به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس جمهوری، جهانگیری همچنین از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز خواست با اولویت بندی دقیق، برنامه‌ریزی‌های لازم را برای تولید، واردات و تأمین دارو و واکسن آنفلوانزا و واکسن کرونا انجام دهند تا مردم دغدغه‌ای درخصوص این اقلام ضروری نداشته باشند.
وی با اشاره به گزارش‌های ارائه شده مبنی بر عدم تمایل برخی شرکت‌های وارداتی برای ترخیص کالا از گمرکات کشور تصریح کرد: در شرایط محدودیت‌های ارزی، به هیچ عنوان قابل قبول نیست که برخی شرکت‌های وارداتی که برای واردات کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کرده‌اند، ترخیص کالا از گمرکات را به تأخیر بیندازند.
جهانگیری با بیان اینکه جفا به کشور است که وجود برخی فرآیندها و روال‌های اداری باعث تأخیر در روند ترخیص کالاهای اساسی شود، گفت: دستگاه‌های مسئول نظیر وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت که مجوز تخصیص ارز به شرکت‌های وارداتی صادر می‌کنند، باید عملکرد این شرکت‌ها را به صورت روزانه و مستمر پیگیری کنند و در صورتی که بازرسی‌های انجام شده نشان دهد که شرکت‌های وارد کننده بدون توجیه و دلایل منطقی فرآیند ترخیص کالاها را به تأخیر انداخته‌اند، باید در این خصوص پاسخگو باشند.
معاون اول رئیس جمهوری در ادامه این جلسه با تأکید بر اینکه مدیران باید در زمان لازم تصمیمات مورد نیاز برای حل مشکلات را بدون واهمه اتخاذ کنند، افزود: نباید وجود برخی ملاحظات مانع از اتخاذ تصمیمات لازم برای پیشبرد امور کشور شود و مدیران دستگاه‌های اجرایی باید با شجاعت در خصوص مسائلی که منجر به گشایش و حل مسائل پیش روی مردم می‌شود، به موقع تصمیم گیری کنند.
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به اهمیت تأمین لاستیک بخصوص برای ناوگان حمل و نقل کشور، گفت: تأمین لاستیک نقش مؤثری در جابه‌جایی کالا و تأمین اقلام مورد نیاز مردم دارد که لازم است وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و راه و شهرسازی برنامه‌ریزی لازم را برای حل مشکلات پیش روی تأمین لاستیک برای بخش حمل و نقل کشور انجام دهند. جهانگیری همچنین از بانک مرکزی خواست تخصیص ارز برای واردات نهاده‌هایی نظیر بذر،‌ کود و سموم مورد نیاز کشت را با اولویت انجام دهد چرا که این گونه اقلام باید در زمان مقرر به دست کشاورزان برسد تا مشکلی بر سر راه کشت و تولیدات کشاورزی کشور ایجاد نشود.
در این جلسه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گزارشی از اقدامات صورت گرفته برای تولید و واردات واکسن آنفلوانزا و پیش خرید واکسن کرونا ارائه کرد و گفت: این وزارتخانه با جدیت تلاش می‌کند تا مشکلی برای کمبود دارو و تجهیزات پزشکی بخصوص در فصل پاییز و زمستان ایجاد نشود.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این جلسه گزارشی از روند تخصیص ارز برای تأمین کالاهای اساسی نظیر گندم، روغن خام، شکر و برنج ارائه کرد و به بیان توضیحاتی درخصوص میزان ذخایر استراتژیک برخی کالاهای ضروری پرداخت.
در این جلسه که وزرای جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، رئیس کل گمرک و رئیس سازمان غذا و دارو نیز حضور داشتند، ‌رئیس کل بانک مرکزی هم گزارشی از روند تأمین و تخصیص ارز برای تولید و واردات کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی ارائه کرد.