پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد بازار

امروز: پنجشنبه 12 تیر 1399, 11 ذی‌القعده 1441, Thursday 2 July 2020
فاصله قیمت بازار آزاد با صرافی‌های منتخب به ۱۵۰۰ تومان رسید

در یازدهمین روز تیرماه، سرعت رشد دلار آرام‌تر شد، ولی فاصله قیمتی بازار آزاد با قیمت صرافی‌های منتخب، جذابیت ورود دلالان به معاملات را زیادتر کرد. روز چهارشنبه، شاخص ارزی ۵۰ تومان افزایش را تجربه کرد و به بهای ۲۰ هزار و ۴۵۰ تومان رسید. در مقابل در برابر تابلوی صرافی‌های منتخب، دلار ۴۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و روی عدد ۱۸ هزار و ۹۵۰ تومان قرار گرفت. به نظر می‌رسد بازارساز حداقل در حال...
سکه این هفته خبرساز شد. سکه تمام‌بهار آزادی که کار خود را در اول این هفته از هشت‌میلیون‌و 400 هزار تومان شروع کرد، یک‌باره و ناگهانی تا پایان هفته به کانال 9 میلیون ‌تومان رسید.
دلایل رکوردشکنی قیمت‌ها در بازار طلا و ارز؛

سکه باز هم رکورد زد و به کانال ۹ میلیون تومان ورود پیدا کرد. این چندمین سقف قیمتی سکه است که تنها ظرف مدت چند ماه شکسته می‌شود. افزایش نرخ ارز و افزایش بهای جهانی طلا دلیل اصلی افزایش قیمت طلای داخلی عنوان شده است.
بهترین رشد سه‌ماهه اونس در چهار سال اخیر

طلا در بازارهای جهانی و در اولین روز هفته، نوسان زیادی نداشت و نزدیک به رکورد هشت ساله خود که هفته گذشته آن را لمس کرده بود، قیمت خورد. با وجود این طلا تا میانه روز توانست خود را بالای مرز ۱۷۰۰ دلاری حفظ کند؛ بالاگرفتن تعداد مبتلایان روزانه به کووید-۱۹ توانسته است این روزها به عنوان پشتوانه محکمی برای فلز زرد عمل کند. بحران اقتصادی به‌وجود آمده و نااطمینانی‌های شدید اقتصادی، سبب شده است تا طلا...
رئیس‌کل بانک مرکزی در یادداشتی، رشد پایه پولی در سه ماه نخست سال جاری را با احتساب خرید ارز، منابع مقابله با کرونا و تنخواه دولت، مجموعا ۸/ ۸ درصد اعلام کرد. بنا بر این آمار، پایه پولی در پایان خرداد سال جاری باید به ۳۸۲ هزار میلیارد تومان رسیده باشد که نسبت به اسفند سال ۹۸ بالغ بر ۳۱ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. این در حالی است که رشد پایه پولی در سه ماه مشابه سال گذشته تنها ۲/ ۳ درصد...
در شرایطی که شمار زیادی از کشورها به‌دنبال کاهش وابستگی خود به دلار هستند، سوال اصلی این است که کدام ارز توانایی گرفتن جای دلار را دارد؟ پایگاه خبری استار مالزی نوشت: ضربان مالی جهان هنوز هم آمریکایی می‌زند.
آیا راه حل عملی برای خروج از دلاریزه شدن اقتصاد وجود دارد؟

این روزها بازار ارز که مختصات خود را در دلار امریکا نشان می‌دهد، تب و تاب عجیبی پیدا کرده است. قیمت هر دلار امریکا در روز گذشته به حدود 20 هزار تومان رسید که در نوع خود یک رکوردشکنی است. اگر ارزش برابری دلار امریکا در برابر ریال ایران را از ابتدای انقلاب محاسبه کنیم می‌توانیم بگوییم که هر دلار امریکا در برابر پول ملی کشورمان حدود 3000 برابر شده است. با این محاسبه می‌توان متوجه این نکته شد که...
بازار ارز پس از نزدیک به یکسال ثبات نسبی چندماهی است که دوباره دچار نوسان شده است و این نوسان در هفته‌های اخیر شدت گرفته است. به‌طوری که حتی در بازار رسمی و صرافی‌های بانکی هم دلار در کانال 19 هزار تومان قیمت خورد و با فعال شدن دوباره بازار غیررسمی نرخ دلار پا را از محدوده 20 هزار تومان هم فراتر گذاشت و همراه خود سکه تمام بهار آزادی را نیز به 8.7 میلیون تومان رساند.
امیر عباس کلهر : دارایکم در نخستین روز گشایش در تالار بورس، برمبنای آخرین قیمت‌ معامله ۱۲۸درصد سود برای سرمایه‌گذاران ساخت. ابتدا گفتند یکم تیرماه، بعد شد چهارم تیرماه و داستان همین‌طور ادامه داشت تا دیروز؛ بالاخره خیلی‌ از سهامداران گفتند نماد دارایکم وارد پورتفوی (سبد) آنها شده و می‌توانند آن را معامله کنند. روز گذشته این صندوق برای معامله در بازار سرمایه کشف قیمت شد و با توجه به ارزش...
٢٢٠‌میلیون دلار به بازار تزریق شد؛

در کمتر از یک هفته گذشته ٢٢٠‌میلیون دلار به بازار «پاچیده» شد، اگرچه بانک مرکزی اعلام کرده که مخالف «ارزپاشی» است، اما گفته شده که این دلارها از سوی «بازارساز» به بازار ارز وارد شده، حالا سوال این است که «بازارساز» لقب کیست؟ و کدام منبع توانسته با تزریق حجم زیادی دلار قیمت ارز را کاهش دهد؟
حداقل مقام‌های دولتی اعتقاد دارند با گشایش مسیرهای ورود ارز به کشور، قیمت دلار سیر نزولی می‌گیرد ولی در فضای عمومی همچنان التهاب پیرامون بازار ارز در بالاترین سطح خود قرار دارد و پیش‌بینی نرخ‌های تاریخ‌ساز هم صورت می‌گیرد.
پس از دو هفته افزایش، بازار ارز از چهارشنبه گذشته روند کاهشی در پیش گرفت

کامبیز افسری: «دو عامل در کاهش نرخ ارز تاثیرگذار بود. اول آنکه رفتار بازار در شرایطی که قیمت با جهش قابل توجه روبه‌رو می‌شود این است که تا اندازه‌ای قیمت‌ها برمی‌گردند؛ همچنین بازارساز نیز به صرافی‌ها اجازه داد تا ارز را از بازار متشکل ارزی خریداری کرده و در بازار آزاد به فروش برسانند.»
شاخص ارزی از کانال ۲۰ هزار تومانی عقب نشست

پس از ۸ افزایش متوالی، وقت نزول دلار رسید، نزولی سنگین که در سال ۹۹ سابقه نداشت. از همان ابتدای پنجمین روز هفته، دلار میل به کاهش قیمت را از خود نشان داد و حدود ساعت ۴ بعدازظهر درمعاملات عمده با قیمت ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان معامله شد؛ این قیمت ۸۰۰ تومان پایین‌تر از روز چهارم هفته بود که چنین میزان کاهشی را در سال ۹۹ تجربه نکرده بود. آخرین‌بار در تاریخ ۱۰ اسفند سال قبل، شاخص ارزی افت بیشتری را ثبت...

بررسی وضعیت معیشتی مردم با محاسبه قدرت خرید یارانه ۴۵ هزار تومانی
پیش‏بینی بدبینانه‏ای وجود دارد که تاکید می‏کند احتمالاً رشد اقتصادی امسال به رقم منفی ۵,۲ می‏رسد. در این صورت در پایان سال ۹۹ اقتصاد ایران بیش از ۱۶ درصد کوچک‏تر شده و سومین سال با رشد منفی هم در کارنامه اقتصاد کشور ثبت می‏شود. در این شرایط اقتصاد در دوران رکود تورمی قرار می‏گیرد که خسارت‏های آن بر پیکره اقتصاد به‌شدت وخیم خواهد بود.

نازنین خالقی کارشناس بازار سرمایه
سوالی که این روزها اذهان عمومی را به خود مشغول ساخته این است که در شرایط فعلی از بین بازارهای سرمایه، سکه، دلار و مسکن کدام‌یک برای سرمایه‌گذاری بهینه‌تر هستند؟
روند ارز، بورس و مسکن چگونه بود؟

نتایج دسترسی به داده‌های مقدماتی از وضعیت میانگین قیمت مسکن در خرداد از رسیدن سطح قیمت به حول و حوش ۱۹ میلیون تومان حکایت دارد. این رقم در ماه قبل حدود ۱۷ میلیون تومان برآورد شده است. علاوه بر انتشار داده ماهانه بازار مسکن روند تغییرات روزانه در بازار ارز و سهام نیز هم‌جهت بود. با این تفاوت که قیمت دلار در ابتدای روز افزایشی و در پایان با اندکی اصلاح از مرز ۲۰‌هزار تومان عقب نشست. اما بورس در یک...
دلار 20 هزار تومانی هدیه دولت تدبیر و امید به مردم

سقف‌شکنی قیمت‌ها در بازار ارز ادامه دارد. دیروز دلار ۲۵۰ تومان افزایش قیمت را ثبت کرد و وارد کانال ۲۰ هزار تومانی شد. این نخستین‌بار در طول تاریخ است که پول ملی چنین کاهش ارزشی را در مدت زمان کوتاهی تجربه می‌کند. ثبت رکورد جدید قیمتی دلار حاکی از آن است که هسته معاملاتی بازار ارز از مدار سیاستگذاری دولت خارج شده و دلار توانسته کانال‌های جدید قیمتی خود را در بازار کشف کند. در خصوص دلایل پنهان و...
جهش سکه به بالای ۸ میلیون

بازار ارز و سکه، تابستان را با افزایش قیمت و رکوردهای قیمتی جدیدی آغاز کردند؛ روز یکشنبه، دلار ۶۵۰ تومان افزایش را ثبت کرد و به بهای ۱۹ هزار و ۷۰۰ تومان رسید. دلار در تمام ادوار تاریخی در معاملات عمده حتی به‌صورت لحظه‌ای هم نتوانسته بود این محدوده قیمتی را تجربه کند. در بازار سکه هم قیمت از مرز ۸میلیون عبور کرد و با ۲۳۰ هزار تومان رشد به بهای ۸میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسید.
دیروز ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ دلار در بازار آزاد تهران در محدوده ۱۸۳۰۰ تومانی به ثبت رسید و به این ترتیب به بالاترین نرخ در تاریخ خود دست یافت. اگرچه در تلاطم ارزی اوایل مهر ۹۷ دلار با مبلغ ۱۹۲۰۰ تومان نیز معامله شده بود، اما در پایان معاملات آن روز نرخی کمتر از ۱۸۲۰۰ تومان را ثبت کرده بود. امروز سکه نیز حدود ۶۰هزار تومان رشد کرد و به ۷ میلیون و ۶۷۰هزار تومان رسید.
سکه تمام راه صعود را از سر گرفت

پس از سه روز نوسان کاری در محدوده ۱۷ هزار تومانی، دلار در بیست و پنجمین روز خردادماه به آرامی وارد کانال ۱۸ هزار تومانی شد. روز یکشنبه، شاخص بازار ارز ۹۰ تومان افزایش پیدا کرد و به بهای ۱۸ هزار و ۴۰ تومان رسید.