پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد بازار

امروز: دوشنبه 18 اسفند 1399, 24 رجب 1442, Monday 8 March 2021
موشکافی معاملات قرارداد آتی جدید در بورس کالای ایران

معاملات قراردادهای آتی نقره در واپسین روزهای سال جاری در بورس کالای ایران به‌صورت آزمایشی آغاز به کار کرد؛ اندازه هر قرارداد آتی نقره تعریف شده برای معامله در این بازار ۱۰۰ گرم با سررسید تحویل در فروردین سال ۱۴۰۰ است و فعالان بازار استقبال خوبی از این قراردادها در روزهای ابتدایی داشتند.
گام‌های نخست برای کاهش نرخ سود بین‌بانکی برداشته شد

گام نخست برای به زیر کشاندن نرخ سود در بازار بین‌بانکی برداشته شد. با اعلام بانک مرکزی نرخ بهره بین‌بانکی برای اولین بار از اواخر مهر به زیر ۲۰ درصد رسیده که نشان از سازوکارهای جدید برای اجرای سیاست‌های پولی دارد. کاهش نرخ سود در بازار بین‌بانکی عموما در شرایطی اتفاق می‌افتد که سیاستگذار نسبت به کنترل انتظارات تورمی در اقتصاد اطمینان دارد، به این ترتیب این احتمال وجود دارد که بانک مرکزی پیش‌بینی...
دلار راه نزولی در پیش گرفت

سکه امامی به زیر مرز ۱۱ میلیون تومانی ریزش کرد. روز سه‌شنبه، فلز گرانبهای داخلی ۲۷۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید. آخرین بار در تا‌ریخ ۴ اسفند، سکه زیر مرز ۱۱ میلیون تومانی نوسان کرده بود. دو عامل زمینه‌ساز ریزش قیمت سکه شدند؛ اولی افت دلار در بازار داخلی و دیگری ماندن اونس طلا زیر خط هزار و ۷۵۰ دلاری در بازارهای جهانی.
بر اساس تازه‌ترین پیش‌بینی‌های اقتصادی دولت بازار ارز به زودی رنگ آرامش به خود می‌گیرد و بر موج کاهش قیمت سوار می‌شود. وعده تعدیل نرخ ارز قرار است در سایه بازگشت دلارهای حبس‌شده در بانک‌های کره‌ای اتفاق بیفتد. در فاز نخست یک میلیارد دلار از ارزهای بلوکه‌شده ایران آزاد می‌شود که با توجه به سخت‌گیری‌های آمریکا احتمال بازگشت نقدی آن به کشور منتفی است بنابراین پیش‌بینی می‌شود این یک میلیارد دلار صرف...
رييس‌جمهور معتقد است كه نرخ دلار سازگار با اقتصاد نيست

آويده علم جميلي: رييس‌جمهور روز گذشته از سازگار نبودن قيمت‌هاي فعلي دلار با واقعيت‌هاي اقتصادي سخن گفت و وعده داد كه اين قيمت‌ها به زودي كاهش خواهد يافت. هر چند از اين دست وعده‌ها پس از موفقيت‌آميز بودن رايزني‌ها با كشورهاي بلوكه‌كننده منابع مالي ايران همچنين احتمال لغو تحريم‌ها و فروش بيشتر نفت ايران، داده مي‌شد، اما به نظر مي‌رسد تغييراتي در جنس وعده‌ها داده شده و علت جديدي نيز به وجود آمده؛...
سکه تحت فشار طلای جهانی قرار گرفت

روند قطعی در بازار ارز وجود ندارد؛‌ این موجزترین توصیفی است که می‌توان از رفتار قیمت دلار در روز شنبه داشت. دلار که در ابتدای روز در مسیر افزایشی قرار گرفته بود، از اواسط روز در جاده کاهشی قرار گرفت. علت رفت و برگشت قیمتی دلار، کشمکش خبری بود که فضای بازار را تحت‌تاثیر خود قرار می‌داد. به‌عنوان مثال در ابتدای روز شنبه معامله‌گران بازار ارز بیشتر تحت‌تاثیر اخبار مربوط به حمله آمریکا به سوریه قرار...
فلز زرد در آستانه ثبت دومین ماه منفی در ۲۰۲۱ قرار گرفت

محمد تقی‌پور : شواهد در بازار جهانی حکایت از آن دارد که در شرایط کنونی، علاقه سرمایه‌گذاران به طلا کاهش پیدا کرده است. علاوه‌بر اینکه فلز زرد با سقوط به میانه کانال ۱۷۰۰دلاری در آستانه ثبت دومین بازدهی ماهانه منفی در سال ۲۰۲۱ قرار گرفته است، آمارها حکایت از خروج سرمایه‌ها از صندوق‌های قابل معامله در بورس با پشتوانه طلا دارد. این روند متاثر از واکسیناسیون است.
سکه به مرز ۱۱ میلیون تومانی نزدیک شد

در دومین روز هفته، روند نزولی بازارها ادامه یافت؛ دلار به زیر کانال ۲۵ هزار تومانی رفت و سکه امامی به ابتدای مرز ۱۱ میلیون تومانی نزدیک‌تر شد. روز یکشنبه، اسکناس آمریکایی تا ساعت ۳ بعدازظهر، ۷۰۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۲۴ هزار و ۷۰۰ تومان رسید. سکه تمام بهار آزادی در واکنش به افت دلار، ۳۲۰ هزار تومان افت قیمت را به ثبت رساند و روی قیمت ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی قرار گرفت. روز...
دلار هفته را کاهشی شروع کرد

روز شنبه، زمانی برای نزول قیمت انواع سکه و دلار بود. در اولین روز هفته، سکه امامی ۳۰۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۱ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان رسید. مهم‌ترین عامل نزول سکه، افت بهای دلار بود. دیروز، اسکناس آمریکایی ۵۳۰ تومان افت قیمت را به ثبت رساند و حدود ساعت ۳ بعدازظهر روی عدد ۲۵ هزار و ۴۰۰ تومان قرار گرفت.
ارزش دلار با توجه به داده‌های مبتنی بر وجود مشکلات کارگری در مقایسه با سایر ارزها کاهش یافت.
اونس طلا به سکه پشت کرد

روز چهارشنبه، بازارساز نوع قیمت‌گذاری صرافی‌های بانکی را تغییر داد، عاملی که موجب شد قیمت دلار در بازار آزاد کاهش پیدا کند. قیمت صرافی‌های بانکی که چند روز روی عدد ۲۴ هزار و ۹۸۰ تومان ثابت باقی مانده بود، روز چهارشنبه به بالای کانال ۲۵ هزار تومانی رفت.
سکه به نزدیکی مرز ۱۲ میلیون تومانی بازگشت

در چهارمین روز هفته، فروشندگان از بازار کنار کشیده بودند و کنترل اوضاع به‌دست خریداران افتاده بود. برتری خریداران موجب شد که دلار ۲۳۰ تومان افزایش قیمت را تجربه کند و به بهای ۲۵ هزار و ۸۳۰ تومان برسد. واکنش سکه به افزایش قیمت دلار،‌ نزدیک شدن به مرز ۱۲میلیون تومانی بود. روز سه‌شنبه، سکه امامی ۲۱۰ هزار تومان رشد را تجربه کرد و روی عدد ۱۱ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان قرار گرفت.
معامله‌گران ارزی ریسکی رفتار نکردند

پس از چهار رشد متوالی، قیمت دلار در روز دوم هفته، رفتار کاهشی را در پیش گرفت. ساعت ۳ بعدازظهر روز یکشنبه، اسکناس آمریکایی زیر مرز ۲۶ هزار تومانی نوسان کرد و روی عدد ۲۵ هزار و ۹۵۰ تومان قرار گرفت.
اسکناس آمریکایی وارد کانال ۲۶ هزار تومانی شد

ورود دلار به کانال ۲۶ هزار تومانی،‌ تصمیم‌گیری برای معامله‌گران ارزی را دشوارتر کرد. برخی از بازیگران فنی انتظار دارند درصورت تثبیت دلار بالای مرز ۲۶هزار تومانی،‌ موج جدیدی از خریداران وارد بازار شوند. در مقابل، گروه دیگری معتقدند بازار به سقف میان‌مدت نزدیک شده است. به باور آنها، پس از نزدیک به ۲۰ درصد رشد دلار در بهمن‌ماه، زمان سودگیری رسیده است.
سمت و سوي قيمت دلار در روزهاي آينده

تقريبا يك ماه مانده به پايان سال كرونايي 1399 نرخ دلار به روند ريزشي خود بعد از 3 هفته پايان داده و حالا به كانال 26 هزار تومان وارد شده است. معامله‌گران بازار ارز مي‌گويند هدف بعدي نرخ دلار، رسيدن به محدوده مقاومتي 27.5 هزار تومان است و پيش‌بيني مي‌شود اگر در روزهاي آينده بازگشت نرخ ارز به كانال 25 هزار توماني رخ ندهد؛ دلار به عنوان ارز پيش رو بازار بار ديگر روند افزايشي به خود بگيرد.
اسکناس آمریکایی نزدیک به ۱۸۰۰ تومان افزایش یافت

معامله‌گران دلار تصور می‌کردند با تغییر رئیس‌جمهور آمریکا، فشار حداکثری تحریم‌ها خاتمه خواهد یافت. با توجه به همین امید، آنها فروش‌های ارزی خود را در اواخر دی ماه بالا بردند. با این حال، هفته گذشته، بایدن اعلام کرد که در صورت بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ای به برجام بازخواهد گشت. در مقابل طرف ایرانی،‌ خاطرنشان کرد که آمریکا باید در ابتدا تحریم‌ها را لغو کند و پس از آن، تعهدات خود را اجرا خواهد کرد.
روند بازار جهانی چگونه است؟

با توجه به روند اخیر بیت کوین کارشناسان پیش بینی می کنند این ارز دیجیتالی به بیش از ۵۰ هزار دلار برسد.
اسکناس آمریکایی به کانال ۲۴ هزار تومانی رفت

نوسانات قیمت دلار در ۴ هفته اخیر حالت رفت و برگشتی پیدا کرده است. از یکسو‌ خبرهای مربوط به احتمال آزادسازی منابع ارزی بلوکه‌شده و لغو تحریم‌ها، تعداد فروشندگان را در بازار بیشتر کرد و از سوی دیگر، اخبار مربوط به کاهش احتمال احیای برجام، قدرت خریداران را در بازار افزایش داد و دلار را به‌سوی سطوح بالاتر برد.
تحلیلگر مسائل اقتصادی با اشاره به وجود نااطمینانی نسبت به شرایط اقتصادی، معتقد است نیاز به زمان داریم تا با ایجاد اطمینان و پذیرفتن کاهش نرخ ارز و تثبیت آن، شاهد کاهش قیمت‌ها و حذف چسبندگی باشیم. یک تحلیلگر مسائل اقتصادی درباره چسبندگی قیمت‌ها با وجود وجود افت نرخ ارز در یکی، دو ماه اخیر و همچنین کاهش انتظارات تورمی می‌گوید: اقتصاد ایران هیچ گاه تحت تاثیر عوامل اقتصادی نبوده و در واقع اقتصاد...
واردات گوشی‌های هوشمند بیش از تقاضا

واردات موبایل در دی ماه رشد قابل توجهی داشته و به بیش از دو میلیون دستگاه رسیده است. با این همه تخصیص ارز مجددا با چالش‌هایی همراه بوده و مقررات سقف و سابقه اگرچه طی بخشنامه‌ای برای واردات موبایل لغو شده اما در تهران و برخی شهرستان‌های بزرگ همچنان اجرا می‌شود. این امر به همراه ارزان شدن نرخ ارز موجب شده با وجود چند ماه مقاومت، قیمت موبایل ارزان شود. اگرچه قیمت موبایل از تابستان آذرماه به صورت...

آخرین اخبار