پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد بازار

امروز: جمعه 22 فروردین 1399, 16 شعبان 1441, Friday 10 April 2020
آثار انتشار کرونا بر اقتصاد استان و کشور در نشست خبری آنلاین اتاق اصفهان ارزیابی شد؛

گلشیرازی: ارائه بسته های اقتصادی و ایجاد ساختار هوشمند، تبعات اقتصادی بحران مالی پساکرونا را به حداقل می رساند
نخستین نشست خبری رییس اتاق بازرگانی اصفهان در سال 99 به صورت آنلاین برگزار شد. در این نشست، مسعود گلشیرازی با تشریح وضعیت اقتصاد کشور و استان در شرایط کنونی شیوع ویروس کرونا، اظهار کرد: امروز می طلبد تا صاحبان رسانه با هم اندیشی بیشتر در کنار اقتصاددانان و اندیشمندان و اتخاذ تدابیر و راهکارهای مناسب، تبعات و آثار ناشی از شیوع ویروس کرونا را بر اقتصاد، کسب و کار و معیشت کشور به حداقل برسانند. او...
در شرایطی که ویروس کرونا جای‌جای جهان را در نوردیده است، برخی اقتصادها سیاست‌های محدودکننده صادرات مواد غذایی را در دستور کار خود یا مورد بررسی قرار داده‌اند. به گزارش روزنامه «دنیای‌اقتصاد»، محدودیت‌های صادرات محصولات غذایی و کشاورزی که در دوران بحران کرونا وضع شده‌اند به این شرح هستند:
اتحادیه اقتصادی اوراسیا که ایران نیز از چند ماه قبل رسما به عضویت در آن در آمده است، برای عبور از مشکل کرونا طرح‌هایی جدی را در دستور کار خود دارد.
رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات با بیان اینکه تجارت میان این دو کشور ادامه دارد، گفت: ساعت فروش بار در این کشور ۶ تا ۱۳ تعیین شده و صادرات میوه با رعایت ضوابط بهداشتی انجام می‌شود.
آخرین تصمیمات ضدکرونایی برای خانواده اصناف اعلام شد

همزمان با شیوع ویروس کرونا در سراسر کشور، فعالیت کسب و کارها نیز تحت تاثیر قرار گرفته است؛ به گونه‌ای که برخی از آنها در گروه کسب و کارهای پرریسک و پرخطر و برخی در گروه کسب و کارهای کم ریسک و کم خطر قرار گرفته‌اند. در عین حال، برای فعالیت هر یک از گروه‌های مذکور، ضوابطی تعیین شده است. البته بنا به اعلام دولت، تمامی کسب و کارها اعم از پرریسک و کم ریسک تا ۲۰فروردین تعطیل اعلام شده بودند. حال بر...
بحران کرونا ویروس جدی است و پیامدهای اقتصادی شدیدی به دنبال خواهد داشت. اما اگر با اقدام تهاجمی مقامات مالی و پولی همراه شود، عواقب اقتصادی آن قابل کنترل است. کریستین اوددال ، اقتصاد دان ارشد و جان اسپرینگفورد معاون مدیر مرکز اصلاحات اروپا طی مقاله ای عواقب اقتصادی ویروس کرونا را در اروپا بررسی کرده اند. نوشته زیر خلاصه ای از این مقاله است:
به اعتقاد فعالان اقتصادی عدم تجمیع سیاست‌های کلان توسعه صادرات در بین مسئولان منجر به تخریب فضای کسب و کار با وجود تصویب قانون بهبود این فضا شده است که همین موضوع تبدیل به بزرگترین مانع تقویت سیستم تجاری کشور شده است و در نهایت تجارت خارجی در داخل کشور نابود می‌شود.
صندوق ضمانت صادرات ایران ، گزارش ماهانه ریسک کشوری در ژانویه 2020 میلادی ( دی - بهمن 1398 ) را منتشر نموده است . در این گزارش آخرین تحولات تاثیر گذار بر ریسک های تجاری در ارتباط با کشورهای : آسیا و پاسیفیک ، چین ، تایوان ، کویت ، امارات ، قطر ، مصر ، تونس ، جامعه اقتصادی غرب آفریقا ، غنا ، ساحل عاج مورد توجه قرار گرفته است . علاوه بر این ضمن بررسی تحولات انرژی و کالا در سطح جهان و منطقه در...
طبق مذاکرات صورت گرفته، بازار سرمایه با سرمایه‌ای بیش از ۴۰۰۰ میلیارد تومان با هدف حمایت از فعالان اقتصادی، آماده تامین مالی پروژه‌های بخش خصوصی کیش است.
حسین مدرس خیابانی قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی در نامه‌ای به سازمان های صمت استانی از تمدید کارتهای بازرگانی تا ۳۱ اردیبهشت خبر داد. در این نامه آمده است: احتراما، پیرو نامه شماره ۶۰/۳۲۲۵۷۹ مورخ ۱۳۹۸.۱۲.۶ و با توجه به درخواست مجدد اناق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران موضوع نامه شماره ۱۰/۲/۵۶۲۷/ص مورخ ۱۳۹۸.۱۲.۲۵ با توجه به ادامه شیوع بیماری کرونا در کشور و به منظور جلوگیری از مراجعه...

رسول کوهستانی پزوه / مدیرکل گمرکات استان اصفهان
این شعار سال 2020 سازمان جهانی گمرک است. ايجاد مقررات گمركي ساده و هماهنگ همواره مورد توجه کشورها و گمرکات بوده است .
تجارت خارجی ایران در سال ۹۹ به کدام سو می‌رود؟

تجارت خارجی ایران با تمام فراز و فرودهایی که سال ۹۸ گریبانش را گرفت، شاید حتی فراتر از پیش‌بینی‌های انجام‌شده برای این سال، همچنان برقرار بود؛ به گونه‌ای که حتی پیش‌بینی می‌شد در سال ۹۹ وضعیت بهتر و شرایط مساعدتری برای فعالان اقتصادی در بازارهای بین‌المللی فراهم شود. اما اتفاقاتی که در فصل آخر سال و به خصوص در ماه پایانی ۹۸ رخ داد، نقش و نگاری را که از تجارت سال آینده ترسیم شده بود، از بین برد....
سخنگوی گمرک از مسدودی مرزهای ایران و عراق به جز از سمت اقلیم کردستان تا ۲۷ فروردین خبر داد.

اجرای طرح بهبود کیفیت زعفران لازمه جهش در تولید
عضو شورای ملی زعفران گفت: طرح بهبود کیفیت زعفران یکی از طرح‌هایی است که هنوز برای آن تصمیم گیری نشده و با اجرای آن جهش تولید و جهش صادرات عملی می شود.
ایرنا به نقل از رییس سازمان توسعه تجارت ایران نوشت: در نیمه اول اسفند که اوج گسترش ویروس کرونا بوده است، واردات تحت تاثیر قرار نگرفته و صادرات حدود ۱۷درصد از نظر وزنی کاهشی شده است که باید تاکید کرد این موضوع مختص به ایران نیست.
برای صادرکنندگان فاقد تخلف گمرکی اجرا خواهد شد

گمرک تسهیلات ۱۸ گانه برای حمایت از تولید و صادرت به خصوص برای صادرگنندگان فاقد تخلفات گمرکی را تدوین و به کلیه گمرکات اجرایی کشور ابلاغ کرد.
شرکت مشاوره CPM Group با اشاره به بحران بیماری کووید۱۹، تنش‌های ژئوپلیتیکی و انتخابات آمریکا پیش‌بینی کرد روند صعودی قیمت طلا ادامه پیدا می‌کند و در میان مدت به رکورد جدیدی خواهد رسید.
ویروس کرونا چگونه صادرات را از رونق انداخت؟

در حالی که ویروس کرونا میزان صادرات ایران را به شکل عجیبی کاهش داده چون کشورهای دیگر پروتکل‌های سختگیرانه‌ای اعمال می‌کنند؛ شواهد نشان می‌دهد میزان واردات افزایش یافته است.
اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور دستور تدوین بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال ۱۳۹۹ را صادر کرد.
نامه‌نگاری مجدد برای استرداد مالیات ارزش افزوده

مطالبه برای بازگشت مالیات ارزش افزوده صادرکنندگان این‌بار از زاویه متفاوتی از سوی بخش‌خصوصی مطرح شده است. کنفدراسیون صادرات ایران طی نامه‌ای به معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری، ضمن اشاره به آسیب‌های اقتصادی ویروس کرونا و توقف صادرات کالاهای ایرانی در برخی از مرزها، درخواست کرده است که در این شرایط بخشی از مالیات ارزش افزوده صادرکنندگان به آنها بازگشت داده شود.

آخرین اخبار