بار دیگر ماموریت خطرناک
حالا و در وضعیتی که بازار کالاها به دو دلیل افزایش شدید نقدینگی از محل افزایش پایه پولی و نیز از آن مهم‌تر افزایش بهت‌برانگیز نرخ تبدیل دلار و سایر ارزهای معتبر در بازار ارز به افزایش قیمت انواع کالاها از مسیر افزایش قیمت تمام شده انواع کالاها منجر شده است آقای رییس‌جمهور ماموریتی با ریسک بالا را به آقای جهانگیری داده است. معاون اول رییس‌جمهور نیک می‌داند و می‌دانست قبول کردن این کار با چه دشواری‌هایی همراه است و خوب می‌داند قیمت کالاها در ایران از رشد نقدینگی و نرخ ارز تاثیرپذیرند و در شرایط محاصره صادرات نفت ایران و حتی سایر کالاها احتمال پایین کشیدن قیمت ارزها چندان بالا نیست و نیز می‌داند برای تامین کسری بودجه هنوز کارهای ناتمام باقی مانده است و در چنین شرایطی تثبیت قیمت کالاها و نیز کاهش دادن برخی قیمت‌ها ناممکن است.
وظایف و اختیارات
به نظر می‌رسد انداختن بار بزرگ جریانی که بتواند به تثبیت قیمت کالاها و به ویژه موادغذایی منجر شود به عنوان وظیفه بر دوش معاون اول الزام‌هایی دارد که باید رعایت شود. یکی از الزام‌ها دادن اختیارات کافی و لازم به جهانگیری برای انجام فعالیت‌هایی که انجام آنها نیازمند برخی اختیارات است را باید شرط اول دانست. معاون اول باید در مسیر انجام این ماموریت خطرناک بتواند رییس بانک مرکزی، وزیر اقتصاد و رییس سازمان برنامه و بودجه را متقاعد کند در اجرای فعالیت‌های خود با محوریت تثبیت قیمت کالاها از اقدام‌هایی که به بازار شوک وارد می‌کند، اجتناب کرده و از ریخت و پاش و ارز پاشی و پول پاشی به ویژه از سوی سازمان خرج یعنی سازمان برنامه، دوری کنند. همراهی دو وزیر تولیدی یعنی وزیر جهاد کشاورزی و نیز وزیر آینده صنعت، معدن و تجارت به لحاظ فکری و اجرایی با ماموریت دشوار جهانگیری یک الزام دیگر است که باید رعایت شود. از سوی دیگر معاون اول برای اجرای این ماموریت خطرناک باید همراهی سازمان صداوسیما را داشته باشد و توجه این نهاد را برای همراهی واقعی جلب کند.
پیشنهادهای «جهان‌صنعت»
به نظر می‌رسد در این روز و روزگار سخت کشور، ماموریت ناممکن برای معاون اول نیازمند برخی اقدام‌های مهم است. یک کار بزرگ سوددهی و متقاعد کردن رسانه‌های دیداری، شنیداری و نیز رسانه‌های مکتوب و اثرگذار است. نهاد ریاست‌جمهوری و نهاد اطلاع‌رسانی دولت باید در مدتی که این ماموریت در حال اجراست بتواند بستر همراهی جریان رسانه‌ای کشور را فراهم کند. ایجاد و تاسیس گروه ویژه برای واکنش هوشمندانه و سریع برای پاسخگویی به شبهه‌افکنی طیف‌های منتقد در این راه یک الزام است.پیشنهاد دیگر «جهان‌صنعت» این است که معاون اول ستادی با حضور روسای اتاق‌های بازرگانی و نیز نهادهای کارفرمایی در تولید و توزیع اقلام اساسی در پایتخت و نیز در مراکز استان‌ها تاسیس کرده و نیروی ورزیده و مورد اعتماد خود را برای جلب همکاری‌های گسترده بخش خصوصی فراهم کند. این ستاد با توجه به اینکه بخش خصوصی ایران و به ویژه روسای اتاق‌ها و تشکل‌ها با جهانگیری مناسبات برپایه اعتماد دارند، می‌تواند در مسیر تولید و توزیع کالاها با شرایط اقتصادی بودن فعالیت‌ها کمک بزرگی کند.«جهان‌صنعت» به آقای جهانگیری پیشنهاد می‌کند با استفاده از نیروهای ورزیده کارشناسی تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی و نیز اقتصادانان خوش‌نام و نیز جامعه‌شناسان تیمی متشکل و پویا برای رصد تحولات روزانه و تهیه خوراک کارآمد برای گزارش‌دهی هرچه سریع‌تر از هر تصمیم اتخاذ شده قابل گزارش‌دهی و نیز کارشکنی‌های احتمالی منتقدان دولت فراهم کند.