روند صعودی شاخص بورس دیروز ادامه داشت و شاخص کل بورس با بیش از ۶۸‌هزار واحد صعود دوباره وارد کانال یک‌میلیون و ۷۰۰‌هزار واحد شد. شاخص کل بورس دیروز با ۶۸‌هزار و ۷۲۱ واحد صعود، رقم یک‌میلیون و ۷۱۸‌هزار واحد را ثبت کرد. شاخص کل با معیار هم‌وزن نیز با ۱۱‌هزار و ۹۰ واحد رشد، به رقم ۴۶۶‌هزار و ۹۵۱ واحد رسید.
معامله‌گران ۹۳۵‌هزار معامله انجام دادند که ۸۵‌هزار و ۸۹۷‌میلیارد ریال ارزش داشت. صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، فولاد مبارکه اصفهان، سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی، ملی صنایع مس ایران، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت تهران و مخابرات ایران نسبت به سایر نمادها بیشترین تأثیر مثبت را روی بورس گذاشتند. فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، پالایش نفت اصفهان، ایران‌خودرو، بانک تجارت، پالایش نفت بندرعباس و بانک صادرات ایران نیز نمادهای پربیننده این بازار بودند.

بازگشت فرابورس به کانال ۱۸‌هزار واحد
شاخص کل فرابورس نیز با ۶۴۴ واحد صعود رقم ۱۸‌هزار و ۱۵۶ واحد را ثبت کرد. معامله‌گران این بازار ۶۷۷‌هزار معامله انجام دادند که ۶۴‌هزار و ۹۸‌میلیارد ریال ارزش داشت. سنگ‌آهن گهرزمین، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه، پلیمر آریا ساسول، سرمایه‌گذاری صبا تامین، بیمه پاسارگاد، پتروشیمی تندگویان و سهامی ذوب‌آهن اصفهان نسبت به سایر نمادها بیشترین تأثیر مثبت را روی فرابورس گذاشتند. فهرست نمادهای پربیننده این بازار نیز از بانک دی، سهامی ذوب‌آهن اصفهان، سرمایه‌گذاری صبا تامین، پتروشیمی تندگویان، پلیمر آریا ساسول، صنایع ماشین‌های اداری ایران و س. توسعه و عمران استان کرمان تشکیل شده بود.

پیش‌بینی بلندمدت بورس
حامد ستاک، کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه هر سود پرشتابی، افت پرشتابی هم دارد، پیش‌بینی کرد اگر سهامداران بازارگردانی منطقی داشته باشند، بازار به روند عقلانی و روزهای اوج خود خواهد رسید.
در روزهای اخیر شاهد قرمزشدن بازار سرمایه و ریزش شدید بورس بودیم. البته پس از چهار روز متوالی دیروز رشد داشت اما همچنان سهامداران نگران وضع این روزهای بورس هستند.حامد ستاک، کارشناس بازار سرمایه در این خصوص گفت: «اگر در روزهای بعد هم حقوقی‌ها در صفوف فروش خریداری انجام دهند و این روند تداوم داشته باشد، این به یک رویه تبدیل خواهد شد. در این صورت سرمایه‌گذاران به یقین می‌رسند خریدی که اتفاق افتاده، یک فرصت فروش نیست بلکه یک حمایت مداوم و پرقدرتی است که در روزهای آینده نیز ادامه خواهد داشت.»او در ادامه گفت: «همین عامل باعث می‌شود که اعتماد دوباره به بازار سرمایه برگردد و طرف تقاضای بازار سرمایه تقویت شود. وقتی بازار سرمایه تقویت شود، عرضه‌کننده‌‌ها با این خیال که می‌توانند در قیمت‌های بالاتر عرضه کنند یا در بلندمدت سود خوبی داشته باشند، عرضه نخواهند داشت.»حامد ستاک که با صدای بورس گفت‌وگو می‌کرد، ٥ توصیه برای سرمایه‌گذاری در بورس داشت و افزود: «فارغ از بحث خریدوفروش سهام که در این چند روز اتفاق افتاده و اخیرا حجم خوبی هم نداشته، مواردی که شاید به بازار ما کمک کند، بازارگردانی بهنگام چه در روزهای مثبت و چه در روزهای منفی بازار سرمایه است.»او در توضیح بازارگردانی خوب این‌چنین گفت: «بازارگردانی بهنگام به این ترتیب است که در روزهای مثبت وقتی سرمایه‌داران شرکت‌ها سهم‌ها را عرضه می‌کنند، مواقعی که حس می‌کنند رشد بی‌رویه در سهام انجام می‌شود، سهم‌ها را باید عرضه کنند و بازارگردانی خوبی در بازار داشته باشند. همچنین در روزهای این‌چنینی که بازار سرمایه دچار ترس شده و ریزش‌ها منطق لازم را در برخی از سهم‌ها ندارد، با قدرت خریداری کنند و نشان دهند از آن سهم حمایت می‌شود که می‌تواند به قیمت‌های بهتری برسد.»
این کارشناس بازار سرمایه افزود: «اگر بازارگردان‌های ما هم در عرضه و هم در تقاضا تابع شرایط بازار سرمایه باشند، به این صورت که اگر بازار مثبت بود، در قیمت بالاتری بفروشند و در روزهای منفی بازار با قیمت‌های منفی خریداری کنند، نتیجه آن همین اتفاقات اخیر می‌شود؛ یعنی رشد هیجانی و پرشتاب در روزهای مثبت و افت پرفشار در روزهای منفی بازار.»ستاک با بیان اینکه متأسفانه تفکر پارادایم غالب این روزهای بازار این‌گونه است و برخی از سرمایه‌داران نهادی این‌گونه تصمیم می‌گیرند، گفت: «باید این رویه و پارادایم تغییر کند و یک بازارگردانی تخصصی و متعهدانه انجام شود، همچنین نقدینگی در سهم ایجاد شود و این نمودار‌های پرشتاب و پرشیب به نمودارهای مناسب‌تری تبدیل شود.»او با بیان اینکه سرمایه‌داران نباید فقط دغدغه و نیت سود بیشتر داشته باشند، گفت: «هر سود پرشتابی، نزولی پرشتابی هم خواهد داشت و این یک روند طبیعی در بازارهای مالی است که گریزناپزیر به نظر می‌رسد.»
ستاک در پایان گفت: «کسانی که تجربه بیشتری در این حوزه دارند، می‌دانند هم روزهای مثبت و هم روزهای منفی گذرا هستند و این خاصیت بازار است. این روزها را باید تحمل کرد تا بازار به روزهای اوج خود و زمانی که تحلیل و عقلانیت روند کلی بازار سرمایه را تعیین می‌کند، برگردد.»