرد شرایط نسبتاً مناسب با شرایط فشار و تحریم را داشته باشد، به همان صورت که امروز ملاحظه می‌کنیم.
رشد با وجود سیل
رئیس جمهوری گفت: آغاز امسال با رحمت بارش‌های آسمانی گرچه هم با رحمت توأم بود با مشکلاتی که برای مردم در 21 استان به وجود آمد توأم با نقمت نیز بود.
 رئیس جمهوری با اشاره به بارش‌ها در سال‌جاری و ایجاد مشکلاتی برای 21 استان کشور افزود: با رحمت بارش‌های آسمانی آمار برداشت محصولات کشاورزی در خوزستان بسیار خوشحال‌کننده است و خوشبختانه در همه محصولات کشاورزی نسبت به سال گذشته شاهد رشد قابل ملاحظه‌ای هستیم. تولید شلتوک 900 هزار تن و برنج سفید 550 هزار تن در خوزستان خواهد بود و ذرت، کلزا و تولید همه محصولات بحمدالله نسبت به سال گذشته رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است.
روحانی افزود: افزایش تولید محصولات کشاورزی در استان خوزستان از برکت بارندگی و رحمت خداوند و همچنین اجرای طرح کانال‌کشی آب و زهکشی در خوزستان بوده است و امروز در سایه این طرح عظیم و بزرگ در 300 هزار هکتار اراضی خوزستان و ایلام از این نعمت استفاده می‌کنیم. رئیس جمهوری با اشاره به سفر چند ماه قبل خود به استان خوزستان افزود: در بازدید از مزارع، مردم خوشحال بودند که اجرای این طرح علاوه بر محصولاتی که در سایه این طرح به دست می‌آورند، چه مقدار توانسته بر ارزش زمین آنها بیفزاید. روحانی با تأکید بر اینکه این طرح کشاورزی را در خوزستان و ایلام ادامه خواهیم داد، گفت: در مناطق گرمسیری قدم‌های بسیار بزرگی برداشته شده است و همان‌طور که می‌دانید سدهای فراوانی در طول ماه‌های گذشته افتتاح شده و در دولت یازدهم و دوازدهم در مجموع تاکنون 35 سد افتتاح شده که این به معنای حرکت درست اقتصاد کشور است.
شکست دشمن
رئیس جمهوری در ادامه به افتتاح 25 تصفیه‌خانه آب در دولت یازدهم و دوازدهم اشاره کرد و افزود: اجرای 62 طرح فاضلاب به معنای آن است که در زمینه کشاورزی، آب و برق، حرکت ما حرکت مثبت و درستی بوده است و آنچه دشمنان ما دنبال می‌کردند و آن شکستن اقتصاد کشور بوده، بحمدالله ناموفق بودند و ملت استوار و بزرگ و فهیم ما توانسته در این شرایط سخت کشور را به پیش ببرد.
روحانی ادامه داد: در ماه‌های اخیر به هر استانی رفتم بین 10 تا 20 هزار میلیارد تومان طرح افتتاح شد و آغاز به کار کرد و معادل اینها هم کلنگ‌زنی شد، معنایش این است که همه استان‌های ما در مسیر رشد اقتصادی است.
رئیس جمهوری با بیان اینکه فقط در بخش آب و برق در 6 ماهه دوم امسال 33 هزار میلیارد تومان طرح و پروژه افتتاح خواهد شد، افزود: روند اقتصاد ما هم در کلان و هم در بخش‌ها مثبت بوده است.
 روحانی با بیان اینکه در سال گذشته برای اولین بار در تاریخ کشور تولید گاز ایران در پارس جنوبی از قطر بیشتر بوده است، گفت: این درحالی است که در سال 92 تولید ما نسبت به قطر نصف بوده و قطر 2 برابر ما گاز تولید می‌کرده، در زمینه گاز و نفت نیز در بخش میادین نفتی مرزی غرب کارون که 70 هزار بشکه در روز تولید می‌کردیم، امروز 355 هزار تولید می‌کنیم  و این به معنای آن است که تولید ما 7 برابر شده است.
رشد اقتصاد
رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه اقتصاد ما در بخش‌های مختلف رشد و حرکت داشته است، تصریح کرد: حرکت ما در زمینه‌های مختلف کشاورزی، آب، انرژی، راه و ارتباط و گازکشی به روستاها مثبت بوده و در زمینه کمبود در زمینه ساخت مسکن نیز با طرحی که وزارت راه و شهرسازی تدوین کرده و با آغاز عملیات اجرایی ساخت 180 هزار واحد طی یکی دو هفته گذشته، کمبود جبران خواهد شد و ان‌شاء‌الله 400 هزار واحدی را که قول داده تا آخردولت اجرایی و عملیاتی خواهد کرد.
رئیس جمهوری افزود: حدود 107 هزار منزل مسکونی در بخش زلزله زده ترمیم یا احداث کردیم و همچنین امسال 147 هزار واحد مسکونی خسارت دیده از سیل ترمیم یا در حال احداث است که امیدواریم تا پایان سال تکمیل شود.
رئیس جمهوری تصریح کرد: برعکس آنچه امریکایی‌ها فکر می‌کردند که با فشار تحریم، اقتصاد کشورمان را دچار مشکل می‌کنند، بحمدالله مسیر و راه درستی را در همه این زمینه‌ها انتخاب کردیم و به پیش می‌رویم.
بودجه مقاومت
روحانی با اشاره به نکاتی که در بودجه سال 99 حائزاهمیت است، اظهار داشت: مسأله اول اینکه در سال آینده هم مثل سال‌جاری بودجه ما، بودجه ایستادگی و استقامت در برابر تحریم است. این بودجه به دنیا اعلام می‌کند که باوجود تحریم، کشور را مخصوصاً از لحاظ نفت اداره خواهیم کرد.
بدون اتکا به نفت
رئیس جمهوری با بیان اینکه تقریباً بودجه سال 99 با شرایطی که پیش‌بینی شده، خیلی به نفت اتکا ندارد، گفت: در جدول‌های بودجه خواهید دید، درآمدی که برای نفت خام و گاز در نظر گرفته شده با مقداری که در بودجه عمرانی پیش‌بینی کردیم، اگر همه پیش‌بینی‌ها حاصل شود، تقریباً نزدیک هم است و اگر آن پیش‌بینی‌ها حاصل نشود، بودجه عمرانی جلوتر است.
بودجه عمرانی
رئیس جمهوری از اختصاص 70 هزار میلیارد تومان برای بودجه عمرانی سال آینده، خبر داد و خاطرنشان کرد: از ابتدای این دولت و در این 6 سال از 11 هزار میلیارد بودجه عمرانی در سال 91 به ترتیب جلو آمده و به 70 هزار میلیارد در سال آینده رسیدیم. یعنی بودجه عمرانی در 6 سال گذشته بیش از 6 برابر شده و ان‌شاء‌الله طرح‌هایی که در بخش عمرانی مد‌نظر است را اجرایی و عملیاتی خواهیم کرد و با این گام نسبت به بودجه عمرانی کشور برای سال آینده، همه طرح‌های عمرانی کشور اجرایی و عملیاتی خواهد شد.
رئیس جمهور گفت: بخش اعظم طرح‌هایی که برای غرب کشور و مناطق گرمسیری مدنظر داشتیم، اجرایی شده و بخش باقی مانده را تا پایان دولت دوازدهم اجرایی و عملیاتی خواهیم کرد و این به معنای یک تحول در بخش کشاورزی است.
خودکفایی در انرژی غذایی
روحانی اضافه کرد: خودکفایی کشور در انرژی غذایی در آغاز دولت یازدهم 57 درصد بوده است و امروز این خودکفایی بالای 73 الی 74 درصد است و تا پایان سال آینده پیش‌بینی این است که خودکفایی در بخش انرژی غذایی به 82 درصد خواهد رسید و این به معنای یک تحول بزرگ در بخش کشاورزی و خودکفایی و خوداتکایی در بسیاری از محصولات است که این روند را در سال آینده ادامه می‌دهیم.
رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: قبل از دولت یازدهم کل سامانه نوین آبیاری کشور یک میلیون و 300 هزار هکتار بوده و امروز 2 میلیون و 300 هزار هکتار سامانه نوین آبیاری پیاده شده و با آنچه در سال آینده و تا آخر دولت اجرا خواهد شد به 2 برابر خواهد رسید. این به معنای آن است که مسیر، مسیر صحیح و درستی است که در بخش کشاورزی، آب، سدسازی، فاضلاب و در بخش‌های زیرساختی انجام می‌دهیم.
توسعه ریل
روحانی در ادامه با تأکید دولت نسبت به توسعه خطوط ریلی، اظهار داشت: در زمینه ریل پارسال هم تأکید کردم و امسال هم در بودجه تأکید کردیم، ریل به‌عنوان مسیر حمل‌ونقل اساسی در کشور، مد نظر قرار گرفته است. کل خطوط ریل کشور تا اول دولت یازدهم حدود 10 هزار کیلومتر بوده و امروز 11 هزار و 300 کیلومتر است و امروز اگر بخواهیم با خط 2 و 3 مقایسه کنیم رقمی حدود 14 هزار کیلومتر می‌شود بنابراین در ریل یک حرکت بسیار سریع و خوبی داشتیم و ان‌شاء‌الله سال آینده هم در ریل همین روند را ادامه خواهیم داد. رئیس‌جمهوری با اشاره به طرح‌های اجرا شده در زمینه خط آهن گفت: در طول پارسال و امسال 5 استان کشور به‌خطوط سراسری ریلی کشور متصل شدند و برای سال آینده امیدواریم بحث راه‌آهن یزد – اقلید، رشت به بندر انزلی و چابهار به‌سمت زاهدان اجرایی شود. تلاش مضاعفی داریم این ریل را تا آخر دولت دوازدهم به ثمر برسانیم که برای ما بسیار حائزاهمیت است. همچنین ریل خواف در دست اجرا و فعالیت است.
صادرات گاز
رئیس جمهوری با بیان اینکه در سایر موضوعاتی که قبلاً روی آن تأکید کردیم این مسیر ادامه پیدا می‌کند، گفت: در زمینه انرژی امروز به خودکفایی رسیدیم و این مهم است که حتی در زمستان، گاز را به کشورهای مختلف صادر می‌کنیم. روحانی با اشاره به اینکه در گذشته در زمستان تقریباً صادرات گاز ما قطع می‌شد، افزود: امروز صادرات به کشورهای مختلف حتی در شرایط سرمای زمستان ادامه دارد و در زمینه نفت، گاز و بنزین نیز خودکفا هستیم و حتی صادرات داریم.
بی‌نیاز از واردات بنزین
رئیس‌جمهوری با بیان اینکه طبق آخرین گزارش وزارت نفت، تولید بنزین تا پایان امسال در روز به 110 میلیون لیتر می‌رسد، خاطرنشان کرد: در حالی که در آغاز دولت یازدهم تولید بنزین 52 میلیون لیتر بود، این مقدار بیش از 2 برابر شده است و بحمدالله با طرحی که اجرا شده تا سال‌های آینده خودکفایی بنزین ادامه پیدا کند.
توجه به محیط زیست
روحانی با اشاره به اینکه این دولت در زمینه مسائل محیط زیست قدم‌های مهمی برداشته که این روند را در سال آینده ادامه خواهیم داد، تأکید کرد: به جز مسأله دریاچه ارومیه که شرایط آن بسیار امیدوارکننده است و همچنین تالاب‌ها که شرایط آنها بهتر از سال‌های گذشته است، امیدوارم این اقدامات ادامه پیدا کند.
 رئیس‌جمهوری با تأکید براینکه در زمینه بنزین و گازوئیل بزرگ‌ترین طرح‌ها را برای مسأله زیست محیطی اجرا کردیم و 75 درصد بنزینی که امروز عرضه می‌کنیم، یورو 4 و 5 است و 45 میلیون لیتر گازوئیل ما یورو 4 و 5 است، تصریح کرد: بنابراین دولت در زمینه محیط زیست قدم‌های بسیار خوبی برداشته است و این طرح را ادامه می‌دهیم و به رئیس سازمان برنامه و بودجه برای برخی از طرح‌های زیست محیطی مخصوصاً در شمال کشور و بحث پسماندها که یک مشکل بزرگ است، تأکید کردم. روحانی افزود: البته در بقیه کشور مشکلات فراوان است و یک بودجه خاصی برای اینکه بتوانیم این مشکلات را حل کنیم، پیش‌بینی می‌شود تا مردم بتوانند در سلامت بهتری زندگی کنند.
تحول سلامت
رئیس جمهوری سپس به اجرای طرح تحول سلامت اشاره و تأکید کرد:‌ این طرح مثل گذشته در سال آینده هم ادامه می‌یابد و طرح تحول سلامت از افتخارات دولت یازدهم و دوازدهم است که تا پایان دولت دوازدهم در کنار این طرح خواهیم بود.
رئیس جمهوری خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی، گفت: در آغاز دولت یازدهم کل تخت‌های بیمارستانی، تخت اورژانس و موقت، 96 هزار تخت در سراسر کشور بود و امروز به 123 هزار تخت رسیده که تا پایان سال، 8 هزار تخت اضافه می‌شود و به 131 هزار تخت بیمارستانی می‌رسد و تا پایان سال 99 نیز 137 هزار تخت بیمارستانی خواهیم داشت.
روحانی با بیان اینکه در گذشته 37 درصد هزینه‌های درمانی به گردن مردم بود و امروز در شهرها 10 درصد و در روستاها 7 درصد به عهده مردم است، تصریح کرد: این خدمت بزرگی است که طرح سلامت انجام می‌دهد و این طرح را ادامه خواهیم داد.
قدرت خرید مردم
رئیس جمهوری با تأکید براینکه مسأله قدرت خرید و شرایط زندگی مردم برای ما بسیار حائزاهمیت است و این موضوع در سال 98 و در بودجه سال 99 یک مسأله اساسی است، گفت: می‌دانیم در شرایط تحریم و فشار مردم در سختی‌ هستند و قدرت خرید آنان کاهش یافته و صادرات و واردات و جا به جایی پول و ارز با مشکلات زیادی توأم است.
روحانی با تأکید براینکه همه می‌دانیم در صادرات نفت با مشکلاتی مواجه‌ایم اما در عین حال تلاش ما این است سختی معیشت مردم را کاهش دهیم، تصریح کرد: همه تلاش ما این است این سختی‌ها مقداری کاهش پیدا کند و بیشتر قابل تحمل باشد.
ارز 4200 تومانی
رئیس جمهوری تأکید کرد: به‌همین دلیل در سال‌جاری برای کالاهای اساسی، ارز 4200 تومانی را اختصاص دادیم و برای بودجه سال 99 نیز برای کالاهای اساسی ارز 4200 تومانی پرداخت خواهد شد.
رئیس جمهوری با اشاره به اینکه با وجود ارز چند نرخی، جلوگیری از سوء‌استفاده و فساد مشکل است اما در عین حال دولت به‌خاطر اینکه مردم در فشار نباشند، تحمل می‌کند، ادامه داد: برای کالاهای اساسی در سال آینده مانند امروز و امسال باز هم ارز به قیمت 4200 تومان خواهد بود و حتی کالاهای غیراساسی آنها هم با ارز نیمایی خواهد بود که در این بودجه ارز نیمایی را 8500 تومان مد نظر قرار دادیم؛ بنابراین تلاش ما این است که معیشت مردم در سختی نباشد.
حمایت از معلولان
روحانی خاطرنشان کرد: تلاش کردیم، حقوق و مستمری افرادی که در جامعه آسیب‌پذیرتر هستند را به مقداری که در توان دولت است افزایش دهیم؛ در همین یکی دو هفته گذشته، در اجرای قانون برای حمایت و کمک به معلولان علاوه بر آنچه که در سال‌های پیش و اوایل سال پرداخت می‌شده، بیش از هزار میلیارد تومان اختصاص دادیم.
افزایش حقوق
رئیس جمهوری افزود: حقوق مستمری‌بگیرها نسبت به 2 سال پیش، بیش از 3 برابر افزایش پیدا کرده است و همچنین حقوق ثابت کارمندان را در سال‌جاری 20 درصد افزایش دادیم و در سال آینده ان‌شاء‌الله 15 درصد افزایش می‌دهیم؛ یعنی در این 2 سال 35 درصد بر حقوق و مستمری‌ها افزودیم و این بدان معناست که اقشاری که تحت فشار هستند، فشار کمتری را تحمل کنند.
روحانی خاطرنشان کرد: در همین طرح اخیر باز هم تلاش بر این بوده بتوانیم به آنهایی که متحمل فشار بیشتری هستند و مشکلات بیشتری دارند در ماه‌های باقیمانده امسال کمک معیشتی بدهیم که در آذرماه انجام دادیم و نسبت به ماه‌های بقیه هم ان‌شاء‌الله انجام خواهیم داد که این طرح شامل 60 میلیون نفر از اعضای خانواده ایران عزیز ما است. رئیس جمهوری با بیان اینکه ممکن است با درخواست‌های ارائه شده از سوی مردم، تعداد کسانی که مدعی‌اند نیازمند هستند افزوده شود، افزود: به‌هر حال این را اجرا و عملیاتی می‌کنیم تا مردم عزیز ما در فشار کمتری قرار بگیرند و این روند در سال آینده هم به حول و قوه الهی ادامه خواهد یافت و اجرا خواهد شد. روحانی یادآور شد: از لحاظ کمک به بیش از 7 دهک جامعه که قشر ضعیف و متوسط هستند دولت حرکت بسیار خوبی را آغاز کرده و این حرکت را باز هم ادامه خواهد داد.
بودجه‌ریزی بر مبنای فشار حداکثری امریکا
رئیس جمهوری با بیان اینکه مبنای بودجه ما همچنان بر مبنای فشار حداکثری و ادامه تحریم امریکاست، تأکید کرد: این به آن معنا نیست که دولت قدم دیگری برندارد اما به هرحال بر این مبنا بودجه 99 را طراحی و اجرا کردیم.
خبر خوب
روحانی افزود: به‌عنوان یک خبر خوشحال‌کننده خدمت نمایندگان و ملت عزیز عرض می‌کنم که روابط اقتصادی ما با کشورهای همسایه و چند کشور غیرهمسایه در ماه‌های اخیر روند بهتری را طی می‌کند و ما امیدواریم که شرایط بهتری با این کشورها داشته باشیم.
گسترش روابط اقتصادی
رئیس جمهوری با بیان اینکه صادرات ما در آینده رونق بیشتری خواهد یافت، گفت: ورود موقت ما در اتحادیه اوراسیا و ورود ما به این اتحادیه به این معناست که محصولات و تولیدات ما با ارقام بهتر بدون تعرفه یا با تعرفه بسیار کم صادر می‌شود و صادرات ما را رونق می‌دهد و همین طرح را با ترکیه و جمهوری آذربایجان و کشورهای دیگر بزودی اجرا می‌کنیم.
5 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری روسیه
روحانی افزود: آنچه که در سرمایه‌گذاری مدنظر ما بوده، از 5 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری روسیه در ایران بیش از دو میلیارد آن قبلاً نهایی شده و در حال اجرایی شدن است و بقیه هم در سال 2020 اجرایی و عملیاتی خواهد شد و امیدواریم 5 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری چه طرح‌هایی که قبلاً نهایی شده و چه طرح‌هایی که سال آینده نهایی خواهد شد، وارد کشور شود. البته مشابه این را با کشورهای دیگر هم داریم.
شرایط بهتر می‌شود
رئیس جمهوری در ادامه با تأکید بر اینکه شرایط اقتصادی بهتر خواهد بود و تلاش می‌کنیم شرایط مردم هم شرایطی نباشد که در فشار بیشتر باشند، گفت: البته هر‌چه به‌دست آورده‌ایم در سایه حمایت مجلس شورای اسلامی، در سایه حمایت‌های رهبر معظم انقلاب و در سایه حضور مستمر مردم در بخش‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی بوده و این روند در سال آینده هم ادامه خواهد یافت.
 تقویت اینترنت ملی
روحانی با اشاره به ارقامی از بودجه و ویژگی‌های آن، تقویت حوزه‌های بهداشت و درمان، محیط زیست، کشاورزی، آب، برق، ارتباطات و پهنای باند را از اصول سیاست‌های دولت عنوان کرد و افزود: از آغاز دولت یازدهم قدرت پهنای باند تقریباً 20 برابر شده است و این روند را ادامه می‌دهیم تا بتوانیم شبکه ملی اطلاعات را آنچنان تقویت کنیم که مردم برای رفع نیازمندی‌های خود نیازی به خارج نداشته باشند. رئیس جمهوری تأکید کرد: اخیراً رهبر معظم انقلاب نیز دستوری در این زمینه دادند که ان‌شاءالله در شورای عالی فضای مجازی آن را دنبال می‌کنیم و مردم ما شرایط بهتری را در این حوزه لمس خواهند کرد.
رئیس جمهوری با بیان اینکه در بودجه سال آینده حقوق و مزایای مستمر کارکنان، بازنشستگان لشکری و کشوری 15 درصد افزایش پیدا می‌کند، گفت: همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نیز ادامه یافته و اجرا می‌شود.
ریشه کنی فقر
روحانی افزود: مبارزه با فقر مطلق را هم به‌عنوان مسأله مهمی که در چند سال گذشته دنبال کرده‌ایم، امسال هم با اختصاص اعتبار بیشتری دنبال می‌کنیم و برای تحقق ریشه کنی فقر مطلق در سال‌های آینده تلاش خواهیم کرد. اعتبار لازم برای اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان نیز در بودجه سال آینده پیش‌بینی شده است.
رئیس جمهوری با تأکید براینکه بخش بزرگی از مدیریت طرح‌های ملی را به استان‌ها واگذار کردیم که این مهم، مطالبه استان‌ها و نمایندگان مجلس شورای اسلامی بود، گفت: نمایندگان می‌گفتند اگر این موضوع به استان‌ها واگذار شود هم نمایندگان می‌توانند بهتر نظارت کنند و هم اجرای آن بهتر است که 650 طرح ملی برای سال آینده به استان‌ها واگذار شده است.
گازسوز کردن خودروها
روحانی با اشاره به اینکه استاندارد کردن سیستم گرمایش مدارس یکی از دغدغه‌های برخی از نمایندگان و وزیر آموزش و پرورش بود، گفت: وزیر نفت این امر را به عهده گرفت که همه مدارس کشور از سیستم گرمایش استاندارد برخوردار شوند که این طرح را سال آینده اجرایی می‌کنیم.
رئیس جمهوری اظهار داشت: طرح گازسوز کردن خودروهای حمل‌و‌نقل عمومی را که از طرف دولت اعلام شد، در سال آینده اجرا می‌کنیم و دولت تأمین بودجه آن را به عهده می‌گیرد. روحانی با بیان اینکه بودجه دستگاه‌های اجرایی برنامه محور خواهد شد و همچنین دولت برای کوچک‌سازی و عدم تصدی گری تلاش می‌کند، تأکید کرد: بنابراین تلاش می‌شود دارایی‌های مازاد در سال آینده واگذار شود که یکصد ردیف هزینه‌ای بودجه حذف شده و بودجه شرکت‌های دولتی هم امسال یک ماه زودتر خدمت مجلس شورای اسلامی تقدیم شده است.
بودجه شرکت‌های دولتی
رئیس جمهوری با اشاره به اینکه در بودجه سال آینده شرکت‌های دولتی 200 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری خواهند کرد که 70 هزار میلیارد هم بودجه عمرانی است، افزود: بنابراین دولت یا شرکت‌های دولتی 270 هزار میلیارد تومان در سال آینده سرمایه‌گذاری می‌کنند که باعث شکوفایی خواهد بود.چکیده سخنان  رئیس
جمهور

بودجه سال آتی، بودجه استقامت و مقابله با تحریم خواهد بود، دشمنان در طرح شکست اقتصاد ایران اسلامی ناکام مانده‌اند
9 ماه از سال 98 گذشته است و طی این 9 ماه، بودجه‌های جاری بموقع پرداخت شده و تاکنون 34 هزار میلیارد تومان از بودجه عمرانی نیز پرداخت شده است و طرح‌های مهم و اساسی، یا افتتاح شده یا تا پایان سال افتتاح خواهد شد
 تورم 52 درصد نقطه به نقطه به 27 درصد و رشد اقتصادی که سال گذشته منفی بود، امسال مثبت خواهد بود
بودجه سال 99 با شرایطی که پیش‌بینی شده، خیلی به نفت اتکا ندارد
بودجه عمرانی از 11 هزار میلیارد تومان در سال 91، سال آینده به 70 هزار میلیارد تومان می‌رسد
خودکفایی در بخش انرژی غذایی تا پایان سال آینده به 82 درصد خواهد رسید و این به معنای خوداتکایی در بسیاری از محصولات است
تولید بنزین تا پایان امسال به 110 میلیون لیتر در روز می‌رسد، در حالی که در آغاز دولت یازدهم تولید بنزین 52 میلیون لیتر بود، خودکفایی بنزین ادامه خواهدد داشت
طرح تحول سلامت از افتخارات دولت یازدهم و دوازدهم است که تا پایان دولت دوازدهم در کنار این طرح خواهیم بود، در گذشته 37 درصد هزینه‌های درمانی به گردن مردم بود و امروز در شهرها 10 درصد و در روستاها 7 درصد به عهده مردم است
می‌دانیم در شرایط تحریم و فشار، مردم در سختی‌ هستند و قدرت خرید آنان کاهش یافته است، همه تلاش این است این سختی‌ها مقداری کاهش پیدا کند و بیشتر قابل تحمل باشد
در سال آینده برای واردات کالاهای اساسی، باز هم ارز به قیمت 4200 تومان خواهد بود و حتی کالاهای غیر اساسی هم با ارز نیمایی خواهد بود
حقوق مستمری‌بگیرها نسبت به 2 سال پیش، بیش از 3 برابر افزایش پیدا کرده است و همچنین حقوق ثابت کارمندان در سال آینده 15 درصد افزایش می‌یابد
یارانه کمک معیشتی سال آینده نیز به بیش از 7 دهک پرداخت می‌شود
مبنای بودجه ما همچنان بر مبنای فشار حداکثری و ادامه تحریم امریکاست
از 5 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری روسیه در ایران بیش از دو میلیارد آن قبلاً نهایی شده و در حال اجرایی شدن است و بقیه هم در سال 2020 اجرایی و عملیاتی خواهد شد
از آغاز دولت یازدهم قدرت پهنای باند تقریباً 20 برابر شده است و این روند را ادامه می‌دهیم تا بتوانیم شبکه ملی اطلاعات را آنچنان تقویت کنیم که مردم برای رفع نیازمندی‌های خود نیازی به خارج نداشته باشند
مبارزه با فقر مطلق را هم به‌عنوان مسأله مهمی که در چند سال گذشته دنبال کرده‌ایم، امسال هم با اختصاص اعتبار بیشتری دنبال می‌کنیم
سال آینده استانداردسازی سیستم گرمایشی مدارس اجرا می‌شود
گازسوز کردن خودروهای حمل‌ونقل عمومی را که از طرف دولت اعلام شد، در سال آینده اجرا می‌کنیم و دولت تأمین بودجه آن را به عهده می‌گیرد
تلاش می‌شود دارایی‌های مازاد در سال آینده واگذار شود