سرانجام پس از 11 سال سهام عدالت به سود رسید. از دیروز با توزیع 1200 میلیارد تومان از سودی که از شرکت‌های سهام عدالتی تاکنون دریافت شده، پرداخت یک سوم سود 33 میلیون سهامدار عدالت که شماره شبای خود را به سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرده‌اند، آغاز شد.
به گزارش خبرنگار «ایران»، رئیس سازمان خصوصی‌سازی روزگذشته همزمان با آغاز واریز بخشی از سود سهام عدالت مردم در جمع خبرنگاران اعلام کرد: در مجموع سودی که برای سال مالی 1395 محاسبه شده در حدود 3 هزار و 800 میلیارد تومان است که در سه نوبت به مشمولان پرداخت خواهد شد. یک سوم سود سهام عدالت برای افرادی که سهامشان را تا سقف یک میلیون تومان واریز نکرده‌اند حدود ۲۷هزار تومان محاسبه شده و از دیروز واریز آن آغاز شده است.
میرعلی اشرف عبدالله‌ پوری حسینی گفت: در نوبت اول یک سوم مشمولان سهام عدالت به نسبت ارزش برگه سهام خود سود دریافت می‌کنند. رئیس سازمان خصوصی‌سازی در خصوص مبلغ سود واریزی به حساب مشمولان گفت: مشمولانی که سهام عدالت آنها در حال حاضر یک میلیون تومان ارزش دارد(دو دهک پایین درآمدی شامل مستمری بگیران کمیته امداد و سازمان بهزیستی و همچنین افرادی که از محل آورده نقدی اقدام به تسویه مانده بدهی سهام عدالت خود به طور کامل کرده‌اند) برای سال مالی 95 شرکت‌های سرمایه پذیر 150 هزار تومان سود درنظر گرفته شده است و بقیه مشمولان هم به نسبت ارزش سهام عدالت‌شان سود سهام عدالت دریافت خواهند کرد. وی با تأکید براین که سودی که دیروز به حساب مشمولان واریز شد آغاز کار توزیع سود سهام عدالت است گفت: بابت تأخیر چند ماهه در توزیع سود سهام عدالت از مشمولان عذرخواهی می‌کنم.
1200 میلیارد تومان در حساب مشمولان
پوری حسینی در ادامه با اشاره به اینکه تمام اقدامات مربوط به واریز سود سهام عدالت به حساب مشمولان انجام شده است گفت: مبلغ 1200 میلیارد تومان سود به 35 بانک منتقل شده است و اکنون درحساب مشمولین قابل برداشت است.
تسویه مانده بدهی مشمولان ممنوع!
رئیس سازمان خصوصی‌سازی همچنین در خصوص امکان مجدد تسویه حساب مانده بدهی اقساط سهام عدالت توسط مشمولان گفت: تسویه مجدد اقساط باقی مانده مشمولان در حال حاضر به لحاظ قانونی وجود ندارد و کلیه حساب‌ها از این بابت بسته است و امکان دریافت وجه بابت تسویه حساب مانده بدهی اقساط سهام عدالت توسط مشمولان فراهم نیست.
سود سهام متوفیان چه می‌شود؟
وی گفت: سود سهام عدالت متوفیان نیز محاسبه شده است اما چون تاکنون اقدام به شناسایی وراث متوفیان نشده است، بنابراین در یکی دو ماه آینده مسیر این کار به لحاظ قانونی، اداری و حقوقی پیگیری خواهد شد و پس از اطلاع‌رسانی‌های گسترده، کسانی که گواهی حصر وراثت دارند می‌توانند سود سهام عدالت مشمولان را طی ماه‌های آینده دریافت کنند.
شماره حساب بدهید، سود بگیرید
رئیس سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه از میان بیش از 49 میلیون مشمول تا به امروز شماره شبای بیش از 33 میلیون نفر تأیید و حدود 14میلیون نفر نیز شماره شبای خود را در سامانه سهام عدالت ثبت نکرده‌اند گفت: به محض ارائه شماره شبای بانکی توسط مشمولان باقیمانده، راستی آزمایی‌های لازم در این مدت انجام شده و پس از حدود دو هفته سود سهام عدالت به حساب آنها نیز واریز می‌شود.
افزایش 2.4 برابری ارزش سهام
رئیس سازمان خصوصی‌سازی همچنین در خصوص ارزش روز سهام یک میلیون تومانی مشمولان سهام عدالت گفت: با توجه به رشد و رونق این روزهای بازار سرمایه، سهام عدالت این دسته از مشمولان حدود 2 میلیون و 400 هزار تومان ارزش دارد.
ثبت‌نام جدید؛ فعلاً مشخص نیست
وی همچنین در خصوص ثبت‌نام جدید از مشمولان سهام عدالت اظهار داشت: در حال حاضر تکلیف قانونی در این زمینه نداریم که بخواهیم ثبت‌نام جدیدی برای سایر افراد انجام دهیم. بنابراین تمام تلاش خود را صرف ثبت‌نام شدگان فعلی خواهیم کرد تا به صورت کاملاً قانونی و در بهترین شرایط انتقال مالکیت از دولت به مشمولان صورت بگیرد
و در صورتی که نتایج اعطای سهام عدالت به 49 میلیون مشمول فعلی مفید و مثبت بود، شاید در آینده تصمیم‌‌سازی‌های جدیدی در این زمینه داشته باشیم.
مشمولان حق خرید و فروش ندارند
پوری حسینی اذعان داشت: هر چند در حال حاضر لایحه آزادسازی سهام عدالت به تصویب مجلس نرسیده و مشمولان نمی‌توانند سهام خود را خرید و فروش کنند اما در عالم واقع، مشمولان مالک این سهام هستند و بجز اینکه ورقه سهام عدالت را ندارند، از تمامی مزایای سهام عدالت از جمله سود آن برخوردارند و تنها حق خرید و فروش این سهام را ندارند.

نیم نگاه
در مجموع سودی که برای سال مالی 1395 محاسبه شده در حدود 3 هزار و 800 میلیارد تومان است که در سه نوبت به مشمولان پرداخت خواهد شد
مشمولانی که سهام عدالت آنها در حال حاضر یک میلیون تومان ارزش داردبرای سال مالی 95 شرکت‌های سرمایه پذیر 150 هزار تومان سود درنظر گرفته شده است و بقیه مشمولان هم به نسبت ارزش سهام عدالت‌شان سود سهام عدالت دریافت خواهند کرد

منبع: ایران