پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد بازار

امروز: پنجشنبه 12 تیر 1399, 11 ذی‌القعده 1441, Thursday 2 July 2020
در کمیسیون بهبود محیط کسب‌وکار اتاق تهران بررسی شد

رتبه ایران در نماگر «ورشکستگی و پرداخت دیون» در شاخص سهولت کسب‌وکار بانک جهانی در کمیسیون «بهبود محیط کسب‌وکار و رفع موانع تولید» اتاق بازرگانی تهران بررسی شد. رتبه ایران در گزارش ۲۰۲۰ بانک جهانی و در نماگر «ورشکستگی و پرداخت دیون» ۱۳۳ تعیین‌شده و با وجود اینکه امتیاز ایران در سال ۲۰۲۰ تغییری نکرده، اما جایگاه کشور دو رتبه تنزل یافته که این امر نشان دهنده آن است که برای بهبود این رتبه باید نسبت...
سخنگوي دولت از اجراي طرح اخذ ماليات از خانه‌هاي خالي از ماه آينده خبر داد

طرح اخذ ماليات از خانه‌هاي خالي از ماه آينده عملياتي مي‌شود. به گفته سخنگوي دولت كه اين خبر را اعلام كرده، اين طرح مشكلات و پيچيدگي‌هايي داشت كه همه آنها برطرف شده؛ ‌ضمن اينكه «سامانه»اي نيز براي ردگيري خانه‌هاي خالي طراحي شده است.
حسام عقبایی: «براساس قانون می‌توانیم برای دفعه اول اخطار پلمپ ‏به مدت یک هفته بدهیم. اگر تکرار شود ٦ماه به زمان پلمپ اضافه می‌شود و در صورت تکرار مجدد تخلف، برای پلمپ کامل ‏و لغو پروانه کسب اقدام خواهیم کرد.» به گفته عقبایی «اگر مالکان نخواهند قانون را اجرا کنند، مستأجران می‌توانند به شکل ‏خودکار در خانه بمانند چون دادگاه‌ها به تخلیه اقدام نخواهند کرد.»
ستاد ملی مبارزه با کرونا از بسته حمایتی مستأجران رونمایی کرد

بانک مرکزی با انتشار آمار بازار مسکن در خردادماه اعلام کرد نرخ اجاره‌بهای مسکن در تهران و کل مناطق شهری در این ماه نسبت به مدت مشابه سال 98 به ترتیب 30.7 و 27.6درصد افزایش یافته است. اما بسته حمایتی ستاد ملی مبارزه با کرونا در حمایت از مستأجران بیشترین نرخ برای افزایش اجاره‌بها را 25 درصد تعیین کرد.
ساخت آپارتمان‌های 25 متری،‌ نسخه مجلس برای حل بحران مسکن؛

اوایل مهرماه سال گذشته شهردار تهران طرحی را برای ساخت خانه‌های ۳۰ متری به هیات دولت ارسال کرده بود که گفته شد وزیر راه‌وشهرسازی با آن مخالفت کرده است. با این حال گزارش‌ها نشان می‌دهد که همکاری‌های دولت، مجلس و شهرداری تهران برای ساخت خانه‌هایی با متراژ ۲۵ مترمربع قرار است آغاز شود؛ وضعیتی که از پذیرش شکست توسط وزارت راه‌وشهرسازی در پیشبرد برنامه‌های پرسر و صدای تولید مسکن با نام‌های مختلف خبر...
تحلیل گزارش مرکز آمار از بودجه خانوار

نسبت هزینه‌ها نسبت به درآمدها در سال ۱۳۹۷ به میزان ۹۰.۴ درصد بوده که این رقم در سال ۱۳۹۸ به ۸۷.۶ درصد رسیده است. یعنی در این یک سال تقریباً سه درصد به پس‌اندازها افزوده شده که این مبلغ از کاهش هزینه‌های حقیقی خانوارها و میزان مصرف به دست آمده است.
ستاد تنظیم بازار قیمت هر کیلو مرغ را ١٥هزار تومان مصوب کرد

رئیس ‏انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی: قیمت‌گذاری انجام شده تناسبی با واقعیت‌ها ‏ندارد. قیمت پیشنهادی تشکل‌ها حدود ١٩ تا ٢٠‌هزار تومان بوده است
افزایش ٤٠ تا ١٠٠‌درصدی اجاره‌خانه در ٤ محله پایتخت

یک مستأجر : «همسرم مجبور شد طلاهایش را بفروشد تا بتوانیم پولش را روی وام ازدواج و مابقی پس‌اندازمان بگذاریم و خانه‌ای ٧٠ متری ١٥‌سال ساخت در محله جمالزاده اجاره کنیم. مالک این خانه ١٠٠‌میلیون تومان رهن و ماهی ٢,٥‌میلیون تومان اجاره می‌خواست. وقتی با مشاور املاکی صحبت کردم، گفت پارسال اجاره این خانه با همان ١٠٠‌میلیون تومان به ٩٠٠‌هزار تومان هم نمی‌رسید.»
در سال ٩٨ هرخانوار ٤میلیون و ٥٠٠هزار تومان درآمد داشته؛

هزینه خانواده شهری نسبت به سال قبل‌تر (سال ٩٨ نسبت به سال ٩٧) بیشتر از ٢٠درصد (٢٠,٦درصد) رشد کرده است. اما آنچه از درآمد خانوار شهری در این آمارها منتشر شده، این است که خانوارهای شهری به‌طور میانگین در سال بیش از ٥٤میلیون تومان در سال ٩٨ درآمد داشته‌اند که مشخص می‌کند درآمدشان ماهی ٤میلیون و ٥٠٠هزار تومان بوده است.
افزایش نرخ تورم نقطه به نقطه خرداد به روایت مرکز آمار

مرکز آمار از تغییرات شاخص قیمت مصرف‌کننده در خرداد رونمایی کرد. گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به خرداد ماه سال جاری با کاهش همراه بوده، با این حال خرید یک مجموعه یکسان از کالاها و خدمات نسبت به ماه مشابه سال قبل با هزینه بیشتری ممکن شده است. از بین طبقات کالایی، گروه حمل و نقل، لوازم خانگی، پوشاک و همچنین گروه خوراکی‌ها بیشترین افزایش قیمت را تجربه کرده‌اند؛ به این...
شاخص کل PMI(شاخص مدیران خرید) که در اردیبهشت‌ماه عدد ۵۰.۱۷ را ثبت کرده نشان‌دهنده بهبود قابل توجه فعالیت‌ها نسبت به ماه فروردین است که عدد شاخص کل روی ۲۸.۶۸ ایستاده بود.
در نشست خبری معاون معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان مطرح شد:

سامانه «اصفهان نما» ارائه خدمات شهرسازی به مردم را 24 ساعته کرد
معاون معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان گفت: با راه اندازی سامانه «اصفهان نما» ارائه خدمات شهرسازی به مردم 24 ساعته و شبانه روزی شده است و مردم در هر ساعت از شبانه روز از طریق اینترنت می توانند اطلاعات و راهنمایی لازم برای ثبت درخواست و پرونده خود را از طریق سامانه انجام دهند و سامانه تلفنی 137 هم 24 ساعته پاسخگوی سوالات آن ها است. سید احمد حسینی نیا با اشاره به راه اندازی سامانه اصفهان نما برای...
قیمت برنج با سرعت سرسام‌آوری افزایش یافته است

بر اساس مشاهدات میدانی هرکیلو انواع برنج طارم با قیمتی از حدود ٢٨ تا ٣٣‌هزار تومان و ‏انواع برنج‌ هاشمی با قیمتی از حدود ٢٥ تا ٣٠‌هزار تومان مواجه شد یک فروشنده برنج در تهران: «این افزایش قیمت‌ها ‏را باید در بازی دلال‌ها جست‌وجو کرد، آنهایی که سر شالیزار نوعی از برنج را با قیمتی حدود ٨‌هزار ‏تومان می‌خرند اما در بازار به قیمت ٢٠‌هزار تومان به ما می‌فروشند.»
رشد اقتصادی ٨,٨‌درصدی بخش کشاورزی معنی رونق تولید می‌دهد؟

آلبرت بغزیان، اقتصاددان: «ارزش افزوده بخش کشاورزی نصیب کشاورزان نمی‌شود. آنها برای اینکه مایحتاج زندگی‌شان را تأمین کنند یا بتوانند به کشاورزی‌شان ادامه بدهند مجبورند محصولات‌شان را به قیمت‌های پایین به واسطه‌ها بفروشند. درواقع سود اصلی بخش کشاورزی به جیب شبکه نگهداری و توزیع می‌رود»
جزئيات يک نامه 6000 امضايي درباره دستمزد امسال

تصويب و تعيين دستمزد امسال ماجرايي دنباله‌دار بود و آخرين مصوبه آن همين چند روز پيش نهايي شد. فشارهاي معيشتي و همچنين اقتصاد گرفتار در رکود و تورم که با شيوع کرونا دامنه آن گسترده‌تر هم شده است؛ حساسيت بر سر ميزان دستمزد را بيش از پيش کرد.
بايگاني 4ساله طرح ماليات بر عايدي مسكن

بيش از چهار ماه از اصلاح دوم قانون ماليات بر عايدي مسكن در چهار سال اخير كه توسط وزارت اقتصاد و سازمان امور مالياتي انجام شد‌، مي‌گذرد. در اين اصلاحيه نرخ ماليات از 28 درصد به 25 درصد براي مدت تملك يك‌سال و كمتر تعيين شد و به ازاي هر سال معادل 2.5 درصد از ماليات كاهش خواهد يافت. اما با وجود سابقه‌اي حدودا يك قرني در جهان، اين ماليات هنوز در كشور اجرا نمي‌شود.
تیغ دو‌لبه تأمین معیشت و بی‌کاری، چگونه بر تن تار‌و‌پود اقتصاد می‌نشیند

مهفام سلیمان‌بیگی: حالا که بعد از مدت‌ها حداقل حقوق کارگران مشخص شده، باید دید این حداقلی که بعد از مدت طولانی کشمش بین سه طرف مذاکره تعیین شده، می‌تواند چه تأثیری بر متغیرهای کلان ازجمله تورم داشته باشد. محاسبات نشان می‌دهد افزایش 26درصدی حقوق کارگران نسبت به سال گذشته می‌تواند تأثیری 1.8درصدی بر تورم کل بگذارد. کارشناسان معتقدند رقم ۱.۸‌درصدی تأثیر بر تورم کل، دال بر این است که سهم هزینه‌های...
از امتناع برخي بانك‌ها براي نخريدن سهام عدالت تا پرداخت كمتر از ارزش به سهامداران

بيش از يك ماه از آزاد‌سازي سهام عدالت مي‌گذرد. در اين مدت افراد مي‌توانند از دو طريق مستقيم يا غير مستقيم نسبت به مديريت سبد سهام عدالت خود اقدام كنند. يكي از روش‌هاي مديريت مستقيم سبد سهام، فروش 30 درصد از سهام عدالت در بانك‌هايي است كه افراد شماره شباي آن را به سازمان خصوصي‌سازي داده بودند. بررسي‌هاي ميداني «اعتماد» و مراجعه به شعب بانك‌ها نشان مي‌دهد كه برخي بانك‌هاي خصوصي نسبت به خريد سهام...
شورای عالی مزد در شامگاه 17 خرداد زیر بار تصویب رفت

17 خرداد 1399، بالاخره تکلیف کارگران برای دریافت حقوق پایه مشخص شد. بر پایه آخرین مذاکراتی که به امضای سه‌ طرف مذاکره رسید، حداقل مزد نسبت به مصوبه ابتدای سال 99 با افزایش 5 درصدی، از یک‌میلیون‌و 835 هزار تومان به یک‌میلیون‌و 911 هزار تومان افزایش یافت که نسبت به حداقل مزد سال 98‌، 26 درصد افزایش داشته است.
قیمت جهانی مواد غذایی برای چهارمین ماه متوالی در ماه مه کاهش یافت. به گزارش سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد (فائو)، این کاهش قیمت‌ها به خاطر شیوع و همه‌گیری ویروس کووید-۱۹ بوده که کوچک شدن اقتصادها را به همراه داشته و منجر به عرضه کالاها بیش از میزان تقاضا برای آنها شده است.